Victorie la doar un singur gol

HCM Roman – Corona Brașov 22-21 (9-10)

Handbalistele de la HCM Roman au câștigat cu 22-21 confruntarea de pe teren propriu cu Corona Brașov, din manșa tur a optimilor de finală a Cupei EHF, care s-a disputa duminică în sala Sporturilor din orașul de la malul Moldovei. Partida de la Roman a fost una echilibrată pe toată durata celor 60 de minute, între două formații care se cunosc foarte bine din competiția internă. Niciuna dintre cele două combatante nu a reușit să se desprindă la o diferență mai mare de două goluri pe tabela de marcaj. Gazdele au început mai bine și au condus cu 3-1, în minutul 7, după golul reușit de Carmen Stoleru, însă ardelencele au revenit și au egalat la 3. A urmat o perioadă echilibrată, cu goluri în ambele porți, însă la finele primei reprize, Corona a intrat în avantaj la vestiare cu 10-9. Formația din Brașov a fost prima care a marcat și după pauză, prin Chiper, s-a desprins la 11-9, înregistrând astfel cea mai mare diferență pe tabela de marcaj. Elevele lui Florentin Perași Viorel Lazăr nu au renunțat la luptă, au echilibrat din nou jocul și au trecut în avantaj în minutul 42, când au condus cu 15-14. A urmat o nouă perioadă de echilibru când s-a mers cap la cap, însă ultimul cuvânt l-au avut gazdele care au marcat golul victoriei prin Irina Glybkoși astfel meciul s-a încheiat cu victoria la limită a formației din Roman. Ucrainianca, Irina Glybko a fost cea mai bună jucătoare de pe teren de la formația gazdă, în timp ce de la Corona Brașov s-a remarcat Cristina Zamfir. Victoria în fața Coronei este una de moral pentru fetele de la Roman, însă avantajul este unul minim în perspectiva confruntării retur, care va avea loc duminică, 17 ianuarie, la Brașov. Să sperăm că handbalistele de la Roman vor reuși să facă un joc la fel de bun ca în campionat și să obțină un rezultat care să le permită accederea în faza sferturilor de finală ale Cupei EHF. Partida retur dintre Corona și HCM Roman se joacă duminica viitoare, de la ora 15, în sala Dumitru Popescu Colibași. Meciul va fi condus tot de un cuplu de arbitrii feminin, din Ungaria, format din Katalin Pechși Maria Vagvolgyi, iar observatorul EHF va fi turcul, Kenan Gokmen. Vom reveni cu amănunte.