Volei Club n-a contat la Zalău

vcm3Municipal Zalău – VCM LPS Piatra Neamț 3-0 (19, 12, 13)

Așa cum era de așteptat, voleibaliștii de la VCM LPS Piatra Neamț au încheiat prima parte a campionatului așa cum au început-o, cu o înfrângere. De această dată, elevii lui Nicu Buruș au pierdut cu 0-3 pe terenul celor de la Municipal Zalău, vicecampioana României, într-o confruntare în care nu au contat decât în primul set. La două zile după ce au evoluat la Baia Mare și unde au pierdut tot cu 0-3, Iosif și compania s-au predat destul de ușor pe terenul formației pregătite de fostul antrenor de la Volei Club, Marian Constantin. Partida s-a jucat în devans cu o zi la cererea sălăjenilor, care la jumătatea acestei săptămâni va evolua în cupele europene. Gazdele, cu un lot mult superior decât cel al pietrenilor, au început ca din tun partida și în primul set au condus cu 14-5, apoi 18-8, oaspeții au mai echilibrat jocul, dar Zalău a triumfat în cele din urmă cu 25-19. Actele 2 și 3 au fost și mai dezechilibrate, deși pietrenii au început bine de fiecare dată, dar trupa de sub Meseș s-a impus lejer la 12, respectiv la 13 și au câștigat cu un categoric 3-0 după fix o oră de joc.

După acest al nouălea eșec stagional, gruparea de sub Pietricica încheie prima parte a sezonului la fel ca în ediția trecută, pe ultimul loc în clasament. Dacă sezonul trecut, alb-roșii au avut un singur punct după 11 runde, de această dată au realizat două. Situația este și mai complicată pentru formația din Piatra Neamț, care nu poate face multe schimbări în pauza dintre tur și retur, în condițiile în care două etape din partea a doua a campionatului se vor juca în luna decembrie. Iar programul este unul infernal pentru pietreni, întrucât va juca acasă și în deplasare cu echipele de pe locurile 3 și 4, Steaua București și Tricolorul Ploiești.

În urma rezultatelor din etapa a 11-a, Municipal Zalău este campioană de iarnă, gruparea din județul Sălaj terminând turul cu 28 de puncte, la fel ca alte două formații, Steaua București și Arcada Galați, cu același număr de puncte.

Rezultate, etapa XI

Municipal Zalău – VCM LPS Piatra Neamț 3-0 (19, 12, 13)

Arcada Galați – Universitatea Cluj 3-1 (16, 15, -20, 15)

SCM Craiova – Unirea Dej 3-0 (11, 21, 24)

Știința Bacău – Știința Baia Mare 1-3 (18, -18, -21, -16)

CSM București – Tricolorul Ploiești 3-2 (20, -19, 17, -23, 11)

Banatul Caransebeș – Steaua București 1-3 (-29, -23, 22, -21)

CSM Roman a încheiat turul cu o victorie

CSM Roman – Avântul Valea Mărului 4-3 (2-1)

Fotbaliștii de la CSM Roman au încheiat prima parte a campionatului cu o victorie, după 4-3, vineri pe teren propriu cu Avântul Valea Mărului, din etapa a 15-a a seriei întâi din liga a treia. Deși au întâlnit o formație din partea a doua a clasamentului, formația de la malul Moldovei a avut parte de un meci mai greu decât se aștepta, în condițiile în care gălățenii au evoluat destul de curaj la malul Moldovei și au pus destul de multe probleme gazdelor, marcând și 3 goluri. Oaspeții au început mai bine duelul și au deschis scorul în minutul 12 prin Cristian, însă gazdele au egalat după golul din penalty al lui Brăescu. A fost 2-1 pentru CSM Roman la pauză, după ce același Brăescu a marcat în poarta adversă, în minutul 36. Începutul părții a doua a fost mai bun pentru cei de la Valea Mărului, care au egalat la 2 prin același Cristian, iar în minutul 62 au trecut în avantaj după reușita lui Gârleanu. Popa și compania nu renunțat la luptă și nu au dorit să se despartă de fani pe 2016 printr-un eșec. Dutciuc a egalat la 3, după golul din minutul 64, iar Pâlea a adus toate cele 3 puncte gazdelor, în urma golului din 78. CSM s-a impus în final cu 4-3, o victorie meritată și muncită și a încheiat excelent o primă parte a sezonului, pe care o începuse catastrofal.

„Trebuie să recunosc că a fost un meci mai greu decât ne-am așteptat. Am întâlnit o echipă care a jucat foarte bine, o echipă frumoasă care a vrut să plece un rezultat mare de pe stadionul nostru. E bine până la urmă că am revenit, ne-am făcut jocul, iar în final ne-am impus la limită. Cele mai importante sunt cele 3 puncte puse în joc, pe care le-am obținut și suntem mulțumiți că am încheiat turul destul de bine pentru noi“, a declarat Cosmin Țapu, atacantul celor de la CSM Roman.

După victoria de vineri, CSM Roman a încheiat prima parte a campionatului pe locul 5 în clasamentul seriei întâi, cu 25 de puncte, după 8 victorii, un rezultat de egalitate și 5 eșecuri.

Rezultate, etapa XV

Olimpia Râmnicu Sărat – Sporting Liești 2-0 (1-0)

Aerostar Bacău – Olimpic Cetate Râșnov 3-1 (1-0)

Atletico Vaslui – AFC Odorheiu Secuiesc 3-0 (1-0)

CSM Pașcani – AFC Hărman 0-1 (0-1)

SC Bacău – Metalosport Galați 2-2 (1-0)

Știința Miroslava – AFK Miercurea Ciuc 1-2 (0-1)

Victorie categorică

Futsal Ceahlăul – Inter Gheorghieni 7-3 (3-2)

Echipa de fotbal în sală Futsal Ceahlăul s-a despărțit cu o victorie de proprii fanii pe anul 2016, după 7-3, sâmbătă, pe teren propriu cu Inter Gheorghieni, în etapa a opta a ligii a doua. Trupa lui Gabi Bucur a avut un meci destul de greu în fața harghitenilor, cel puțin în primele 20 de minute, când scorul a fost doar 3-2 pentru gazde. În partea a doua, Grigoriță și compania au evoluat mult mai degajat, au marcat de alte de 4 ori, față de o singură reușită a adversarilor și meciul s-a încheiat cu victoria pietrenilor, scor 7-3. În urma acestui succes, echipa de fotbal în sală pietreană a ajuns la 18 puncte și se află pe locul 2 în clasament. În ultima etapă din tur, băieții de la Piatra Neamț vor juca în deplasare cu Fortius Buzău.