Volei: Fals la coordonare

UNIC- Ştiinţa Bacău 0:3 (22:25, 18:25, 13:25)

UNIC nu a avut nici o şansă, ieri, cu Ştiinţa Bacău, în penultima etapă a turului Diviziei A1. Pietrencele au pierdut cu 0:3, după un meci dezechilibrat încă de la vestiare. Gazdele nu au putut conta pe singura coordonatoare din lot, Florina Chirilov, din motive medicale. Indisponibilitatea a survenit în ultimul moment, iar alternativa a fost falsul Cristina Zanfir. Care nu a făcut minuni, dar s-a descurcat cât de cât. Până a obosit şi a început să paseze în terenul advers sau să scape mingea printre degete. UNIC a avut o singură schimbare la dispoziţie, în timp ce în colţul rezervelor băcăuane au rămas jucătoare ca Iosef sau Sosa, alături de mai vechile componente Breban şi Faleş.

Ştiinţa a condus detaşat  în primul set (3:11, 9:16), până spre final, când pietrencele s-au apropiat (21:22, 22:23). Gazdele nu au avut puterea să-şi şi depăşească adversara, dar au început mai bine cel de-al doilea act. Profitând şi de greşelile băcăuancelor, UNIC s-a aflat în avantaj până aproape de cel de-al doilea time out tehnic, când a cedat iniţiativa, pentru ca în cel de-al treilea set să cadă şi mai mult.

Ultimul meci pe teren propriu le-a adus jucătoarelor pietrene şi prima înfrângere acasă, în tur, una decentă, având în vedere condiţiile în care a jucat.

„Ne-a lipsit Chirilov şi a contat foarte mult. Nu avem coordonatoare la schimb. Ne-am mişcat destul de bine, totuşi, în aceste condiţii. Sperăm ca în etapa viitoare să putem juca în formaţie completă. Avem un meci foarte dificil la Bucureşti şi trebuie să luăm puncte de acolo”, a declarat centrul UNIC-ului, Liliana Curcă.

Gazdele au evoluat în formaţia Cristina Zanfir, Ana Maria Iliescu, Olga Trach, Liliana Curcă, Raluca Purice, Anastasya Trach şi Mihaela Albu (libero); a mai jucat Andreea Munteanu (antrenori Daniel Banu şi Mihaela Voivod).

În ultima etapă din tur, UNIC va întâlni, în deplasare, pe CSM Bucureşti.

Ultima oră: Municipal Piatra Neamţ a luat un punct la Craiova, aseară, în etapa a 10-a din campionatul masculin. Meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3:2 (10, 25, -24, -22, 12).