Victorii pentru juniorii pietreni

Ambele formaţii de juniori 1 şi 2 de la FC Ceahlăul au obţinut victorii categorice în etapa cu numărul 21, penultima a sezonului regulat, a campionatului naţional de fotbal.

FC Ceahlăul – LPS Roman 4 – 0 (2 – 0)

Fotbaliştii juniori 1 de la FC Ceahlăul au obţinut o victorie catgorică cu 4 – 0 în faţa vecinilor de la LPS Roman, într-un joc disputat miercuri pe terenul sintetic de la stadion. Trupa pregătită de Gheorghe Bulacu şi Ovidiu Marc a controlat în totalitate meciul cu romaşcanii, cărora le-au înscris câte două goluri pe repriză.
Pentru gazde au marcat Scânteie, Cristian Crăcinesc, Ivan şi Ihnatiuc, iar după acest succes juniorii 1 de la FC Ceahlăul şi-au consolidat poziţia a doua în clasamentul seriei A, care permite calificarea la turneul semifinal, principalul obiectiv al grupării de la poalele Pietricicăi. În lotul formaţiei de juniori majoritatea fotbaliştilor activează şi la nivelul ligii a treia, acolo unde sunt antrenaţi de Ovidiu Marc. Pentru tinerii jucătorii pietreni şi pentru antrenori, succesul cu LPS Roman a fost unul foarte important pentru economia finală a clasamentului, mai ales că echipa venea după un eşec usturător runda trecută, 0 – 4 la LPS Iaşi.
„A fost un joc bun din partea băieţilor faţă de ceea ce s-a întâmplat etapa trecută la Iaşi, au avut o atitudine total schimbată şi şi-au adjudecat victoria fără niciun fel de probleme. Nu cred că vom aveam emoţii pentru calificarea la turneul semifinal, dacă ne vom impune jocul şi la Botoşani, unde avem un meci pe care trebuie să îl câştigăm, nu văd de ce să ne fie teamă. Consider că echipa merită să se califice la un turneu zonal, sunt jucători foarte buni în lot, care au început să confirme şi la liga a treia”, a declarat după joc antrenorul gazdelor, Ovidiu Marc. După victoria cu Romanul, juniorii 1 pietreni au ajuns la 44 de puncte, sunt pe 2 în clasament, iar duminică, de la ora 12, joacă în deplasare, pe terenul celei de-a opta clasate, AFC Botoşani. Cu LPS Roman, echipa pietreană a evoluat cu următorul 11-zece: Chelaru, C. Crăciunesc, Ghiară, Roşu, Scăpău, Ivan, Argatu, D. Crăciunesc, Plăcintă, Căruţă şi Scânteie, iar după pauză au mai intrat Ihnatiuc, Iovu, Apostol, Rotaru şi R. Ungureanu.
FC Ceahlăul – LPS Roman 5 – 1 (2 – 1)

Victorie frumoasă şi pentru juniorii 2 de la FC Ceahlăul tot în confruntarea cu vecinii de la LPS Roman. Formaţia lui Lidi Chertic a câştigat cu 5 – 1, după ce la pauză au condus numai cu 2 – 1. Gazdele nu au avut emoţii decât la 1 – 0, atunci când juniorii de la Roman au egalat pentru 1 – 1. Gazdele au mai marcat o dată până la pauză şi au înscris alte 3 goluri în repriza a doua. Golurile trupei pietrene au fost marcate de Şimon, care a înscris de 3 ori, Lupei şi Drăghiceanu. „A fost un joc la discreţia şi nu cred că s-a pus niciodată problema învingătoarei. Cei de la Roman s-au agăţat şi ei de ultima şansă de a prinde locul 6, care le-ar fi permis participarea la turneul pentru locurile 3 – 6. Felicit echipa, băieţii, toţi au jucat bine, iar Şimon şi Lupei sunt 2 dintre cei mai buni jucători ai noştri din acest campionat. Având în vedere că jucătorii sunt cu un an mai mici decât ceilalţi adversari sunt mulţumit de poziţia din clasament”, a declarat antrenorul Lidi Chertic.
În jocul de miercuri, juniorii 2 au evoluat cu următoarea formulă de echipă: Chiruţă, Cădere, Cristea, Catrinoi, Albu, Şimon, Horciu, Barb, Drăghiceanu, Nedelcu şi Lupei, şi au mai intrat Pintilie, Nica, Şoimaru, David şi Roşu. După succesul de miercuri, juniorii 2 au ajuns la 34 de puncte şi şi-au consolidat poziţia a patra în clasament. În ultima rundă, FC Ceahlăul evoluează în deplasare cu AFC Botoşani, după care se pregăteşte de turneul pentru locurile 3 – 6, care va începe duminica viitoare şi se va juca după sistemul tur-retur.