Oţelul Galaţi – Ceahlăul Piatra Neamţ 0 – 1 (0 – 1). A marcat Cânu(44’)
Stadion: Oţelul, teren bun, vreme frumoasă, spectatori, cca. 5000
Oţelul Galaţi: Goicoiecheia – Filip(Zaharia 73’), Sipovic, Prestia, Popescu – Giurgiu, Cooper, Lovin(Gavrilă 88’) – Astafei(Henrique 68’), Băjenaru, Tudorie. Antrenor, Ewald Lienen.
Ceahlăul: Calancea – Dumitraş, Marc, Cânu, Slavickas – Achim(Jula 87’), Onciu – Gheorghiu, Lucas Garcia(Ichim 71’), Chitoşcă(Constantinescu 54’) – Golubovic. Antrenor, Costel Ilie
Cartonaşe galbene: Lovin, Băjenaru/Lucas Garcia, Achim, Gheorghiu, Golubovic, Calancea
Arbitrii: Sebastian Colţescu – central, Aurel Oniţa, Mircea Grigoriu – asistenţi, Viorel Flueran, Cristian Dumitrică – adiţionali, Ionel Dumitru – rezervă.
Observatori: Adrian Vidan, Constantin Gache
Ceahlăul a obţinut prima victorie din 2014, după ce s-a impus luni seară, cu 1 – 0, pe terenul celor de la Oţelul Galaţi, în etapa a 23-a a ligii întâi. De asemenea, victoria de la malul Dunării este doar a doua pe care formaţia din Piatra Neamţ o obţine pe terenul celor de la Galaţi, prima fiind un 2 – 1 în anii 90. Galben – negrii au obţinut un succes important pe terenul Oţelului, după un meci în care a jucat bine din punct de vedere tactic, antrenorul Costel Ilie şi-a făcut aproape perfect lecţiile şi a reuşit să anihileze oamenii importanţi de gol ai gazdelor. Meciul a început foarte bine pentru gălăţeni, care au controlat aproape în totalitate prima repriză şi au avut şi cele mai mari ocazii de gol. Mai întâi, Astfei a reluat balonul în transversală, după o centrare din afara careului mare. În minutul 18, centralul Sebastian Colţescu a arătat punctul cu var, după un duel în careu între Onciu şi căpitanul gazdelor, Giurgiu, o lovitură de la 11 metri destul de uşor acordată. Acelaşi Astafei a şutat telefonat pe centru, dar Calancea a fost inspirat şi a respins cu piciorul. Goal-kepper-ul moldovean al Ceahlăului a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, având câteva intervenţii salutare la ocaziile gazdelor. Tot în prima repriză, tânărul atacant Tudorie, nu a mai ajuns la o minge centrată din corner şi deviată de gazde în faţa porţii. Cele două combatante se pregăteau de pauză când a venit minutul 44. Atunci, după un corner excelent executat de Gheorghiu, Dumitraş a prelungit cu capul pe spate şi Gabi Cânu, bine plasat, a reluat balonul în poartă dintre 2 fundaşi gălăţeni. Reuşita de la Galaţi este a doua pentru Cânu în tricoul Ceahlăului, prima fiind în tur, la jocul de acasă cu FC Braşov, dar atunci meciul s-a încheiat la egalitate, 1 – 1. „Nu înscriu mult, dar vreau ca golurile mele să fie decisive, aşa cum s-a întâmplat în această seară. Ne bucurăm pentru rezultat, este o victorie mare, dar trebuie să recunosc că victoria din această seară a fost obţinută şi cu puţină şansă. Oţelul a controlat jocul, noi am ştiut să blocăm atacurile lor, am fructificat una din cele 3 ocazii mari pe care le-am avut şi suntem bucuroşi pentru cele 3 puncte. Am ajuns la cota 33 de puncte, nu ne gândim la un loc de cupe europene, mai aşteptăm să treacă 2 sau 3 etape pentru fi siguri că şi matematic am scăpat de retrogradare şi apoi ne putem gândi mai sus”, a spus la finele jocului de la Galaţi, fundaşul pietrean, Gabi Cânu. Gălăţenii au ieşit şi mai motivaţi de la vestiare, după golul primit pe finalul primei reprize, şi Tudorie, în două situaţii, a ratat ocazii importante pentru gazde, dar acelaşi Calancea s-a opus cu brio. Ceahlăul se putea desprinde la 2 – 0 după o fază tipică de contraatac, când Constantinescu, intrat pe teren în repriza a doua, a centrat bine în faţa porţii dar Golubovic a ajuns târziu şi a reluat cu capul pe lângă poartă. Tot pe contraatac, pe final, acelaşi Constantinescu a rămas singur cu portarul advers, a şutat plasat la colţul lung însă Goicoiecheia a respins în faţă. Oţelul a presat pe final, fără a avea ocazii importante la poarta adversă şi meciul s-a încheiat cu victoria Ceahlăul, care a ajuns la 33 de puncte şi a urcat pe poziţia a şaptea în clasament. Succesul de la Galaţi este primul pentru antrenorul Costel Ilie, în liga întâi, după 3 rezultate de egalitate în 2014. „Sunt mulţumit de ceea ce am realizat, trebuie să continuăm pe această linie, trebuie să avem o atitudine foarte bună, i-am şi felicitat pe băieţi pentru că au dat dovadă de dăruire, de agresivitate, au crezut în şansa de a obţine un rezultat pozitiv. Azi am avut şi şansă la ratarea acelui penalty, dar pe final şi noi am avut două ocazii mari de a ne desprinde. Nu cred că în momentul de faţă se poate pune problema de retrogradare, şi vreau să spun cu toată convingerea că mergem la Braşov să câştigăm” a declarat antrenorul Costel Ilie. Ceahlăul evoluează în etapa a 24-a, tot în deplasare, cu FC Braşov, luni, 24 martie, de la ora 19 şi 30 de minute.