Volei Club are două victorii în fața lui Dinamo

VCM LPS Piatra Neamț – Dinamo București 3-2 (21, -23, -18, 19, 16)

Voleibaliștii de la VCM LPS Piatra Neamț au două victorii în turneul play out pentru evitarea retrogradării, în fața celor de la Dinamo București. După ce sâmbătă s-au impus cu 3-1, duminică după amiază, în Polivalenta din Piatra Neamț, elevii lui Nicu Buruș au avut un meci mult mai greu în fața bucureștenilor, pe care i-au învins greu cu 3-2. Atât Volei Club cât și Dinamo se agață de aceste confruntări, vitale pentru rămânerea pe prima scenă voleibalistică, iar de aici au rezultat două partide echilibrate și disputate. Duminică, Iosif și compania au avut mult mai mult de muncit pentru a obține victoria, în condițiile în care jucătorii de la Dinamo au intrat mai determinați pe teren și și-au dorit să plece de la Piatra Neamț cu un succes. Duelul a început în nota echilibrului, îns gazdele, impulsionate de numerosul public prezent în sala Polivalentă, au jucat bine și și-au adjudecat primul set la 21. Dinamo a echilibrat disputa și a avut o evoluție foarte bună în actele 2 și 3, pe care și le-a adjudecat la 23 și 28, iar formația din șoseaua Ștefan cel Mare a dat impresia că poate pleca cu o victorie de sub Pietricica. Nu a fost însă așa, pentru că voleibaliștii pietreni au avut o revenire spectaculoasă, au egalat la 2, la seturi, după ce s-au impus cu 25-19, iar în actul decisiv, unul nerecomandat cardiacilor, să câștige cu 18-16. S-a terminat 3-2, după o confruntare în care doar victoria contează, VCM LPS are 2-0 la general și mai are nevoie de un singur succes pentru a evolua și sezonul următor pe prima scenă voleibalistică.

„Așa cum am anticipat și după primul joc de sâmbătă, știam că Dinamo va face tot posibilul pentru a obține un rezultat pozitiv. Sunt partide cu miză, fiecare punct contează, am avut emoții, dar până la urmă a ieșit bine. Vreau să îi felicit pe băieții pentru că au crezut în șansa lor, nu au cedat când am fost conduși, au revenit în partidă, iar în final ne-am impus greu, dar meritat. Vreau de asemenea să felicit și publicul, care a fost al șaptelea jucător pentru noi, ne-a împins de la spate și ne-a ajutat să câștigăm această dispută extrem de dificilă. Avem 2-0 în fața lui Dinamo, este foarte important, dar știm că ne vor aștepta două meciuri foarte grele în capitală“, a spus după meci, principalul gazdelor, Nicu Buruș.

VCM LPS Piatra Neamț are 2-0, la general, în fața lui Dinamo și va disputa meciurile 3 și 4 pe 2, respectiv 3 aprilie, în capitală. În turneul play off, Municipal Craiova și Municipal Zalău, au 2-0 la general, în fața celor de la Știința Baia Mare, respectiv Arcada Galați. Cel mai probabil, Craiova și Zalău se vor lupta în actuala stagiune pentru titlul național.

Victorie facilă

Unic Piatra Neamț – Rapid București 3-0 (16, 22, 18)

Voleibalistele de la Unic Piatra Neamț au câștigat, așa cum era de așteptat, și cel de-al doilea meci cu Rapid București, din turneul play out al diviziei A1. Duminică, elevele pregătite de Cătălin Știrbu și Mihaela Voivod s-au impus cu 3-0 în fața fetelor de la Rapid București, după un meci care a durat aproape o oră de joc. Gazdele au început perfect meciul cu Rapid și s-au impus în primul act destul de repede, la 16, însă setul al doilea a fost ceva mai echilibrat. Până la urmă, tot Hambeleși compania au avut câștig de cauză, după ce au câștigat la 22, pentru ca ultimul act să fie tot la discreția gazdelor, pe care și l-au adjudecat cu 25-18. S-a terminat 3-0 pentru Unic, echipă care mai are nevoie de un singur succes în capitală pentru a evolua și sezonul următor pe prima scenă voleibalistică.

„Au fost două meciuri reușite din partea noastră, dar așa cum am mai spus, noi nu trebuia să ajungem aici. Dacă aveam un lot mai numeros, sigur acum eram în 5-8. Până la urmă e bine și așa, sper să câștigăm un meci și la București, putem face asta, și vom vedea ce va fi din ediția viitoare“, a declarat antrenoarea Mihaela Voivod.

Partidele 3 și 4 dintre Unic și Rapid se vor juca pe 2 și 3 aprilie, la București. În celălalt duel din play out, Municipal Craiova conduce cu 2-0, la general, pe Universitatea Cluj, după ce s-a impus în primele două partide cu 3-1, respectiv 3-0. În turneul play off, Alba Blaj este aproape de un nou titlu național, după ce a câștigat ambele meciuri de acasă cu Știința Bacău, 3-0, respectiv 3-1. În celălalt duel, CSM Târgoviște și CSM București sunt la egalitate, 1-1. Dâmbovițencele au pierdut prima partidă cu 2-3 și au câștigat-o pe cea de-a doua cu 3-0.

Una caldă, alta rece

LPS Piatra Neamț – CSU Târgoviște 29-22 (13-8)

Dobrogea Sud – Cimentul Bicaz 73-28 (34-13)

Handbaliștii de la LPS Piatra Neamț au obținut cea de-a șaptea victorie stagională, după succesul de duminică, 29-22, reputat în fața echipei CSU Târgoviște, din etapa a 21-a a diviziei A. Elevii antrenorilor Rita și Stelian Bursuc erau favoriți la victorie în meciul cu gruparea dâmbovițeană și și-au respectat blazonul. Gazdele au început bine confruntarea de la sala mică Polivalentă și, după un joc eficient atât în atac cât și în apărare, aveau la pauză un avntaj de 5 goluri pe tabela de marcaj, scor 13-8. Evoluția pozitivă a continuat și în repriza a doua, iar în final pietrenii s-au impus la o diferență de 7 goluri, 29-22. În condițiile în care fac acest sport din plăcere, handbaliștii pietreni merită felicitați pentru cele 7 victorii din actuala stagiune și, cu 21 de puncte, ocupă un merituos loc 7 în ierarhia seriei întâi. Etapa următoare, Chirilă și compania vor sta. Din păcate, tot în runda a 21-a, băieții de la Cimentul Bicaz au înregistrat un scor care se întâmplă foarte rar pe un teren de handbal, 28-73, pe terenul liderului, Dobrogea Sud. Elevii lui Sorin Baciu au marcat 13 goluri în prima repriză, 15 în cea de-a doua, însă au primit peste 70 de goluri, adică un gol la mai puțin de un minut. Victoria constănțenilor ne scutește de orice comentariu, iar după această înfrângere, handbaliștii de la Bicaz au rămas ultimii în clasament cu minus 2 puncte. Etapa următoare, Bubruzși compania vor juca pe teren propriu cu Știința Bacău.