Fotbal: S-au “faultat” de o victorie

* Viitorul Constanţa- Ceahlăul 2-2 (au marcat Dică 31, 47, respective Ichim 27, M. Constantinecu 59)

Ceahlăul a luat un punct la Constanţa, după un meci din care putea obţine mai mult, fără repetabilele greşeli din defensivă. Două faulturi ale fundaşilor pietreni au pus Viitorul în situaţia de a înscrie, o dată pentru a egala, apoi pentru a trece în avantaj.

Ceahlăul a început promiţător jocul aseară şi a deschis scorul, în min. 27. Gheorghiu a centrat de pe dreapta, iar Ichim a reluat cu capul în poarta lui Vâtcă. Avantajul pietrenilor a durat însă doar patru minute. Barna l-a faultat pe Chiţu în careu, iar Dică a transformat penalty-ul. Fostul stelist l-a servit perfect pe Cîrstocea, care a scăpat singur, dar a tras în Lepmets (min. 37). Tot gazdele au avut şi ultima ocazie a primei reprize, când Benzar a şutat pe lângă poartă.

Viitorul a reuşit să înscrie la două minute de la reluarea partidei. Dică a fost faultat la marginea careului şi tot el a executat pentru 2-2 lovitura liberă, făcându-l pe Lepmets să plonjeze inutil. Căpitanul Ceahlăului l-a imitat pe veteranul constănţenilor în min. 59, când a şutat de la distanţă, pentru 2-2.

Pietrenii au câştigat un punct important şi revin pe locul 14, cel puţin până la jocul lui U Cluj din această seară, de la Braşov. Ameninţarea retrogradării rămâne însă la fel de mare, iar lupta pentru salvare şi mai acerbă, după ce Gloria şi Tr. Severin au câştigat în etapa a 23-a.

Ceahlăul: Lepmets- Moreno, Dumitraş, Ichim, Barna, Achim, Monroy, Gheorghiu, Golubovic, Stana (Lukanovic, min. 81), Constantinescu (Rusu, min. 90).