Volei: Capital de moral

Municipal- SCM U Craiova 3:2 (17:25, 26:24, 25:21, 15:7)

Municipalul s-a impus cu 3:2 în faţa Craiovei, după un meci pe care l-a început modest şi l-a încheiat entuziasmant. Păcat de start, pentru că pietrenii puteau lua toate punctele aseară! Victoria rămâne însă foarte importantă şi poate odată cu ea, băieţii lui Dan Gavril şi Nicu Buruş şi-au recăpătat şi moralul, elementul care le-a lipsit mult în ultimele jocuri.

Ca şi în precedentul meci de acasă, cu Unirea, gazdele au intrat greu în meci şi au pierdut repede primul parţial, în care oaspeţii au condus tot timpul. Pietrenii au echilibrat disputa în cel de-al doilea act. Nu a fost însă nici acesta complet lipsit de emoţii. Deşi a avut 22:18, Municipalul s-a văzut depăşită spre final, iar prima minge de set le-a aparţinut oltenilor. Pe care a anulat-o Purice, iar Iosif şi-a readus echipa în avantaj, cu un blocaj la Dumitrache. Fostul universal al formaţiei pietrene a „realizat” şi ultimul punct, fiind atins de mingea care se ducea în aut din blocul gazdelor.

Craiova a trecut peste moment şi a câştigat setul al treilea, în care cele două formaţii au alternat la conducere, iar oaspeţii s-au desprins decisiv după punctul 20 (20:20).

Abia în cel de-al patrulea parţial am văzut o echipă Municipal completă, cu atitudine şi determinare. Cu un joc sigur, pietrenii şi-au forţat adversarii să greşească şi pe antrenorul lor să îşi schimbe aproape toată echipa, pentru a-şi avea titularii proaspeţi în tie-break. Inutil, pentru că gazdele au pornit glonţ în setul cinci şi s-au desprins decisiv pe serviciul tânărului Codrin Mocanu (9:2).

Municipal Piatra Neamţ a urcat pe locul 6, în faţa lui Dinamo, pe care o va întâlni în ultima etapă a campionatului regulat.

Municipal Piatra Neamţ (antrenori Dan Gavril şi Nicu Buruş): Vlad Moisa, Răzvan Purice, Dragoş Mocanu, Vasile Afloarei, Ionuţ Harbuz, Ciprian Viţelaru şi Rareş Gavril (libero); au mai jucat Cristi Iosif, Alin Bălan, Ştefan Cazacu, Cristi Zaha.