Aur la tenis de câmp pentru ofiţerul jandarm Valentin Munteanu

Locotenent – colonelul Valentin Munteanu din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Neamţ a obţinut medalia de aur la campionatul de tenis de câmp organizat la nivelul Ministerului Afacerilor Interne.

Ofiţerul a câştigat locul I într-o competiţie strânsă, la categoria peste 45 de ani, la care au participat 33 de jandarmi, poliţişti, pompieri, poliţişti de frontieră din cadrul MAI. Concursul s-a desfăşurat în perioada 15 – 20 iunie la Cluj. Practic, ofiţerul nemţean nu a avut concurent, el câştigând absolut toate partidele competiţiei.

Ieri, la întoarcerea la unitate, militarul a fost primit cu un scurt moment festiv, fiind felicitat de către colonelul Sorin Gherman, şeful Jandarmeriei Neamţ. Lt. Col. Valentin Munteanu este în instituţie din anul 2013, dar în acest timp relativ scurt s-a remarcat printr-o activitate sportivă deosebită, obţinând rezultate bune şi foarte bune la tenis de câmp, atletism, mountainbike, alpinism, sportul fiind una din pasiunile sale.