Victorie grea și muncită

VCM LPS Piatra Neamț – Banatul Caransebeș 3-2 (22, -20, -16, 22, 13)

Băieții de la VCM LPS Piatra Neamț au obținut cea de-a doua victorie consecutivă din actuala stagiune, după ce sâmbătă s-au impus cu 3-2 în confruntarea de pe teren propriu cu Banatul Caransebeș, din etapa a 17-a a diviziei A1. Cei drept, succesul cu formația din Caransebeș a fost unul muncit și destul de greu de obținut de elevii lui Nicu Buruș, în fața unui adversar care a venit să joace la Piatra Neamț. Gazdele au câștigat primul set la 22, însă băieții lui Valentin Pereu au revenit în partidă și au întors rezultatul în favoarea lor, după ce s-au impus în actele 2 și 3 destul de clar, la 20, respectiv 16. Impulsionați de public, pietrenii nu au renunțat la luptă și au reușit să își adjudece actul al patrulea tot la 22 și au trimis meciul în set decisiv. Ultimul set a fost echilibrat și spectaculos la fel ca toată partida, iar la final, câștig de cauză au avut voleibaliștii pietreni, care s-au impus la limită cu 15-13 și au câștigat în cele din urmă duelul cu 3-2, obținând astfel cea de-a patra victorie din retur și din întreg sezonul. După succesul de sâmbătă, Iosif și compania au ajuns la 14 puncte și se află pe poziția a noua în ierarhia internă. În etapa a 18-a, Volei Club va avea un meci foarte greu la malul Dunării cu Arcada Galați, în timp ce Banatul Caransebeș va evolua pe teren propriu cu Tricolorul Ploiești.

Rezultate, etapa 17

Tricolorul Ploiești – Municipal Zalău 1-3 (-23, 20, -11, -21)

Dinamo București – Arcada Galați 1-3 (20, -15, -16, -23)

Știința Baia Mare – Universitatea Cluj 3-0 (21, 22, 17)

Unic, surpriza etapei

Unic Piatra Neamț – Dinamo București 3-1 (-16, 24, 23, 22)

Voleibalistele de la Unic Piatra Neamț au fost surpriza plăcută a etapei a 17-a a diviziei A1, după ce au bătut pe Dinamo București cu 3-1, pe teren propriu. Elevele pregătite de Mihaela Voivod au făcut un meci mare în fața rivalelor de la Dinamo și au răzbunat astfel eșecul din tur, când au cedat cu același scor în capitală. Bucureștencele au început bine meciul de la sala Polivalentă și și-au adjudecat primul set destul de categoric, la 16. Gazdele nu au cedat și, pe fondul unei reveniri spectaculoase, s-au impus în următoarele 3 seturi la 24, 23 și 22 și au câștigat confruntarea cu 3-1, obținând în final 3 puncte foarte importante pentru economia clasamentului. Trupa din Piatra Neamț a demonstrat încă o dată că atunci când vrea, poate și, dacă ar beneficia de un sprijin financiar mai consistent din partea autorităților locale, ar fi o formație și mai importantă în competiția internă. După victoria de sâmbătă, Hambele și compania au ajuns la 20 de puncte și au urcat pe poziția a șaptea în clasament. Runda viitoare, Unic va disputa derby-ul Moldovei, în deplasare, cu Penicilina Iași, echipa antrenată de profesorul Dan Gavril.

CSM București – CSM Târgoviște 2-3 (26, 17, -21, -22, -13)

Universitatea Cluj – Știința Bacău 0-3 (-17, -19, -18)

Medicina Târgu Mureș – Alba Blaj 1-3 (16, -21, -17, -25)

Municipal Craiova – Rapid București 3-0 (18, 9, 12)

CSM Lugoj – Penicilina Iași 3-2 (-21, 20, 24, -21, 15)

HCM Roman a avut emoții la Slobozia

Unirea Slobozia – HCM Roman 22-23 (10-15)

Handbalistele de la HCM Roman și-au trecut în cont cea de-a patra victorie consecutivă în Liga Națională, după ce sâmbătă s-au impus cu 23-22 pe terenul celor de la Unirea Slobozia. Elevele lui Florentin Pera și Viorel Lazăr au avut însă mult de tremurat pentru a câștiga cele 3 puncte, în fața unei echipe gazdă care a luptat până în ultimul minut pentru a obține un rezultat favorabil. Fetele de la Roman au avut o primă repriză mai bună, pe care au încheiat-o cu 5 goluri avantaj la pauză, scor 15-10. Pe fondul unei evoluții mai slabe a oaspetelor, jucătoarele de la Slobozia au revenit în joc în partea a doua și, în minutul 46, au egalat la 17. Până la final s-a mers cap la cap, iar experiența formației de la malul Moldovei și-a spus cuvântul, câștigând în cele din urmă la limită, 23-22.

„Jocul, în special în prima repriză, a fost unul bun făcut de echipa noastră. Din păcate, în repriza a doua am avut mai multe erori, mai multe mingi date la adversar, care au dat posibilitatea echipei gazdă să vină aproape de noi. Pe ratările noastre și greșelile personale, ne-am făcut singuri jocul greu. Meciul de la Slobozia a fost unul dificil, având în vedere că Unirea, chiar dacă are un lot valoros, este într-o situație grea în acest final de sezon și luptă pentru orice punct. Am simțit și noi acest lucru, dar e bine că am reușit să luăm cele 3 puncte, foarte importante în economia campionatului, ținând cont de lupta din partea de sus a clasamentului, unde sunt echipe care speră la un loc de cupă europeană. E bine că am obținut victoria, acesta a fost obiectivul, ni l-am realizat și abordăm cu încredere următoarele meciuri“, a declarat antrenorul de la Roman, Florentin Pera.

Cea mai bună marcatoare din tabăra oaspetelor a fost din nou Irina Glibko, cu 7 reușite, iar celelalte goluri au fost marcate de Stoleru și Iuganu 5, Toskovic 4, Agrigoroaei și Tomescu cât un gol. După victoria de la Slobozia, fetele de la Roman au ajuns la 38 de puncte și se mențin pe poziția a parta în ierarhia internă.

Runda viitoare, HCM Roman va primi pe teren propriu vizita campioanelor de la CSM București.

În alte jocuri ale rundei a 20-a s-au înregistrat rezultatele, HCM Baia Mare – HCM Râmnicu Vâlcea 29-24, CSM Ploiești – SCM Craiova 29-25, Universitatea Cluj – Rapid București 24-23 și Alba Sebeș – Dunărea Brăila 17-26.

Test util la Mediaș

Gaz Metan Mediaș – Ceahlăul Piatra Neamț 3-1 (2-1)

Ceahlăul Piatra Neamț a pierdut ultima partidă de verificare a iernii, după ce a cedat cu 1-3 confruntarea din deplasare cu Gaz Metan Mediaș. Partida din Ardeal a fost cea mai tare din această iarnă pentru elevii lui Maccoppi, Dighera și Chertic, în fața unui adversar tot din liga a doua, dar care evoluează în seria a doua. Pietrenii au început bine duelul de la Mediaș și au deschis scorul în urma unei faze fixe. În minutul 19, Ceahlăul a beneficiat de un corner, centrat excelent, Ortega a pus capul și a înscris în poarta gazdelor. Cu 10 minute înainte de finalul primei reprize, gazdele au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, transformată de Bic. Gazul a făcut 2-1 până la pauză, iar în debutul părții a doua, Figliomeni a stabilit scorul final, 3-1. Pentru gruparea pietreană urmează o săptămână cu antrenamente pe plan local, iar sâmbătă vor susține primul meci oficial din 2016, în deplasare, cu liderul, Dunărea Călărași.