Rezultate excepționale obținute de copiii Clubului de dans sportiv Ceahlăul

dansDouă perechi din cadrul Clubului de Dans Sportiv Ceahlăul Piatra Neamț au fost finaliste la Concursul internațional de dans „Dance Master 2016“, una dintre cele mai importante competiții de dans din țară. Concursul s-a desfășurat la București, în weekendul trecut.

La categoria E 10-11 ani, perechea Pascău Alesia (Școala nr.3) și Codrin Răspopa (Școala nr. 3) a ocupat locul II din 23 perechi participante, fiind la egalitate de puncte cu perechea de pe locul I. Perechea a mai participat în luna februarie la un concurs organizat la Iași, ocupând același loc II, tot la categoria E10-11 ani.

Perechea David Bianca Gabriela și Poenaru David Codrin a fost finalistă la „Dance Master 2016“, clasându-se pe locul V la categoria D 10-11 ani. Perechea a mai participat la un concurs, în luna martie, la Brăila, unde a obținut locul II la Clasa D10-11 și tot locul II la Open basic standard și latino.

Copiii înscriși la Clubul de Dans Sportiv Ceahlăul au un palmares bogat de medalii, anul acesta fiind extrem de bine clasați la nivel național. La concursul desfășurat în Alba Iulia în data19 martie 2016, intitulat Cupa Cetății, la categoria Precompetițional (două și trei dansuri) 10-11 ani, perechea Bordei Cristian (Școala nr.2) – Andronache Iulia (Școala nr.2) a obținut două locuri I, iar la concursul de un dans a ocupat locul III pe podium.

La competiția Cupa Cetate Ardud din Satu Mare, ce s-a desfășurat în 12 martie 2016 la categoria H 12-14 ani perechea Josanu Diana (Sc. nr.2 Târgu Neamț) și Cucoș Ioan Theodor (Sc. nr. 2 Târgu Neamț) a obținut locul 1 al podiumului, iar, la aceeași categorie, perechea Fermuș Tătaru Ștefan (Colegiul Tehnic „Ștefan cel Mare“ Târgu Neamț) – David Iosefina Andreea (Colegiul Tehnic „Ion Creangă“ Târgu Neamț) s-a clasat pe locul II.

Tot la Cupa Cetate Ardud , perechea Cioca Ștefan (Sc. nr. 2 Târgu Neamț) și Boghean Daria (Liceul „Vasile Conta“ Târgu Neamț) a obținut locul II la un dans și locul III la secțiunea două dansuri la categoria de vârstă precompetițional 10-11 ani. La categoria Precompetițional 6-9 ani, perechea Josanu Gabriela (Sc. nr. 2 Târgu Neamț) și Fermuș Tătru Matei (Sc. nr. 5 Târgu Neamț) a obținut două locuri I. O altă sportivă ce s-a prezentat exemplar, fiind îndrăgită de întreg juriu și spectatori: Samachiș Alexandra, participantă la secțiunea fete solo 4-7 ani, aceasta fiind trimisă pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.

David Irina, profesor îndrumător al celor mici, ne-a declarat: „Îi felicităm pe micuții noștri sportivi pentru rezultatele obținute, dar și pentru munca depusă în sala de antrenament. Sunt copii minunați și foarte dedicați acestui sport. Sportivii noștri au obținut rezultate bune și foarte bune la toate concursurile la care au participat, indiferent unde s-au organizat“.

Și David Ioan, cel de-al doilea profesor îndrumător al micilor dansatori, a subliniat că este un început de an foarte bun pentru sportivii clubului și că urmează să formeze noi perechi în cadrul Clubului de Dans Sportiv Ceahlăul, pentru a participa la competiții, dar și la evenimente locale, unde deja au foarte multe invitații.