Victorie muncită

VCM LPS Piatra Neamţ – Phoenix Şimleul Silvaniei 3 – 2 (23, 24, -13, -23, 13)

Voleibaliştii de la VCM LPS Piatra Neamţ au câştigat cu 3 – 2 partida de pe teren propriu cu Phoenix Şimleul Silvaniei, din etapa a 14-a a diviziei A1. Trupa lui Dan Gavril şi Nicu Buruş a avut din nou parte de un meci de 5 seturi, aşa cum s-a întâmplat şi etapa trecută, la Baia Mare, când au cedat cu 2 – 3. Impulsionaţi de numerosul public prezent la sala Polivalentă, alb-roşii au început disputa cu formaţia pe care au învins-o categoric în tur cu 3 – 0. Deşi oaspeţii au condus până pe final, voleibaliştii pietreni au egalat la 20, iar finalul de set le-a aparţinut, impunându-se în cele din urmă cu 25 – 23. În actul al doilea, ambele formaţii s-au aflat în avantaj, Volei Club având 8 – 6 în primul tiebreak tehnic, iar cei de la Şimleu, 16 – 13, în cel de-al doilea tiebreak tehnic. Mai mult, gruparea sălăjeană s-a desprins la 24 – 20 pe finalul setului şi se părea că elevii lui Ovidiu Teuşan îşi vor trece în cont primul set din acest meci. Însă, gazdele au avut o revenire spectaculoasă, au făcut 6 puncte la rând şi au câştigat setul cu 26 – 24, după o luptă aprigă, dar şi o evoluţie foarte bună în toate compartimentele. După cedarea actului 2, se părea că formaţia din Şimleu va ceda disputa şi va pleca fără niciun punct de la Piatra Neamţ. Nu a fost aşa, iar băieţii lui Ovidiu Teuşan au avut o revenire spectaculoasă, câştigând actele 3 şi 4 la 13, respectiv la 23 şi astfel au trimis partida în set decisiv. Deşi au cedat ultimele două seturi, elevii lui Dan Gavril şi Nicu Buruş au avut o evoluţie bună în actul decisiv pe care, cu mici excepţii, l-a controlat în totalitate. În ciuda faptului că s-a terminat 15 – 13, gazdele au condus în permanenţă în tiebreak şi au obţinut în final un succes cu 3 – 2, care le-au adus alte două puncte importante în clasament. „A fost un meci destul de greu, chiar dacă am început bine partida. Am câştigat primele două seturi, însă apoi oaspeţii au revenit şi ne-au egalat la 2, pe fondul unei evoluţii mai puţin convingătoare a noastră. Din fericire am început bine setul decisiv, am condus în permanenţă, iar în final am obşinut un succes meritat şi important pentru noi. Am mai spus, toate partidele sunt grele pentru noi deoarece aproape toate formaţiile sunt apropiate valoric şi tocmai de aceea sunt foarte multe jocuri încheiate cu 3 – 2, aşa cum s-a întâmplat şi astăzi”, a spus după meci jucătorul pietrean, Codrin Mocanu. În partida de sâmbătă, tehnicienii pietreni au folosit toţi jucătorii din lot, inclusiv ultima achiziţie, Cătălin Stoenete. La formaţia din Şimleu au evoluat şi 2 jucători care s-au consacrat la Piatra Neamţ, Ciprian Viţelaru şi Lucian Tofan. „Volei Club este o echipă care evoluează foarte bine pe teren propriu şi este una dintre formaţiile importante ale campionatului. De aceea sunt mulţumit că am obţinut un punct la Piatra Neamţ, în urma unui joc spectaculos şi cu multe răsturnări de situaţie. E bine până la urmă că am luat un punct, care sperăm să ne ajute în economia finală a clasamentului”, a spus Lucian Tofan. Din păcate, în partida de sâmbătă, Ştefan Lupu s-a accidentat destul de serios pe finalul setului 2 şi a mers direct la spital pentru a primi îngrijiri medicale. După victoria de sâmbătă, a treia câştigată cu 3 – 2 în actuala stagiune, Iosif şi compania au ajuns la 16 puncte şi se menţin în continuare pe poziţia a opta în clasament, în timp ce Phoenix Şimleul Silvaniei a acumulat 13 puncte şi se află pe locul 10 în ierarhia internă. Miercuri, în runda intermediară cu numărul 15, voleibaliştii pietreni vor întâlni, în deplasare, pe CSM Bucureşti. În celelalte meciuri ale rundei a 14-a s-au consemnat rezultatele: Municipal Zalău – Municipal Craiova 3 – 1, Unirea Dej – Ştiinţa Baia Mare 3 – 1, Tomis Constanţa – CSM Bucureşti 3 – 2, Steaua – Dinamo 3 – 2 şi Banatul Caransebeş – Arcada Galaţi 3 – 2.