Victorie în ultima secundă

handbalHCM Roman – Dunărea Brăila 25 – 24 (13 – 13)

Meci dramatic duminică la sala Sporturilor din Roman, între HCM din localitate şi Dunărea Brăila, în etapa a 11-a a Ligii Naţionale feminine de handbal. Elevele pregătite de Florentin Pera au câştigat încă o dată în ultimele secunde ale meciului, de această dată cu 25 – 24 în faţa rivalelor de la Dunărea Brăila. Confruntarea de la malul Moldovei a început în nota echilibrului, Stoleru a înscris primul gol al partidei, dar echipa din Brăila a condus aproape în permanenţă pe tabela de marcaj în primele 30 de minute. S-a intrat totuşi la egalitate la vestiare, scor 13 – 13, iar în minutul 40, scorul era de asemenea egal, 18 – 18. Formaţia lui Alexandrina Soare a condus cu 21 – 20, Romanul a revenit în avantaj, dar a fost egalat la 24 cu 30 de secunde înainte de final, moment în care principalul Florentin Pera a cerut time-out. Pauza a fost una extrem de inspirată pentru gazde, care au reuşit o combinaţie de efect pe semicerc, mingea a ajuns în extremă la Daniela Băbeanu şi interul echipei naţionale a găsit acel spaţiu mic prin care să trimită mingea în plasă în ultima secundă. S-a terminat 25 – 24, rezultat care răzbună eşecul din sezonul trecut, când formaţia din Roman a fost eliminată în play off chiar de Dunărea Brăila.

„A fost un meci de infarct, în care noi am crezut în victorie până în ultima secundă, în ciuda faptului că anumite jucătoare nu au evoluat la adevărata lor valoare. Am reuşit să găsim soluţii din mers, să ne completăm şi să obţinem o victorie muncită şi foarte preţioasă. Felicit fetele pentru determinare şi dârzenie şi pentru modul în care s-au mobilizat şi au luptat. Am arătat încă o dată că formăm o echipă frumoasă, unită, şi care poate obţine victoria chiar şi în ultima secundă. Dedicăm această victorie domnului profesor Dan Moisii, de la al cărui deces s-a împlinit un an. Sunt sigur că de acolo din ceruri a fost alături de noi şi s-a rugat pentru noi. Mulţumim lui Dumnezeu că ne-a dat putere şi credinţă de a lupta până în ultima secundă”, a spus la final, vădit emoţinat, principalul de la Roman, Florentin Pera. Dan Băbeanu a fost cea mai bună jucătoare de la formaţia gazdă, reuşind 12 goluri, dintre care 9 de la 7 metri, Iuganu 3 goluri, Horobeţ, Agrigoroaei, Toskovic, Mihalschi 2, Stoleru şi Chitacu câte un gol. De la Dunărea Brăila, Horjea a marcat de 7 ori, iar Moldovan şi Perianu, au înscris câte 6 goluri. După victoria de duminică, HCM a ajuns la 20 de puncte şi a urcat pe poziţia a cincea în clasament. În penultima rundă a turului, handbalistele de la Roman vor juca duminică, 9 noiembrie, în deplasare, cu HC Zalău. În celelalte partide ale etapei a 11-a s-au consemnat rezultatele: HCM Baia Mare – HC Zalău 30 – 24, Cetate Deva – SCM Craiova 21 – 23, Corona Braşov – Unirea Slobozia 33 – 23, CSM Ploieşti – Mureşul Tg. Mureş 24 – 23, Universitatea Constanţa – Universitatea Cluj 33 – 28 şi HCM Rm. Vâlcea – CSM Bucureşti 22 – 35.