E clar, Ceahlăul e în formă

FC Ceahlăul – Concordia Chiajna 2 – 0 (0 – 0). A marcat Achim (71’ şi 76’, penalty)

Stadion: Municipal, teren bun, vreme răcoroasă, spectatori, cca. 1000

Ceahlăul: Jovic – Dumitraş, Marc, Ichim, Slavickas – Gheorghiu(Ţepeş 90’), Achim, Lucas Garcia(Cârjan 56’), Clonin, Chitoşcă – Pavel(Mândruşcă 65’). Antrenor, Florin Marin.

Concordia: Râmniceanu – Stan, Bagarici, Maftei, Ricardo(Dina 75’), Bucurică – Dodo, Lovin, Roşu(Boldrin 67’) – Serediuc(Băjenaru 45’), Pena. Antrenor, Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Slavickas 90’/Boldrin 74’, Bucurică 76’, Maftei 87’

Arbitrii: Robert Dumitru – central, Bogdan Velicu, Adrian Mărginean – asistenţi, Paul Unimătan – rezervă.

Observatori: Sorin Boca, Marin Petrache.

Ceahlăul a câştigat cu 2 – 0 partida de vineri seară, de pe teren propriu, cu Concordia Chiajna şi a ajuns la cel de-al patrulea meci consecutiv în care nu pierde. Până la disputa cu formţia lui Marius Şumudică, Ceahlăul reuşise o singură victorie acasă în ultimele 11 jocuri, pe 17 mai, 2 – 0 cu FC Vaslui, în rest 5 remize, 5 înfrângeri şi un total de 7 confruntări fără gol marcat. Băieţii lui Florin Marin ştiau că îi aşteaptă un joc greu împotriva Concordiei, formaţie care are în componenţă jucători valoroşi din campionat, unii dintre ei campioni naţionali, cum ar fi Lovin, Pena, Maftei sau Băjenaru şi, aşa cum era de anticipat, au început prudent meciul. Gazdele au preferat să lase iniţiativa oaspeţilor în debutul partidei şi astfel Concordia a început mai curajos şi a avut primele şuturi la poarta lui Jovic, însă niciunul dintre acesta nu au fost periculoase. Lovin a şutat în minutul 12, într-un fundaş, iar apoi Marc a respins, iar apoi Dodo a trimis de la mare distanţă, dar mingea s-a dus mult peste poartă. Ichim are şi el ulterior o intervenţie bună şi, după minutul 30, au început şi gazdele să se vadă mai des în atac. Pietrenii puteau avea o ocazie importantă în minutul 35, când mingea a fost centrată periculos în careu, însă fundaşul Stan a respins. În minutul 40 a avut loc cea mai amre ocazie de gol a primei reprize, care a aprţinut gazdelor. Achim l-a servit excelent pe Gheorghiu, acesta a rămas singur cu portarul advers, a şutat plasat însă Râmniceanu a fost atent şi a respins. Gazdele puteau intra în avantaj la pauză, dacă Gheorghiu era mai atent, astfel prima repriză s-a terminat aşa cum a început, 0 – 0. Florin Marin a schimbat datele problemei la pauză, le-a cerut mai multă iniţiativă elevilor lui, a trimis în teren 2 jucători cu profil ofensiv, Mândruşcă şi Cârjan, şi Ceahlăul a început să se apropie mai periculos de poarta Chiajnei. Dumitraş pe dreapta şi Chitoşcă pe stânga au centrat multe baloane în careu însă funaşii sau portarul de la Concordia au fost atenţi şi au respins. Şumudică a schimbat şi el văzând că gazdele sunt din ce în ce mai periculoase, însă formaţia sa a trecut rar centrul terenului după minutul 60. Nou intratul Mândruşcă a avut o oportunitate importantă în minutul 69, când a reluat spectaculos cu călcâiul pe lângă Râmniceanu ieşit neinspirat, însă mingea s-a dus pe lângă poartă. Acţiunile din ce în ce mai dese ale gazdelor au anunţat golul din minutul 71, atunci când Dumitraş a centrat perfect de pe dreapta în careu, Mândruşcă l-a jenat pe un adversar care a respins până la Achim, şi căpitanul galben-negrilor, din 4 metri, a trimis plasat în poartă. Golul i-a descătuşat şi mai mult pe jucătorii lui Florin Marin, care au insistat în atac şi, 5 minute mai târziu, centralul Robert Dumitru a arătat punctul cu var, după ce Bucurică l-a ţinut în careu pe Cârjan. Acelaşi Achim a transformat impecabil lovitura de la 11 metri, trimiţând la vinclu fără nicio şansă pentru Râmniceanu, cel care ghicise colţul. S-a făcut 2 – 0 şi zarurile erau aproape aruncate la Piatra Neamţ, cu un sfert de oră înainte de final. Oaspeţii au încercat să revină, Marius Şumudică l-a trimis în teren şi pe fostula atacant al Univesităţii Craiova, Mihai Dina, şi acesta a avut o sitaţie bună de a reduce din handicap. Dina s-a descurcat bine printre fundaşii pietreni, a trimis plasat şi pe lângă Jovic ieşit din poartă, însă Ichim s-a repliat la timp şi a degajat balonul. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil şi Ceahlăul obţine un succes foarte important pentru economia clasamentului. Băieţii lui Florin Marin au demonstrat că perioada bună pe care o traversează nu este una întâmplătoare, victoria din Ghencea a fost una perfect meritată, şi este foarte clar, Ceahlăul este în formă. Succesul cu Concordia încheie un ciclu de 6 partide, timp în care echipa a adunat 10 puncte după 3 victorii, un egal şi două eşecuri, în condiţiile în care campionatul ligii întâi se va întrerupe timp de două săptămâni pentru a permite echipei naţionale disputarea meciului din deplasare cu Grecia, din preliminariile Euro 2016. De când a preluat echipa, antrenorul Florin Marin nu a pierdut niciun meci în liga întâi, având 3 victorii şi un rezultat de egalitate. „Importante sunt cele 3 puncte. Este un mare avantaj că am învins, de când am preluat echipa nu am pierdut. A fost un meci dificil, Chiajna este o echipă bună. Am făcut un joc bun în cea de-a doua repriză, am pus presiune pe adversar. De 4 etape suntem neânvinşi, sunt mulţumit. Acest lucru contează pentru moralul jucătorilor. Achim este un jucător indispensabil echipei. În pauza care urmează vom face acumulare în toate planurile. Mă bucur că avem 6 jucători la loturile naţionale”, a spus după meci principalul pietrean. În urma victoriei cu Chiajna, Ceahlăul are 10 puncte şi momentan se află pe poziţia a şasea în clasament, în timp ce Concordia, după eşecul de la Piatra Neamţ, a coborât pe locul 14. „Ne-a bătut o echipă care şi-a dorit mai mult ca noi, a fost mult mai agresivă, o echipă care, chiar dacă intră în criză de timp, şi se apropie de minutul 70 sau 75, a fost prima, a câştigat toate duelurile şi a reuşit să înscrie. A venit acea fază de cascadorii râsului, că nici la divizia B nu se întâmplă, să degajeze şi din degajare să cadă mingea de 3 ori în careu şi să facem penalty. Am uşurat şi viaţa lor şi a arbitrilor şi la toată lumea. Au închis meciul, penalty, 2 – 0, noi n-am pus probleme pe atac. Felicit echipa gazdă, felicit antrenorul de aici care are un parcurs extraordinar”, a concluzionat la final şi tehnicianul Marius Şumudică. În runda a şaptea, pe 13 septembrie, Ceahlăul joacă în deplasare cu Viitorul Voluntari. Până la încheierea ediţiei, în etapa a şasea s-au consemnat următoarele rezultate: Gaz Metan Mediaş – Pandurii Tg. Jiu 0 – 2, Ceahlăul – Concordia 2 – 0, Dinamo – FC Braşov 2 – 1 şi Viitorul Voluntari – Steaua 0 – 1.

Golgheterul Achim

Căpitanul Ceahlăului, Vlad Achim, a demonstrat încă o dată că este unul dintre cei mai buni jucători ai formaţiei din Piatra Neamţ şi totodată unul dintre cei mai buni mijocaşi din fotbalul românesc. Jucătorul născut la Constanţa a marcat cele două goluri ale echipei sale în victoria, 2 – 0 cu Concordia, şi a ajuns la 4 reuşit la rând, după ce a punctat din penalty cu Dinamo şi în Ghencea cu Steaua. Achim joacă de 6 ani şi jumătate la Piatra Neamţ şi a fost decisiv în succesul de vineri seară că formaţia ilfoveană. „Ne bucurăm foarte mult că am câştigat în faţa unei contracandidate la retrogradare, sper să ne ajute acest lucru. Suntem într-o formă foarte bună, am prins încredere şi sperăm că o vom ţine tot aşa. Lucrurile s-au schimbat din primul meci cu Florin Marin aici. Ne motivează prin faptul că ne spune să abordăm fiecare meci la victorie şi să nu ne fie teamă de nimeni”, a spus după meci căptanul galben-negilor, cel care, în clasamentul golgheterilor din liga întâi ocupă locul 4, alături de Bilinski de la Dinamo, ambii cu câte 4 reuşite.

Jucători pentru echipele naţionale

Ceahlăul dă în aceste zile numai puţin de 5 jucători la loturile mai multor echipe naţionale. Evoluţiile şi rezultatele foarte bune din ultimul timp ale echipei din Piatra Neamţ, l-au făcut pe selecţionerul naţionalei României, sub 21 de ani, Viorel Moldovan, să cheme la lot 2 jucători de la Ceahlăul. Este vorba despre mijlocaşii Doru Popadiuc şi Cătălin Ştefănescu, care vor evolua pentru naţionala de tineret în partidele pe teren propriu cu Muntenegru şi din deplasare cu Germania, din preliminariile Euro 2015. De asemenea, portarul Calancea şi mijlocaşul Clonin au primit convocări de la naţionala de seniori a Moldovei, care începe campania de calificare la Euro 2016, iar Vaidas Slavickas a fost convocat la naţionala Lituaniei.