Fotbal: Dublă Popa la Roman

* Petrotub- Ştiinţa Miroslava 3-1, la finalul turului

Petrotub Roman a încheiat cu victorie turul campionatului. Vineri, în etapa a 13-a,  romaşcanii s-au impus cu 3-1 în faţa nou-promovatei ieşene Ştiinţa Miroslava. A fost un meci cu două reprize complet diferite. Deşi au atacat, romaşcanii au trecut greu de apărarea aglomerată a oaspeţilor şi au greşit în toate încercările de finalizare.

În partea a doua, s-a jucat mai deschis, iar golurile au curs. S-au acordat două penalty-uri şi s-a înscris de patru ori. Gazdele au deschis scorul, în min. 48, când Mădălin Popa a executat perfect o lovitură liberă de la aproximativ 19 metri, fără speranţă pentru portarul oaspeţilor. Avantajul gazdelor a durat însă numai 3 minute. Ieşenii au primit penalty, după un fault în careu, iar H. Popa a transformat pentru 1-1. La următoarea fază de poartă, au greşit oaspeţii în propriul careu. Un fundaş al Miroslavei a comis henţ, iar căpitanul romaşcanilor, Popa, a înscris de la 11 metri al doilea său gol.

Ieşenii au forţat egalarea şi au fost prinşi pe picior greşit în min. 61, când Petrotubul a finalizat pe contraatac, prin Vulpe, care a închis tabela la 3-1.

Romaşcanii obţin a cincea victorie în tur şi reuşesc să urce în prima jumătate a clasamentului (16 puncte), închis de Ceahlăul II Piatra Neamţ (7 puncte)