Victorie muncită cu ieșenii

LPS Piatra Neamț – LPS Iași 23-20 (11-8)

Handbaliștii juniori I de la LPS Piatra Neamț au obținut cel de-al doilea succes din 2016, după ce s-au impus cu 23-20 în fața celor de la LPS Iași, în etapa a 12-a a campionatului național. Meciul de la sala mică Polivalentă s-a dovedit a fi mult mai greu pentru elevii profesorilor Rita și Stelian Bursuc, în fața unui adversar care a venit la Piatra Neamț pentru a-și asigura participarea la turneul semifinal. De aici a rezultat o partidă destul de echilibrată, cu formația gazdă conducând în permanență pe tabela de marcaj, însă niciodată la o diferență mare. Au fost 3 goluri avantaj la pauză pentru gazde, scor 11-8, iar scenariul s-a repetat și în actul secund, când pietrenii s-au aflat în avantaj iar ieșenii au încercat de fiecare dată să revină. La final s-a consemnat tot o diferență de 3 goluri, 23-20, după un joc în care cel mai prolific jucător de la gazde a fost Leahu cu 6 goluri, Pitaru și Popescu au înscris de 5 ori, Macovei de 4 ori, iar Bibirig a reușit 3 goluri. LPS Piatra Neamț a ajuns astfel la cel de-al optulea succes în actuala stagiune și cu 24 de puncte se menține pe locul 2 în clasament.

Handbaliștii juniori I de la Piatra Neamț sunt aproape calificați la turneul semifinal, iar în penultima etapă a sezonului regulat vor juca în deplasare pe terenul liderului, Știința Bacău.

Juniorii II și-au respectat blazonul

LPS Botoșani – LPS Piatra Neamț 15-35 (8-13)

Victorie fără emoții pentru handbaliștii juniori II de la LPS Piatra Neamț, care s-au impus la o diferență de 20 de goluri, scor 35-15, în confruntarea din deplasare cu LPS Botoșani, în etapa cu numărul 12. Elevii antrenorilor Adriana și Răzvan Caba au început mai greu duelul de la Botoșani, iar gazdele au încercat cât de cât să se țină aproape de mult mai valorosul adversar. La pauză au fost doar 5 goluri avantaj pentru pietreni, 13-8, însă în partea a doua aceștia s-au dezlănțuit și au înscris pe bandă rulantă. LPS Piatra Neamț a fost eficientă și în apărare, în condițiile în care botoșănenii au marcat doar de 7 ori în repriza a doua, în timp ce adversarul a înscris 22 de goluri. S-a terminat 35-15 pentru pietrenii, care în proporție de 99% sunt calificați la turneul semifinal. Cel mai bun jucător din tabăra pietreană a fost Alexandru Gavriluț, cel care a marcat 9 goluri la Botoșani. Pentru oaspeți au mai înscris Ioan Nica 7 goluri, DragoșPricope 6, Vlad Forman 5, Ștefan Ciobanu 3, Alexandru Blăgescu 2, Nicolas Mantu, Tudor Martin și Sebastian Secară câte un gol. După victoria de la Botoșani, juniorii II de la Piatra Neamț au ajuns la 25 de puncte și se mențin pe treapta a doua în clasamentul seriei A.

Succes și pentru juniorii III

ACS Campionii Vaslui – LPS Piatra Neamț 20-26 (11-17)

Handbaliștii juniori III de la LPS Piatra Neamțși-au trecut în cont cea de-a șasea victorie stagională, după ce s-au impus cu 26-20 în meciul din deplasare cu ACS Campionii Vaslui, din etapa a 12-a. Tinerii handbaliști pietreni au condus ostilitățile pe teren din primul până în ultimul minut și nu au avut în niciun moment emoții că vor putea pierde acest duel. După 17-11 la pauză, oaspeții și-au păstrat acest avantaj și în partea a doua, iar la final au câștigat tot la o diferență de 6 goluri, scor 26-20.

„A fost un joc bun din partea băieților și un succes de moral în tentativa de a ne califica la turneul semifinal. Mai avem de muncit aici pentru a ne îndeplini acest obiectiv, dar evoluția echipei îmi dă încredere că putem obține rezultate pozitive în continuare. Mai sunt două etape din sezonul regulat plus cele două turnee de sală și sperăm ca după aceste partide să obținem biletele pentru turneul semifinal“, a spus profesorul Răzvan Caba.

Cel mai eficient jucător de la LPS Piatra Neamț în meciul de la Vaslui a fost ChristoferPurcărelu, autor a 9 goluri, Mihai Dedeagă a înscris 6 goluri, Ștefan Misăilă 4, Andrei Nica 3, Adrian Antohi și Cornel Barbu câte două goluri.

După succesul de la Vaslui, juniorii III de la Piatra Neamț au ajuns la 21 de puncte, se află pe locul 5 în clasament, iar runda viitoare vor evolua tot în deplasare cu LPS Vaslui I.

LPS Suceava – LPS Vaslui I 33-15 (16-10)

Junioarele au pierdut cu Iașul

LPS Piatra Neamț – LPS Iași 25-30 (13-15)

Handbalistele junioare I de la LPS Piatra Neamț au pierdut la o diferență de 5 goluri, scor 25-30, confruntarea de pe teren propriu cu LPS Iași, în etapa a 13-a a campionatului național. Din păcate, elevele pregătite de Luminița Ciocârlan și Crina Maxim nu au știut să-și valorifice avantajul terenului propriu, pentru a obține o victorie importantă, care le-ar fi ajutat să spere la obținerea calificării la turneul semifinal. Fetele de la Piatra Neamț au jucat mai bine în prima repriză, când Iașul a condus la doar două goluri diferență la pauză, însă în repriza a doua au cedat definitiv ostilitățile, iar la final oaspetele s-au impus cu 30-25. „Din păcate am făcut un joc mai slab în duelul cu LPS Iași. Cred că puteam câștiga această partidă dacă eram mai atente și nu făceam multe greșeli. E un eșec care nu vine bine, dar mai avem șanse de a obține calificarea la turneul semifinal. Mai sunt 7 meciuri de jucat și totul este posibil“, a spus profesoara Luminița Ciocârlan, după meciul cu LPS Iași, în care Brândușa Tănăselea a fost cea mai bună marcatoare din tabăra gazdă.

După eșecul de duminică, fetele de la Piatra Neamț au rămas cu 9 puncte pe locul 6 în clasament, iar runda viitoare vor juca în deplasare la Tescani.

Rezultate, etapa 13

CSS Târgu Neamț – LPS Vaslui 32-21 (13-12)

Eșec și pentru junioarele II

LPS Vaslui – LPS Piatra Neamț 31-26 (15-14)

Înfrângere și handbalistele junioare II de la LPS Piatra Neamț în etapa a 12-a a campionatului naționale. Elevele pregătite de Luminița Ciocârlan și Crina Maxim au cedat la o diferență de 5 goluri, scor 26-31, meciul din deplasare cu a cincea clasată, LPS Vaslui. După o primă repriză mai echilibrată, încheiată cu un gol avantaj pentru gazde, scor 15-14, fetele de la Piatra Neamț au cedat în partea a doua și au pierdut în cele din urmă cu 26-31, eșec în urma căruia a rămas cu 22 de puncte pe poziția a treia în ierarhia seriei întâi. Junioarele II de la Piatra Neamț au șanse reale să meargă la turneul semifinal iar runda viitoare vor evolua acasă cu LPS Botoșani. În competiția junioarelor III, LPS Piatra Neamț a cedat la limită, scor 23-24, duelul din deplasare cu HC Buhuși, după ce la pauză scorul a fost egal, 14-14. Elevele pregătite de Andreea Savin sunt pe 5 în clasament, iar în ultima rundă din sezonul regulat vor juca acasă cu CS Sport Onești.