Derbi veritabil la Ion Creangă

fotbal bicaz Voința Ion Creangă – Cimentul Bicaz 3-2 (2-0)

Duminică s-au disputat partidele rundei a șaptea în eșalonul 4 fotbalistic, etapă care a programat și derbiul de la Ion Creangă, dintre Voința din localitate și Cimentul Bicaz. Vicecampioana din sezonul trecut, Voința Ion Creangă a avut parte de un duel tare pe teren propriu în fața unei echipe care s-a întărit puternic față de stagiunea trecută și care are ambiții de play off în acest campionat. Elevii lui Gheorghe Leonte au profitat perfect de avantajul terenului propriu și, cu o formație ceva mai experimentată, au deschis scorul în minutul 17, după ce Fomin a înscris cu capul, la o fază la care oaspeții au ieșit greșit la ofsaid. Golul i-a descătușat și mai mult pe fotbaliștii de la Ion Creangă, care au făcut o primă repriză aproape perfectă și până la pauză au reușit să-și dubleze avantajul după golul lui Panait.

Oaspeții de la Bicaz au început mai bine partea a doua și au reușit să reducă din handicap, după golul lui Apreutesei, însă Doboș a refăcut diferența de două goluri, după ce a punctat pentru 3-1. Ultimul cuvânt l-au avut elevii lui Cristi Luca, care au marcat prin Pașcu pentru 2-3, când mai erau 10 minute până la finalul partidei.

S-a jucat tare până la ultimul fluier, au fost ocazii de ambele părți, însă nu s-a mai întâmplat nimic pe tabela de marcaj și Voința s-a impus cu 3-2 în derbiul cu Cimentul, spre bucuria antrenorului Gheorghe Leonte. „A fost un meci foarte disputat, am întâlnit o echipă mult mai puternică decât în stagiunea trecută, care are șanse mari să se bată la play off. Eu sunt mulțumit de rezultat și de evoluția băieților, însă acest campionat mi se pare mult mai puternic decât cel precedent. Am renunțat față de sezonul trecut la Boboc și Bancu, iar Mandea joacă mai rar pentru noi, fiind angrenat și la futsal la Iași. Cred că ne-am întărit față de ultima stagiune, iar obiectivul rămâne același, play off“, a spus principalul de la Ion Creangă, care nu îl poate folosi în această perioadă pe atacantul Harbuzaru, plecat în Franța.

În meciul de duminică, gazdele au evoluat cu următoarea formulă de echipă: Coșa – Vlaicu, Fomin, Ghidarcea, Tulpan – Matei, Câmpanu, Panait, Doboș – Căutișanu și Scăpău, iar după pauză au mai intrat Bălăiță, Huci și Călinescu.

Înfrângerea de la Ion Creangă a fost prima din acest campionat pentru jucătorii de la Bicaz, iar după acest eșec, Cimentul a rămas cu 16 puncte și a coborât pe locul 5 în clasament. „A fost un meci disputat, cu ocazii la ambele porții și cu foarte multă risipă de energie din partea jucătorilor, un adevărat derbi la acest nivel. Din păcate am greșit la golurile 1 și 3 ale gazdelor, în repriza a doua am jucat mult mai bine, dar per total ne-am prezentat bine și sunt mulțumit de randamentul jucătorilor. Recunosc că am întâlnit o echipă mai bună, care joacă de mai mult timp împreună, cu jucători masivi și cu multă experiență la acest nivel. Consider însă că dacă îi aveam pe Alistar și Mocanu nu pierdeam acest joc. Am pierdut, asta e, nu dezarmăm, cred că suntem în grafic după 7 etape și ne jucăm șansa în continuare“, a spus antrenorul de la Cimentul, Cristi Luca, care în acest meci a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Mitrea – Luchian, Crețu, Tănase, Horciu – Radu, Bălăjel, Pașcu, Cojocaru – Zaiț și Apreutesei, iar ulterior a mai intrat Roșu. În runda viitoare, Voința joacă tot acasă cu Voința Dobreni, în timp ce Cimentul se va deplasa la Vânători Neamț pentru duelul cu Zimbrul din localitate. În etapa a șaptea s-au înregistrat 5 victorii ale gazdelor, 3 ale oaspeților, iar singura formație cu maxim de puncte a rămas campioana, Speranța Răucești, care duminică s-a impus cu 3-0, în deplasare, la LPS Roman.

Rezultate, etapa 7

Bradul Borca – Zimbrul Vânători Neamț 5-0 (3-0)

LPS Roman – Speranța Răucești 0-3 (0-0)

Teiul Poiana Teiului – Zimbrul Pâncești 0-1 (0-1)

Tineretul Cândești – Unirea Tămășeni 3-1 (2-1)

Voința Ion Creangă – Cimentul Bicaz 3-2 (2-0)

LPS Piatra Neamț – Bradul Roznov 0-7 (0-3)

Victoria Horia – Voința Dobreni 5-2 (2-1)

Probleme de lot la Podoleni

Tot duminică s-au jucat și partidele rundei a cincea în liga a cincea, unde probleme s-au înregistrat doar în seria a doua. Teiul II Poiana Teiului nu s-a prezentat la meciul din deplasare cu Vulturul Costișa și a pierdut cu 0-3 la masa verde. Probleme și pentru Viitorul Podoleni, formație care a pierdut cu 0-3, tot la masa verde, confruntarea din deplasare cu Steel-Man Târgu Neamț. Din păcate, antrenorul Nicu Pricope nu a putut deplasa decât 7 jucători la acest meci, iar regulamentul spune că o formație poate începe partida dacă are minim 7 fotbaliști în teren. Însă, în minutul 32, la scorul de 3-0 pentru cei de la Târgu Neamț, Iulian Pricope, veteranul de 47 de ani de la Podoleni, s-a accidentat și nu a mai putut continua meciul.

Cum oaspeții nu au mai putut face nicio schimbare, iar cu doar 6 jucători nu poți continua, arbitrul a fluierat finalul jocul și astfel Steel-Man a câștigat cu 3-0, scorul care era afișat pe tabelă în acel minut 32. „Din păcate nu am la dispoziție un lot complet cu care să ne prezentăm în campionat. Noi suntem o echipă care ne bazăm doar pe jucătorii noștri, iar în această perioadă mulți dintre ei au plecat la facultate și am rămas descoperiți. Nu se pune problema de partea financiară, avem tot sprijinul din partea autorităților locale, dar ne lipsesc jucători. Am reușit în această săptămână să mai legitimăm 3 jucători de la noi din comună și sper să ne descurcăm în continuare. Puteam să nu ne prezentăm la Târgu Neamț, dar eram amendați și penalizați și nu ne dorim acest lucru. Vrem să respectăm competiția“, a spus Nicu Pricope, antrenorul de la Podoleni.

Viitorul Podoleni este cel mai vechi club din campionatul județean, a evoluat fără neîntrerupere timp de aproape 50 de ani în liga a patra, iar din acest sezon face parte din seria a doua a ligii a cincea.