Volei: Trei puncte pentru liniştea pietrenilor

* Municipal- Dinamo 3:1 (23, -26, 17, 22), în ultimul meci din tur

Municipalul a învins-o pe Dinamo, sâmbătă, în ultima etapă din tur, într-o partidă cu o miză deosebită pentru amândouă formaţiile. Importanţa rezultatului s-a văzut în evoluţia combatantelor, care au făcut destul de multe greşeli. Partida a avut presiune, dar şi momente de tensiune. Liberoul dinamoviştilor, Călin, a primit cartonaş galben în setul doi, pentru un gest nervos, iar coechipierii săi au cerut de mai multe ori explicaţii arbitrului. De partea cealaltă, munca, sacrificiul şi hotărârea au fost cuvintele de ordine. Municipalul a trebuit să reziste, dar să şi revină, iar consecvenţa i-a adus trei puncte foarte importante. Gazdele au riscat folosindu-l pe Răzvan Purice, care nu se antrenase aproape toată săptămâna, însă experienţa universalului le-a fost de folos. Acesta a avut nevoie de îngrijiri inclusiv în timpul partidei, în care a purtat un bandaj elastic care să îi protejeze gamba şi glezna.

Experienţa şi-a spus cuvântul şi în cazul lui Ionuţ Harbuz, cel mai eficient jucător al Municipalului, contra lui Dinamo. Căpitanul şi-a tras echipa după el în primul set, în care dinamoviştii au condus cu 16:12. Cu punctele lui, pietrenii au reuşit să rămână în luptă şi să ia parţialul, deosebit de important în desfăşurarea ulterioară a partidei.

Pietrenii s-au desprins în debutul celui de-al doilea act la 11:5, dar oaspeţii au egalat la 11, pe serviciul lui Dobre. Dinamo a trecut la conducere, iar setul s-a decis în „prelungiri”. Cristi Iosif şi Vasile Afloarei au reuşit să anuleze trei mingi decisive ale bucureştenilor, la 23:24, 24:25 şi 25:26, dar Mircea Roman şi un atac în aut al gazdelor au făcut ca scorul să devină 1:1 la seturi.

Parţialul trei a fost clar al pietrenilor, pentru ca echilibrul să se reinstaleze în următorul. Echipele au alternat la conducere, Municipalul s-a desprins prima (22:17), iar Dinamo a revenit spectaculos şi a egalat la 22, datorită unui serviciu bun al lui Bogdan Mureşan. Finalul a fost decis de centri, cu tânărul Codrin Mocanu pe post de erou pozitiv şi dinamovistul Marius Şoloc în rol negativ.

Pietrenii egalează pe Dinamo la puncte şi îşi salvează deocamdată locul în grupa valorică 1-8, la care aspira hotărât şi CSM Bucureşti.

Municipal Piatra Neamţ: Vlad Moisa, Răzvan Purice, Vasile Afloarei, Codrin Mocanu, Cristi Iosif, Ionuţ Harbuz şi Rareş Gavril, libero; au mai jucat Ciprian Viţelaru, Alin Bălan, Mihai Ciupe şi Ştefan Cazacu (antrenori Dan Gavril şi Nicu Buruş);

Vlad Moisa: „Am avut emoţii mari, mai ales în finalul meciului, dar important este că am câştigat cele trei puncte. Începem să ne apropiem uşor-uşor de primele echipe şi sperăm să avem un retur mult mai bun”.

Ionuţ Harbuz: „A fost o victorie greu de obţinut, având în vedere că Dinamo este o echipă ambiţioasă, bătăioasă. Eu îi cunosc destul de bine şi mă bucur că am reuşit să-i învingem. Aveam nevoie mare de această victorie”.

Antrenor Dan Gavril: „Grea victorie! Am avut emoţii foarte mari pentru această partidă, din cauza fluctuaţiilor mari din sextet. Nu am avut altă soluţie pentru fals decât Răzvan Purice, care şi-a făcut pe deplin datoria, chiar dacă a mai şi greşit. Am pierdut un set, ceea ce ne-a dat emoţii până la ultima minge, dar este cu atât mai frumoasă victoria”.