Victorie la masa verde

juniori 1 fc ceahlaul

LPS Iaşi – Ceahlăul Piatra Neamţ 0 – 3

Fotbaliştii juniori 1 de la Ceahlăul Piatra Neamţ au câştigat cu 3 – 0, la masa verde, meciul din deplasare cu LPS Iaşi, în etapa intermediară pentru calificarea la turneul final. Oaspeţii au câştigat jocul la masa verde deoarece gazdele de la Iaşi nu au asigurat ambulanţa la meci şi conform regulamentului, după 15 minute, arbitrii au fluierat finalul partidei iar victoria a revenit formaţiei vizitatoare. „Ne pare rău de cele întâmplate la Iaşi, chiar ne-am fi dorit să disputăm acest meci pentru că am vrut să vedem unde ne aflăm ca valoare, în condiţiile în care întâlneam un adversar destul de bun. Am aşteptat la stadion aşa cum prevede regulamentul, dar gazdele nu au pus la dispoziţie ambulanţa şi arbitrii au fost nevoiţi, după 15 minute, să anuleze partida”, a declarat antrenorul pietrean, Ovidiu Marc. După acest succes, juniorii 1 de la FC Ceahlăul a ajuns la 4 puncte şi conduc în clasamentul grupei A, cu 4 puncte, la fel cât au şi cei de la FC Braşov. Ardelenii au câştigat tot cu 3 – 0 la masa verde partida de la Focşani, şi tot datorită faptului că cei de la LPS Focşani nu au asigurat ambulanţa la meci. Juniorii 1 pietreni vor disputa următorul meci sâmbătă, pe teren propriu, cu LPS Focşani. Primele două clasate din cele 4 grupe ale turneelor intermediare se vor califica la turneul final.

1. FC Braşov  2  1  1  0  4-1  4p

2. FC Ceahlăul  2  1  1  0  4-1  4p

3. LPS Iaşi  2  1  0  1  4-4  3p

4. LPS Focşani  2  0  0  2  1-7  0p

LPS Piatra Neamţ – Ceahlăul Piatra Neamţ 1 – 1 (1 – 0)

Juniorii 2 de la FC Ceahlăul au încheiat la egalitate, scor 1 – 1, meciul considerat în deplasare cu LPS Piatra Neamţ, în turneul de palmares pentru locurile 3 – 6. Formaţia pregătită de Lidi Cheritc a remizat cu colegii de la LPS, pregătiţi de Gelu Chertic. Cei de la LPS au deschis scorul încă din minutul 1, în urma unei lovituri de la 11 metri, în timp ce juniorii de la FC Ceahlăul au egalat tot din penalty, în ultimul minut de joc, prin Amariei. „Cred că este un rezultat bun, a fost un nivel bun de angajament la efort şi până la urmă un scor echitabil deşi, după numărul de ocazii, poate am fi meritat mai mult. Nu am pierdut în primele două jocuri şi asta ne dă speranţe pentru partidele viitoare”, a spus antrenorul de la FC Ceahlăul, Lidi Chertic. Juniorii 2 de la FC Ceahlăul au abordat partida cu următoarea formulă de echipă; Chelaru, Cădere, Olteanu, Smău, Barb, Lupei, Drăghiceanu, Cristea, Pintilie, Nedelcu şi Şimon, iar pe parcurs au mai intrat Amariei, Roşu, Nica şi Horciu. Juniorii 2 de la FC Ceahlăul susţin următorul joc pe data de 27 aprilie, tot pe teren propriu, cu LPS Suceava.