Victorie meritată în condiții foarte grele

ceah-dochiaVoința Dochia – CSM Ceahlăul 1-4 (1-2)

Stadion: Comunal, vreme ploioasă și răcoroasă, teren impracticabil, spectatori cca. 50.

Voința: Pruteanu – Țugui, Olariu, Ungureanu, C. Păduraru – Murariu, Cobuz, Blaga, Chirilă – Ostahie, Gâță. Au mai intrat, Luca, I. Păduraru, Cristea, Toma. Antrenor, Mihai Copcic.

CSM Ceahlăul: Chelaru – Catrinoi, Rotaru, Smău, Albu – Barb, Pintilie – Lupei, Apostol, Mateiciuc – Zaharia. Au mai intrat, Vasile, Butunoi, Arghir, Roșu. Antrenor, Toader Șteț.

Arbitrii: Andrei Roban – central, Vlad Parfeni, Alexandru Mocanu – asistenți.

Observator: Puiu Anghel.

CSM Ceahlăul continuă să fie în fruntea ligii a cincea, acolo unde a bifat a cincea victorie stagională, din tot atâtea posibile, după 4-1, duminică în deplasare pe terenul celor de la Voința Dochia, în etapa a șasea a seriei a doua. Dacă acasă se impun la scoruri astronomice, în partidele de afară, elevii lui Toader Șteț și Vali Avădanei mai primesc câte unul sau două goluri. Așa s-a întâmplat și duminică la Dochia, acolo unde gazdele de la Voința au primul repede o lovitură de la 11 metri, încă din minutul 2, după o împingere ușoară de la spate a lui Albu, iar Murariu a transformat de la punctul cu var pentru 1-0. Golul primit nu i-a timorat pe tinerii fotbaliști pietreni, care au luat jocul în stăpânire, chiar dacă terenul a fost unul foarte greu din cauza ploii abundente, și au egalat prin Apostol, în minutul 37, pentru a intra în avantaj la vestiare, după reușita din ultimul minut a lui Zaharia. Gazdele au cedat definitiv în partea a doua, nu au pus deloc în pericol poarta lui Chelaru, iar CSM Ceahlăul a mai punctat de două ori până la final, prin același Apostol și Mateiciuc, pentru un 4-1 normal și meritat după aspectul jocului.

„Cred că victoria a fost una muncită și meritată a băieților, disputată în condiții destul de grele. Îi felicit pentru efort și pentru determinare“, a spus la final principalul Toader Șteț.

„A fost o bucurie pentru noi să-i primim pe cei de la Ceahlăul și, dacă era vreme frumoasă, veneau mai mulți oameni la stadion. Nu s-a pus niciodată problema învingătoarei, chiar dacă am marcat primii, adversarul este unul mult mai valoros și mai bine pregătit fizic. Noi ne întâlnim doar duminica, la meciuri. Suntem o asociație veche, am reînființat-o în anul 2009, iar scopul nostru este plăcerea de a juca fotbal, bucuria acestor jucători de a juca și de a aduce duminica oameni la stadion“, a declarat și Vasile Aniței, delegatul trupei din Dochia.

După eșecul de duminică, Voința Dochia a rămas cu 6 puncte pe poziția a șasea în ierarhia seriei a doua, iar runda viitoare joacă la Zorile Urecheni. De partea cealaltă, CSM Ceahlăul are 15 puncte, este lider, iar duminică va primi pe teren propriu vizita celei de-a doua clasate, Olimpia Grințieș, grupare care are și ea maxim de puncte după 5 jocuri.

Un meci din seria a doua nu s-a disputat, cel dintre Ozana Timișești și Stejarul Țibucani, din cauza terenului impracticabil de la Timișești, și va fi reprogramat.

Rezultate, etapa VI, seria II

Voința Dochia – CSM Ceahlăul 1-4 (1-2)

Olimpia Grințieș – Flacăra Brusturi 6-1 (4-1)

Energia Pângărați – Viitorul Podoleni 3-1 (2-0)

HCF a fost bună o repriză cu Dinamo

HCF Piatra Neamț – Dinamo București 26-36 (13-14)

Handbalistele de la HCF Piatra Neamț au pierdut cel de-al patrulea joc consecutiv în campionat, după 26-36, duminică pe teren propriu cu Dinamo București, în etapa a cincea a diviziei A. Elevele antrenorului Dan Valentin au evoluat curajos în fața mult mai valorosului adversar, însă doar în prima repriză, când a condus mai tot timpul pe Dinamo. Gazdele au profitat de apatia bucureștencelor și au condus cu 4-2, 7-5 și 9-7, în minutul 21, s-a făcut apoi 10-8, dar a urmat un final dezastros pentru pietrence, care în decurs de 6 minute au primit 5 goluri fără a marca niciunul, iar Dinamo s-a desprins la 13-10. Dinamo a intrat cu un gol avantaj la vestiare, scor 14-13, iar în partea a doua a apăsat pe accelerație și treptat s-a desprins, 19-14, în minutul 36, 24-16, în minutul 41, pentru ca la final diferența să fie una de 10 goluri, scor 36-26. La Dinamo au jucat mai multe sportive cu mare experiență la acest nivel, cum ar fi Ramona Farcău, dar și o fostă handbalistă pregătită de Dan Valentin, Manuela Manda, fostă Rădulescu.

După eșecul cu Dinamo, HCF Piatra Neamț a rămas cu 3 puncte pe locul 10 în clasament, iar runda viitoare, duminică, 30 octombrie, joacă în deplasare cu Știința București.

Rezultate, etapa V

Știința Bacău – SCM Pitești 27-27 (13-13)

CSU Târgoviște – CS Buzău 32-49 (17-21)

Rapid București – Șc. 181 București 50-17 (26-8)

Universitatea Constanța – Știința București 26-25 (16-13)

Spartac București – Activ Plopeni 31-38 (15-17)

Victorie mare pe malurile Begăi

Informatica II Timișoara – Futsal Ceahlăul 2-3 (1-0)

Echipa de fotbal în sală, Futsal Ceahlăul Piatra Neamț, și-a trecut în cont cea de-a treia victorie stagională, după 3-2, sâmbătă în deplasare cu Informatica II Timișoara, în etapa a treia a ligii a doua. Succesul de pe Bega este cu atât mai mare și mai răsunător pentru elevii lui Gabi Bucur, întrucât a fost obținut după cea mai lungă deplasare din campionat, pe terenul unei echipe bune, care l-a avut în teren de la prima echipă pe unul dintre cei mai valoroși jucători de fotbal în sală din România, Florin Matei. Bănățenii au început mai bine duelul și au condus cu 1-0 după primele 20 de minute, după golul lui Ivașcu, dar pietrenii au egalat în repriza a doua în urma reușitei lui Avram din minutul 25, aflat la primul său gol la debutul în tricoul celor de la Futsal Ceahlăul. Același Ivașcu a adus pe Informatica din nou în avantaj, însă căpitanul pietrenilor, Robert Grigoriță, a avut ultimul cuvânt de spus. Acesta a marcat o dublă pentru echipa sa, iar Futsal Ceahlăul conducea pentru prima dată cu 3-2, când mai erau 10 minute până la final. Fotbaliștii pietreni s-au apărat excelent până la final și au obținut în cele din urmă o victorie mare, care duce echipa pe primul loc în clasament cu maxim de puncte, 9. La Timișoara, Futsal Ceahlăul a început partida cu Postolache – Grigoriță, Mocanu, Nistor și Todiresei. Peste două săptămâni, Futsal Ceahlăul joacă pe teren propriu cu Imperial Wet Miercurea Ciuc, câștigătoarea din sezonul trecut a ligii secunde.

Handbal

Alba Fehervar a fost mai bună

CSM Roman – Alba Fehervar 25-27 (10-15)

Așa cum aminteam, handbalistele de la CSM Roman au debutat cu stângul în sezonul 2016-2017 al cupelor europene, după 25-27, duminică în manșa tur de pe teren propriu cu Alba Fehervar, din Cupa EHF.  În ciuda eșecului la doar două goluri, Alba a fost echipa mai bună la Roman, a condus pe toată durata celor 60 de minute, a avut și 5 goluri diferență și este favorită la calificare în manșa retur de pe teren propriu. De partea cealaltă, gazdele au evoluat cu trac și cu greșeli, cea mai bună marcatoare fiind aceiași Glibko, cu 8 goluri. La final, gazdele au recunoscut superioritatea adversarului, dar mai au speranțe pentru calificare în manșa retur de duminică, din Ungaria.

„Fehervar este o echipă destul de bună, cu jucătoare cu experiență. Cred că am avut ceva emoții la început. Sperăm ca în Ungaria să facem un meci mai bun, să eliminăm din greșeli și să jucăm cu mai multă ambiție că se poate“, a declarat căpitanul Carmen Stoleru. „Sunt dezamăgit de rezultat, dar e bine că nu am pierdut la o diferență mai mare. Mai este meciul retur în care avem șansa noastră. Am avut momente de joc foarte bune, în primele 10-12 minute, însă apoi am ratat foarte multe situații de a înscrie. Am primit foarte ușor acele 5 goluri care au făcut diferența, apoi a fost mai greu să revenim împotriva unei formații foarte bune“, a completat antrenorul Andon Boshkovski.