Înfrângere cu multe goluri

* Astra- Ceahlăul 4-2 (1-1); au înscris Fatai (38 şi 76), Ben Youseff (80), Bukari (86)/ Golubovic (8, pen.), A. Pavel (82)

Ceahlăul a deschis scorul la Giurgiu, ieri, în partida cu Astra, după care a „murit”. Pietrenii aproape nu au mai contat în atac, iar în repriza secundă s-au prăbuşit, sufocaţi de asaltul necontenit al gazdelor, care au avut în nigerianul Fatai omul meciului. Spre deosebire de partidele precedente, Ceahlăul nu a mai greşit la finalizare, dar a avut trei şuturi pe poartă tot meciul. Astra a dominat cea mai mare parte din joc, dovedindu-se superioară prin forţă, creativitate şi valoare individuală. Bara şi portarul Miron au salvat formaţia pietreană de la un eşec şi mai mare, într-o etapă în care toate astrele păreau aliniate în favoarea Ceahlăului, după ce Iaşul, Clujul şi Constanţa pierduseră.

O victorie ar fi dus formaţia nemţeană până pe locul 12, iar această perspectivă a impulsionat Ceahlăul în startul partidei, în care putea primi două penalty-uri, până în min. 10. Titone, în meciul său de debut în Liga I, a căzut în careu, în min. 8, dar centralul a reacţionat un minut mai târziu, când Gheorghiu a fost agăţat de portarul Lung în suprafaţa de pedeapsă. Golubovic a transformat pentru 0-1.

Răspunsul gazdelor nu a întârziat, iar după două intervenţii ale lui Miron, Fatai a adus egalarea, în min. 38. A fost începutul sfârşitului pentru Ceahlăul, amânat de pauză. La reluare, Astra a pus complet stăpânire pe joc, iar după ce a nimerit de trei ori bara, mingea a intrat din nou în poarta lui Miron, în min. 76, din execuţia lui Fatai. Ben Youseff a făcut 3-1, A. Pavel a redus din diferenţă, cu primul său gol din acest sezon, în min. 82, dar Bukari a pus capăt disputei, marcând pentru 4-2, în min. 86.

Astra revine pe locul doi după acest meci, Ceahlăul o ia de la capăt în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Ceahlăul: Miron- Dumitraş, Marc, Ichim, Moreno (Barna, min. 81)- Titone (Ştefănescu, min. 67), Golubovic, Gheorghiu (A. Pavel, min. 73)- Constantinescu.