Volei: UNIC şi Municipal rămân cu şansa a doua

* Echipele pietrene au pierdut la zero primele jocuri din play-off

UNIC şi Municipal au fost învinse cu 3:0 în primele meciuri din play-off, pe care le-au disputat, sâmbătă, în deplasare. La Constanţa, voleibalistele au reuşit să revină pe parcursul meciului şi au pierdut greu două seturi, dar dacă nu vor fi şi mai eficiente pe teren propriu, miercuri, vor continua campionatul în 5-8. După ce a cedat primul parţial la 12, UNIC a echilibrat disputa şi a început să pună probleme campioanei. A revenit de mai multe ori şi a egalat în cel de-al doilea set (17:17, 20:20), în care a şi condus. Valoarea superioară a adversarei şi-a spus cuvântul, însă în final, când centrul Holness a reuşit două atacuri consecutive cu punct, la 23:23, şi a pus capăt luptei. Pietrencele au fost şi mai aproape de a lua măcar un set în cel de-al treilea act, în care au servit foarte bine şi au blocat. UNIC a condus aproape tot parţialul (9:11, 13:16, 17:19), dar a fost din nou depăşită la “finiş”. Cel de-al treilea set s-a încheiat 25:23, iar Tomis Constanţa păstrează prima şansă în această dispută.

UNIC (antrenori Daniel Banu şi Mihaela Voivod): Florina Chirilov, Raluca Purice, Liana Smărăndache, Liliana Curcă, Cristina Zanfir, Andreea Marin Iliescu şi Mihaela Albu (libero); au mai jucat Adina Stanciu şi Andreea Munteanu.

La Craiova, Municipalul a cedat repede şi uşor în faţa unor olteni hotărâţi să evite “complicaţiile”. Pietrenilor nu prea le-a reuşit mare lucru în acest joc, pierzând cele trei seturi la 18, 20 şi 16. Victoria gazdelor nu constituie o surpriză, dar după cum se desfăşurase returul din campionatul regulat, câştigat de voleibaliştii nemţeni, era de aşteptat o partidă mai disputată. Un set, două nu ar fi contat în matematica de calificare, dar ar fi lăsat loc de speranţe mai mari pentru cel de-al doilea meci.

Municipal (antrenori Dan Gavril şi Nicu Buruş): Vlad Moisa, Răzvan Purice, Vasile Afloarei, Codrin Mocanu, Cristi Iosif, Ionuţ Harbuz şi Rareş Gavril- libero; au mai jucat Ciprian Viţelaru, Alin Bălan şi Ştefan Cazacu.

Meciurile cu numărul doi vor avea loc miercuri, 13 martie, în Polivalenta de la Piatra Neamţ. Băieţii vor juca de la ora 16, iar fetele de la ora 18. Adversarele mai au nevoie de o singură victorie pentru a se califica în semifinale. Dacă formaţiile pietrene vor reuşi să egaleze la general, partidele decisive se vor disputa la Constanţa, respectiv Craiova.