Voința Ion Creangă a promovat în liga a treia

Luceafărul Mihai Eminescu – Voința Ion Creangă 1-5 (0-2)

Voința Ion Creangă a realizat cea mai mare performanță din istoria de peste 10 ani a clubului, obținând în premieră promovarea pe cea de-a treia scenă fotbalistică. Performanța a fost realizată sâmbătă în satul natal al celui mai mare poet al României, Mihai Eminescu, la Ipotești, acolo unde s-a impus cu 5-1 în manșa retur a barajului pentru promovarea în liga a treia, în fața celor de la Luceafărul. Deși aveau șansa a doua de a promova în liga a treia, în urma eșecului din jocul tur de pe teren propriu, 0-1, elevii lui Gheorghe Leonte s-au ținut de promisiune și au câștigat confruntarea retur de la Ipotești, într-o manieră categorică, după un joc pe care l-au controlat în totalitate și în care diferența finală de scor putea fi mult mai mare.

De partea cealaltă, la adăpostul succesului din tur și cu un moral destul de pozitiv, gazdele de la Luceafărul, alături de cei aproximativ 300 de fani prezenți la meci, erau destul de încrezătoareși se așteptau ca returul cu Voința să fie o simplă formalitate. Se pare că s-au înșelat, pentru că gruparea nemțeană a evoluat perfect și fără greșeală încă din debut, iar final, spectatorii prezenți în tribune și chiar gazdele, au apreciat și au recunoscut superioritatea adversarului și au spus că Voința a promovat pe merit în liga a treia. Partida de la Ipotești a început în nota echilibrului, iar în primele 10 minute, jucătorii de la Luceafărul au semnat prima ocazie de gol la poarta lui Gabriel Coșa, portar care în urmă cu 9 ani apăra poarta lui FC Botoșani. După minutul 10, Matei și compania au preluat inițiativa, au început să se apropie de poarta adversă, iar eforturile lor ofensive s-au materializat și pe tabela de marcaj. În minutul 18, mijlocașul Doboș a înscris pentru 1-0 și a restabilit egalitatea la general. Fanii botoșăneni se așteptau ca favoriții să revină în joc după golul primit, dar nu a fost așa pentru că tot cei de la Ion Creangă au avut inițiativa, au ratat alte ocazii, și au reușit în cele din urmă să marcheze golul de 2-0, prin atacantul Ionuț Tofan, cel care a înscris cu 10 minute înainte de finalul primei reprize. Acesta a fost și rezultatul la pauză, un avantaj de două goluri perfect pentru Voința, care la acest scor era promovată în eșalonul superior.

Toată lumea se aștepta ca de la vestiare să iasă o echipă mult  mai motivată a celor de la Luceafărul, care avea de recuperat pe tabela de marcaj, dar nu a fost așa, pentru că tot oaspeții au fost mai buni și au controlat jocul. După o perioadă în care s-a jucat mai mult la mijlocul terenului, nemțenii au dat lovitura într-un singur minut din repriza a doua, 66, când au marcat două goluri, unul după altul, prin Boboc și același Tofan, și au rezolvat ecuația promovării. La adăpostul a 4 goluri și cu un moral excelent, fotbaliștii de la Ion Creangă au controlat perfect finalul jocului, și au mai înscris odată prin jucătorul care a deschis scorul, Doboș, și astfel s-a făcut 5-0 pentru Voința. Reușita din final a gazdelor, care i-a purtat semnătura lui Vechiu, nu a mai contat, iar Voința Ion Creangă a câștigat în cele din urmă cu 5-1, un rezultat care a irosit orice dubii în ceea ce privește formația care a promovat în liga a treia.

Cu scorul de 5-2, la general, formația din Ion Creangă a promovat în premieră pe cea de-a treia scenă fotbalistică, iar această performanță s-a datorat în primul rând nucleului de jucători, care evoluează de mai mulți ani împreună. „În primul rând vreau să-i felicit pe toți cei de la Ion Creangă, domnul primar, viceprimar, domnul antrenor Leonte și nu în ultimul rând jucătorii, pentru această frumoasă performanță. Am fost la partida de la Ipotești și am văzut o formație a Voinței foarte bună, care a dominat meciul de la un capăt la altul. Dacă se termina 10-1 pentru noi, nu cred că mira pe nimeni. De altfel, la final am vorbit și cu oficialii de la Luceafărul, care au recunoscut în unanimitate superioritatea celor de la Voința. Cei de la Luceafărul i-am văzut la final cu capul plecat, mi-a plăcut fair-play-ul spectatorilor, care au aplaudat echipa noastră, nu au fost probleme de arbitraj, totul s-a jucat pe teren. Această performanță a celor de la Ion Creangă încununează munca de mai bine de 10 ani a oamenilor de acolo, iar faptul că acești jucători evoluează de mai mulți ani împreună, a contat foarte mult. Este pentru a doua oară consecutiv când o campioană din județul Neamț promovează în liga a treia după baraj, după Speranța Răucești, și asta cred că demonstrează valoarea crescută a competiției interne. Dacă Bradul Borca sau Speranța Răucești ar fi jucat cu cei de la Luceafărul, și ele ar fi promovat. Am vorbit cu cei de la Voința, și am înțeles că vor să meargă în liga a treia, ar fi păcat să nu continue, este o oportunitate foarte mare pentru ei. Sunt oameni gospodari acolo și ar fi păcat să nu guste din cupa victoriei. Încă o dată felicitări tuturor celor de la Voința și le urez mult succes în liga a treia“, a declarat Ioan Costin Toma, președintele AJF Neamț.

De partea cealaltă, în tabăra adversă se simțea și se vedea dezamăgirea ratării obiectivului, așa cum a declarat și Verginel Gireadă, principalul sponsor al celor de la Luceafărul. „Este cel mai prost meci pe care am putut să-l văd la un baraj pentru promovarea în liga a treia. Nu îmi vine să cred că am jucat astăzi, este total diferit față de ceea ce am evoluat la ei. Am fost lipsiți de voință, au crezut că au câștigat o bătălie, dar nu și războiul. Îmi pare rău pentru ei, ăsta le e nivelul și vor juca tot în liga a patra. Eu mi-am dorit promovarea, le-am spus că îi ajut să meargă în liga a treia, dar ei nu au vrut“.

După succesul cu cei de la Luceafărul, Voința Ion Creangă va fi cea de-a doua reprezentantă a județului Neamț în seria întâi a ligii a treia, alături de Petrotub Roman.

Celelalte rezultate din manșa retur a barajului de promovare au fost următoarele, formațiile scrise cu majuscule reușind să acceadă pe cea de-a treia scenă fotbalistică:

Șoimii Topolog (TL) – SPORTUL Chișcani (BR) 1-4 (2-2 în tur)

AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – Venus Independența (CL) 3-0 (3-4 în tur)

Progresul București (B) – ARSENAL MALU (GR) 1-4 (0-2 în tur)

FLACĂRA MORENI (DB) – Voința Crevedia (IF) 3-0 (2-2 în tur)

CS PĂULEȘTI (PH) – Euromania Dumbrăveni (VN) 2-0 (3-1 în tur)

Nemere din Ghelința (CV) – PETROLUL BERCA (BZ) 1-0 (2-4 în tur)

AVÂNTUL VALEA MĂRULUI (GL) – Pajura Huși (VS) 3-1 (4-1 în tur)

Gauss Răcăciuni (BC) – SIRETUL LESPEZI (IS) 0-1 (1-2 în tur)

Șomuz Fălticeni (SV) – FC BISTRIȚA (BN) 1-1 (0-0 în tur)

Unirea Mirșid (SJ) – VIITORUL ULMENI (MM) 0-7 (0-1 în tur)

Mureșul Luduș (MS) – MUREȘUL VINȚU DE JOS (AB) 0-3 (0-1 în tur)

Viitorul Feleacu (CJ) – Gloria LUNCA TEUZ CERMEI (AR) 1-0 (0-1 în tur), 2-2 după 120 de minute

Hercules Lupeni (HD) – RIPENSIA TIMIȘOARA (TM) 0-3 (0-4 în tur)

Tractorul Cetate (DJ) – CS ȘIRINEASA (VL) 3-1 (1-4 în tur)

Gilortul Târgu Cărbunești (GJ) – FC HERMANNSTADT (SB) 1-5 (0-1 în tur)

FC ARGEȘ PITEȘTI (AG) – Recolta Stoicănești (OT) 4-1 (1-1 în tur)

OLIMPIC CETATE RÂȘNOV (BV) – Unirea Cristuru Secuiesc (HR) 2-0 (1-3 în tur)

AndriasAndrășești (IL) – FCM ALEXANDRIA (TR) 1-1 (1-3 în tur)