Handbal: Un punct câştigat

* HCF a egalat în ultimele secunde ale meciului cu Rapidul, încheiat 24-24

HCF Piatra Neamţ a obţinut cu emoţii un punct în confruntarea cu Rapid Bucureşti, ieri, în ultimul meci oficial al anului. Partida, disputată în Polivalentă, s-a încheiat 24-24, după ce rapidistele au condus de trei ori în ultimele 5 minute. Ioana Iroftei şi Bianca Lungu au reuşit să egaleze la 22 şi 23, iar Mădălina Chirilă a înscris pentru 24-24, când mai erau câteva secunde, şi un punct preţios.

Pietrencele au salvat un final ce părea din nou compromis, după ce îşi conduseseră adversarele mai bine de jumătate de partidă. Până în min. 55 (21-22), Rapidul nu se mai aflase în avantaj din min. 16 (4-6). Gazdele, chiar dacă au ratat şi în repriza întâi, inclusiv 4 aruncări de la 7 metri, au reuşit să revină la conducere şi să fie în faţă la pauză, când tabela arăta 12-11.

Prima tentativă de desprindere a pietrencelor s-a consumat până în min. 40. HCF, cu un joc bun în apărare, concretizat şi prin două contraatacuri finalizate cu gol, a reuşit să conducă cu 17-14. Câteva intervenţii ale portarului Cătălina Marinescu au menţinut gazdele în avantaj, iar în min. 45, HCF avea 20-17. Bucureştencele au ajuns-o din urmă, iar de la 20-20, în min. 50, formaţia gazdă a mai condus o dată, 21-20.

Rezultatul nu mai contează în clasament, dar este valoros pentru că încheie într-un ton optimist prima jumătate de campionat, în care divizionara A pietreană, cu numeroase debutante, a demonstrat că are potenţial.

Au marcat, pentru HCF: Chirilă- 11, Bălăceanu- 5, Lungu- 4, Rotaru- 2 şi Iroftei- 2.

Dan Valentin, antrenor HCF: „Uneori le cer prea mult, iar cu jucătoare de 18, 17 şi 16 ani trebuie să ai răbdare. Se vede progresul în joc, însă mai sunt greşeli care apar în situaţiile de unu la unu. Am avut momente foarte bune în apărare”.

Mădălina Chirilă, inter HCF: „Puteam să şi câştigăm acest meci, dacă ne mobilizam mai bine. După cum s-a desfăşurat finalul, cred că este bine că am luat un punct. A fost greu”.

HCF Piatra Neamţ- Rapid (24-24) a contat pentru cea de a 13-a etapă a turului Diviziei A, care a intrat în pauză competiţională după jocurile de ieri.