La fel ca în tur

marian const
Ceahlăul Piatra Neamţ – Universitatea Cluj 1 – 1 (1 – 0). Au marcat Constantinescu(27’), respectiv Bucşă(64’)
Stadion: Municipal, vreme răcoroasă, teren moale, spectatori, cca. 1000
Ceahlăul: Calancea – Dumitraş, Marc, Cânu, Slavikas – Onciu, Achim(Jula 87’) – Gheorghiu, Constantinescu, Chitoşcă(Ichim 72’) – Golubovic. Antrenor, Costel Ilie
Universitatea Cluj: Veselovsky – Ciupe, Neag, Ninu, Gercaliu – Bucşă, Lungu(Borza 60’) – Boutadjine(Ene 79’), Cristocea, Nicu(Machado 46’) – Lemnaru. Antrenor, Mihai Teja.
Cartonaşe galbene: Golubovic 31’, 66’, Cânu 44’, Achim 77’, Gheorghiu 87’/ Machado 52’, Ciupe 83’
Cartonaş roşu: Golubovic 66’
Arbitrii: Alexandru Tudor – central, Aurel Oniţă, Vasile Marinescu – asistenţi, Florin Miron, Ionuţ Coza – adiţionali, Ionel Dumitru – rezervă.
Observatori: Adrian Vidan, Lică Movilă.
Ceahlăul a debutat cu un rezultat de egalitate în partea a doua a campionatului, după reimza de luni seară, 1 – 1, pe teren propriu cu Universitatea Cluj. Meciul de la Piatra Neamţ a semănat aproape izbitor cu partida din tur, când a fost tot 1 – 1, tot Ceahlăul a condus cu 1 – 0, şi tot formaţia din Piatra Neamţ a rămas cu un om în minus. La Cluj a fost eliminat Gheorghiu, iar luni seară, pe Municipal, golgheterul Golubovic, care a primit al doilea galben din partea centralului Alexandru Tudor şi a fost trimis la vestiare încă din minutul 66. La acea fază, arbitrul Tudor a lăsat jocul să continue, însă l-a eliminat pe atacantul pietrean după ce i s-a spus prin cască, de la rezerva Valentin Dumitru, că jucătorul sârb l-ar fi lovit cu cotul pe Bucşă. Decizia a inflamat spiritele în tabăra gazdelor, dar şi în rândul suporterilor, care l-au huiduit până la final pe arbitrul de rezervă pentru decizia luată. „Din păcate noi nu îl avem pe Golubovic pentru meciul de la Tg. Jiu. Hotărârea a fost a celuia de-al patrulea arbitru, nu ştiu ce a dat, nu vreau să comentez arbitrajul, dar e păcat de munca tuturor oamenilor de la club, şi în special a jucătorilor. E păcat şi e frustrant, nu a fost un atac periculos, eu aşa îl consider, dar a trecut”, a spus imediat după joc antrenorul Costel Ilie, referindu-se la faza din minutul 66. Jucătorii Ceahlăului şi-au dorit foarte mult să îi ofere o victorie antrenorului Costel Ilie, aflat la debutul în liga întâi, şi au fost aproape de a obţine cele 3 puncte puse în joc. Meciul de pe Municipal a început în nota echilibrului, dar primele ocazii importante de gol le-au avut oaspeţii, mai întâi în minutul 13, prin Ninu, care a reluat periculos cu capul după un corner, dar Marc a respins tot cu capul din faţa porţii. A urmat un nou corner pentru clujeni, portarul Calancea, aflat şi el la debut în liga întâi, a respins greşit în faţă, iar Neag a şutat periculos, puţin pe lângă stâlpul din dreapta. Tot după un corner a venit şi cea de-a treia ocazie a oaspeţilor, atunci când Lungu, nepresat de niciun adversar, a reluat cu capul din poziţie favorabilă peste poarta gazdelor. După ocaziile clujenilor, băieţii lui Costel Ilie au pus stăpânire pe joc şi după mai multe acţiuni de atac au reuşit să deschidă scorul în minutul 27, după o acţiune simplă dar superbă. Mijlocaşul stânga, Slaviskas, şi el aflat la debutul în liga întâi, a centrat de la circa 40 de metri, iar Constantinescu, din careu şi dintre 2 adversari, a reluat balonul spectaculos cu capul, mingea a atins transversala şi a căzut în poarta lui Veselovsky. „Am luat un gol care mie mi se pare de cascadorii râsului, cu centrare de la 40 de metri şi cel mai mic om de pe teren, Constantinescu, a dat cu capul”, a declarat principalul clujenilor, Mihai Teja. Golul a dat aripi gazdelor, care îşi puteau majora avantajul până la pauză în două situaţii clare, avându-l la finalizare pe acelaşi jucător, Chitoşcă. Mai întâi, tânărul mijlocaş pietrean a primit o pasă ideală de la Golubovic şi a preferat să şuteze plasat cu latul, în detrimentul unui şut puternic, dar a fost blocat de adversar, iar cu 3 minute înainte de pauză a driblat frumos în careu, a şutat bine cu piciorul drept, dar Veselovsky a respins în corner. Finalul de repriză a găsit formaţia oaspete în careul lui Calancea, dar gazdele au intrat cu avantaj la vestiare. În partea a doua, clujenii au fost mai insistenţi, dar cea mai mare ocazie a avut-o tot Ceahlăul, prin Achim, care a şutat bine de la marginea careului mare, însă Veselovsky s-a întins şi a respins. U Cluj a reuşit să egaleze în minutul 64, prin căpitanul Bucşă, care a reluat simplu din careu centrarea lui Machado, după ce acesta din urmă a reuşit o cursă senzaţională pe partea dreaptă şi a trecut de mai mulţi adversari. A urmat eliminarea destul de uşoară a lui Golubovic, gazdele au încercat să conserve rezultatul, oaspeţii nu au mai reuşit nimic şi meciul s-a incheiat nedecis, 1 – 1. „Au fost două reprize diferite. În prima parte noi am jucat foarte prost, am intrat în jocul Ceahlăului cu pase lungi şi am încercat să ne luăm la bătaie cu ei, am primit şi gol. În partea a doua am revenit în joc, am egalat dar, după eliminarea lui Golubovic, trebuia să câştigăm, însă în ultimele 20 de minute nu am reuşit nimic. Până la urmă e un punct câştigat, se adună acolo la zestrea noastră, sper să ne salvăm de la retrogradare, dar nu ne va fi uşor”, a spus la final tehnicianul clujean, Mihai Teja. După egalul de la Piatra Neamţ, studenţii clujeni au ajuns la 17 puncte dar rămân în continuare penultimii în clasament. Pentru Ceahlăul urmează disputa din runda a 21-a, programată duminică, 2 martie, în deplasare, cu Universitatea Cluj.