Atletism: Prima medalie

* Răzvan Andrei a câştigat bronz la Naţionalele Universitare

Atletismul pietrean are prima medalie din 2013 de la Campionatele Naţionale Universitare, desfăşurate la finalul săptămânii trecute, la Bacău. Răzvan Andrei, de la CS Ceahlăul, a ocupat locul trei la 800 de metri. Pietreanul a mai concurat la 1500 metri, probă în care şi-a depăşit cel mai bun rezultat personal, dar s-a clasat al cincilea. La ştafeta de 4×400 metri, a venit mai aproape de podium, ocupând locul patru.

„Rezultatele sunt în nota concursului, care nu a fost grozav. La 800 de metri, timpul nu este extraordinar. Păcat că nu a luat medalie la 5000, deşi a fost aproape. A condus o bună parte din cursă”, a declarat antrenoarea pietreanului, Iulia Negură Oltean.

Deşi la Universitare vin atleţi din performanţă, adevărata încercare pentru aceşti concurenţi, inclusiv pentru Răzvan Andrei, o reprezintă Campionatul Naţional indoor. Atletul pietrean are trei concursuri premergătoare pentru a-şi îmbunătăţi timpii şi a intra cu şanse şi în lupta pentru medaliile naţionale.

Finalele Campionatului Naţional de sală pentru juniori I, tineret şi seniori vor avea loc pe 9 şi 10 februarie, la Bucureşti, dar sunt precedate de două etape de calificare. Prima are loc la sfârşitul acestei săptămâni, tot în capitală.