Diana Ţigănaşu, în finala la greutate de la FOTE

diana tiganasuAtleta pietreană, Diana Ţigănaşu, s-a calificat în finala probei de greutate din cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European, care are loc în aceste zile în capitala Georgiei, Tbilisi. După ce a ratat în urmă cu două zile finala la disc, eleva antrenorului Dan Cojocaru s-a concentrat mult mai bine şi a avut un concurs destul de reuşit la greutate, unde a aruncat 14 metri şi 7 centimetri, rezultat care i-a asigurat calificarea în ultimul act al competiţiei, unde vor fi prezente cele mai bune 12 atlete la această disciplină. În vârstă de 15 ani, sportiva de la CS Ceahlăul s-a calificat de pe locul 4 din grupa A de calificare, iar aruncarea care i-a asigurat prezenţa în finală a fost reuşită din a doua încercare. La prima încercare, Diana Ţigănaşu a aruncat 13,46 metri, iar la cea de-a treia încercare a aruncat 13,72 metri. Alături de Lisa Lannusalu, din Estonia, Diana Ţigănaşu este cea mai tânără finalistă la această probă, iar rezultatul de 14,07 metri, a fost al 11-zecelea al calificărilor, dintr-un total de 21 de sportive. Cea mai bună performanţă a calificărilor a realizat-o olandeza, Jessica Schilder, care a aruncat 15,23 metri, iar pe locul 2 s-a clasat Snezhana Trofimets, din Rusia, care a aruncat 15,20 metri. Ultima calificată în finala la greutate a fost Chloe Servant, din Franţa, care a aruncat cu 5 centimetri mai puţin decât sportiva pietreană, adică 14,02 metri. „Este un rezultat bun pentru Diana, având în vedere nivelul ridicat al competiţiei. Ea anul acesta a aruncat între 14 şi 14,40 metri, deci este undeva în grafic. Obiectivul principal a fost acela să prindă o finală şi să capete experienţă în urma unor astfel de întreceri internaţionale. Noi am pregătit-o foarte bine la club şi la lot, acum depinde de antrenorii de acolo cum o vor sprijini să reuşească un concurs bun şi în finală, dar eu am încredere că poate şi mai mult decât acest 14,07 metri. Mă bucur de asemenea că este singura născută în 2000, alături de o altă sportivă, care merge în finală şi îi ţinem pumnii pentru concursul final”, a spus antrenorul Dan Cojocaru. Finala probei de greutate din cadrul FOTE se va desfăşura astăzi după amiază, în jurul orei 14. Din păcate, Diana Ţigănaşu a ratat finala la disc, unde a reuşit o performanţă de 39 de metri şi 44 de centimetri, cu un metru şi 11 centimetri mai puţin decât a aruncat ultima sportivă care a prins finala, rusoaica Polina Sokolova. Sportiva de la CS Ceahlăul s-a clasat în final pe locul 15 din 18 de participante la această probă, unde cea mai bună în semifinale a fost finlandeza, Helena Leveelahti, care a aruncat 46,34 metri. Delegaţia României ocupă locul 9 în clasamentul pe medalii la FOTE, după două medalii de aur, cucerite la înot şi triplusalt, şi una de argint la lungime, într-un clasament condus de Italia, urmată de Rusia şi Ungaria.

Week-end încărcat pentru Lenuţa Burueană

Cea mai titrată atletă de la CS Ceahlăul, Lenuţa Burueană, are un sfârşit de săptămână încărcat, în condiţiile în care va participa la două competiţii, una naţională şi una internaţională. Sâmbătă şi duminică, eleva antrenorului Dan Cojocaru va evolua la Campionatele Naţionale rezervate juniorilor 1 şi la Campionatele Balcanice de seniori, ambele întreceri desfăşurându-se pe stadionul Nicolae Dobrin din Piteşti. Lenuţa va concura atât la greutate cât şi la disc şi este favorită să devină dublă campioană naţională la juniori 1, după ce acum două săptămâni a cucerit titlul naţional la greutate, la seniori, şi a fost medaliată cu bronz la disc, la seniori, respectiv cu argint, la tineret. „Am decis să participăm la ambele competiţii, mai ales că ambele se desfăşoară la Piteşti, şi cred că Lenuţa este pregătită fizic pentru a face faţă în ambele întreceri. Este favorită la naţionalele de juniori 1 şi sperăm la medalii şi la jocurile balcanice”, a spus Dan Cojocaru. La naţionalele de seniori, Lenuţa Burueană a reuşit o performanţă de 15,97 metri la greutate şi 49,46 metri la disc.