S-a cam terminat!

ceahlauCSMS Iaşi – Ceahlăul Piatra Neamţ 2 – 0 (1 – 0). Au marcat Golubovic 30’, Bădic 90+3’

Stadion: Emil Alexandrescu, teren bun, vreme frumoasă, spectatori, 6000.

CSMS Iaşi: Grahovac – Voicu, Mihalache, Plămadă, Ţigănaşu – Ciucur(Ciucă 89’), Enescu(Creţu 67’), Mitic, Bole – Onduku(Bădic 79’), Golubovic. Antrenor, Nicolo Napoli.

FC Ceahlăul: Jovic – Markovic, Ichim, Buden, Kneif – Chitoşcă(Cârjan 74’), Achim, Tabacariu(Aldea 46’), Ştefănescu – Sialmas, Rodrigues(Gheorghiu 58’). Antrenor, Vanja Radinovic.

Cartonaşe galbene: Ţigănaşi 81’, Mitic 90’/Tabacariu 16’, Buden 22’, Gheorghiu 63’, Ştefănescu 89’.

Arbitrii: Cristian Balaj – central, Adrian Popescu, Gabriel Stroe – asistenţi, Marian Balaci, Florin Mazilu – adiţionali, Florin Păunescu – rezervă.

Observatori: Nicolae Marodin, Marin Petrache.

Ceahlăul Piatra Neamţ şi-a diminuat simţitor şansele de a mai continua şi din sezonul următor în liga întâi, după încă o înfrângere în deplasare, de această dată, 0 – 2, în dealul Copoului cu CSMS Iaşi. Trupa pietreană a arătat încă o dată că nu mai poate spera la nimic din partidele susţinute în deplasare. După ce a pierdut fără drept de apel la Botoşani, de această dată, Ichim şi compania s-a înclinat la Iaşi, pe terenul unei formaţii redutabile în acest retur, care după succesul de joi seară este aproape sigură de prezenţa şi sezonul viitor pe primul eşalon. Dacă acasă se chinuie să obţină câte un punct, de victorie nici nu se mai pune problema, drept dovadă că a câştigat un singur joc în tot campionatul pe teren propriu, în deplasare, Ceahlăul se chinuie. Nu putem spune că băieţii lui Vanja Radinovic au jucat slab la Iaşi, şi-au creat ocazii la poarta adversă, dar cum spune proverbul, „la omul sărac nici boii nu trag”, s-a adeverit perfect la jocul de joi seară. Gazdele lui Nicolo Napoli au început mai bine disputa şi au apărut de câteva ori periculoase la poarta lui Jovic, prin Golubovic şi Onduku, însă tabela nu s-a modificat. Au urmat două faze fixe pentru pietreni, însă centrările lui Achim nu au fost ajunse de coechipieri. Tot Ceahlăul are o situaţie bună în minutul 29, când Sialmas a pătruns în careu după ce a trecut de 3 fundaşi ieşeni, însă în locul unei centrări a preferat să şuteze, însă Grahovac a fost la post şi a reţinut. În minutul următor, CSMS a deschis scorul prin fostul atacant de la Ceahlăul, Golubovic, cel care s-a desprins perfect de marcajul fundaşilor adverşi şi a trimis balonul cu capul în poartă, după o centrare perfectă a lui Mitic. După gol, a urmat o perioadă foarte bună a elevilor lui Radinovic până la finele reprizei, care au ratat mai multe situaţii de gol, printre care una imensă prin Kneif. Fundaşul brazilian a reluat cu capul centrarea din corner a lui Chitoşcă, însă Grahovac a avut o intervenţie de zile mari şi a respins în corner. Ieşenii au intrat cu avantaj minim la vestiare, însă au început mai bine şi repriza a doua, Enescu şi Onduku semnând cele mai importante situaţii de gol la poarta lui Jovic. Tehnicianul pietrean a făcut mai multe modificări în primul 11-zece, însă cei care au intrat nu au adus nimic nou în jocul ofensiv al oaspeţilor. Tot CSMS Iaşi a fost mai periculos în minutul 71, când Golubovic a reluat cu capul în faţa porţii, însă Onduku nu a mai ajuns la întâlnirea cu balonul. Încă o ocazie imensă pentur gazde, în minutul 77, atunci când Creţu a centrat periculos în careu, însă Jovic a respins greu în corner. Cu 4 minute înainte de finalul meciului, Ceahlăul a ratat cea mai mare ocazie din repriza a doua, în urma unui corner. Mingea a fost centrată în careu, Achim a reluat periculos cu capul, însă Gheorghiu nu a mai ajuns la minge, care a ieşit în afara terenului. În prelungirile meciului, gazdele au făcut 2 – 0, prin rezerva Bădic, care a marcat simplu din centrarea lui Golubovic. S-a terminat 2 – 0 pentru CSMS Iaşi, care după acest rezultat a îngropat şi mai mult echipa din Piatra Neamţ spre liga a doua. Unul dintre cei mai buni jucători din istoria Ceahlăului, a fost călăul pietrenilor în partida de joi, după ce a marcat pentru 1 – 0 şi a pasat decisiv la golul al doilea. Clubul pietrean i-a dat drumul foarte uşor atacantului sârb în urmă cu un an şi jumătate pentru că nu i-a putut plăti un contract nu foarte mare la acea dată. Dacă în urmă cu 2 ani, Golubovic a marcat golul decisiv, în penultima etapă, chiar împotriva ieşenilor, şi atunci formaţia din Piatra Neamţ s-a salvat de la retrogradare, de această dată, atacantul de 31 de ani, prin evoluţia de joi seară, poate condamna Ceahlăul la liga a doua. „Noi avem nevoie de puncte, obiectivul nostru este să ajungem la 41, 42 de puncte, ca să fim matematic salvaţi de la retrogradare”, a spus, la final, tehnicianul gazdelor, Nicolo Napoli. De partea cealaltă, în rândul jucătorilor pietreni se simţea resemnarea. „Şansele noastre de salvare sunt aproape nule. Nu ştiu de ce nu am câştigat azi, probabil pentru că am jucat prost. Noi ne jucăm şansa. Dacă mai câştigăm câteva meciuri, bine, dacă nu, asta e. Acum e prea târziu să mai facem ceva. Sperăm să câştigăm cu Astra, să vedem ce spun comisiile de meciul cu Viitorul, dacă vom lua cele 3 puncte”, a declarat căpitanul Vlad Achim, completat de principalul Radinovic. „Sunt mândru de elevii mei, au încercat tot ce era posibil ca să câştige”. După eşecul de joi, Ceahlăul a rămas cu 24 de puncte, dar în acest moment s-a distanţat la 7 puncte de primul loc neretrogradabil. Până la finele campionatului, în joc mai sunt 15 puncte, iar jucătorii pietreni ar trebui să le câştige pe toate pentru a mai spera. Duminică, de la ora 16, galben-negrii vor evolua pe teren propriu, de la ora 16, cu Astra Giurgiu, o formaţie aflată în revenire după venirea pe banca tehnică a lui Marius Şumudică şi care joi s-a impus cu 2 – 1 în meciul din deplasare cu Petrolul Ploieşti.