Victorie grea în Ardeal

handbalMureşul Tg. Mureş – HCM Roman 22 – 27 (15 – 11)

Handbalistele de la HCM Roman au obţinut cea de-a patra victorie în actuala stagiune a Ligii Naţionale, după victoria din deplasare, 27 – 22, de pe terenul ultimei clasate, Mureşul Tg. Mureş. Elevele pregătite de Florentin Pera au avut viaţă grea în confruntarea de la Tg. Mureş, cel puţin în prima repriză când, după un joc destul de slab, le-au permis gazdelor să aibă 4 goluri la pauză, 15 – 11. Meciul a început echilibrat, a fost 7 – 6 pentru Roman în minutul 11, însă, pe fondul unor ratări şi al unor ezitări în defenisvă, ardelencele au trecut în avantaj, au condus cu 13 – 9 şi 15 – 11 la pauză. Mai mult, în minutul 35, gazdele s-au desprins la 7 goluri avantaj, scor 19 – 12 şi se părea că Mureşul va obţine prima victorie în campionat. Nu a fost aşa, deoarece din acel minut, pe teren a fost o singură echipă, HCM Roman, care  nu le-a mai permis ardelencelor să marcheze decât 3 goluri până la final. S-a terminat 27 – 22, o victorie până la urmă meritată de echipa de la malul Moldovei, care a strâns 14 puncte şi se menţine pe poziţia a şasea în clasament. „Trebuie să fie o învăţătură de minte pentru noi, pentru că am tratat superficial prima repriză. La pauză le-am muştruluit puţin pe jucătoare şi sigur că ne-am revenit, iar repriza a doua ne-a aparţinut în cea mai mare parte, chiar puteam câştiga la o diferenţă mai confortabilă. E bine că ne-am respectat blazonul, însţ tratăm uşor anumite jocuri care pot fi câştigate fără emoţii. Le felicit pe fete pentru că au avut puterea să revină. Un câştig pentru noi este faptul că au intrat jucătoare care au evoluat mai puţin în celelalte partide, şi aici mă refer la Chitacu şi Câlici, care s-au completat foarte bine în teren”, a spus la final antrenorul de la Roman, Florentin Pera. Cea mai bună jucătoare din tabăra oaspetelor a fost Agrigoroaei, autoare a 8 goluri, iar pentru HCM au mai marcat Stoleru 7 goluri, Câlici şi Băbeanu 3, Toskovic şi Chitacu 2, Horobeţ şi Druţu câte un gol. De la gazde s-au remarcat Moloci şi Klimeck cu câte 8 reuşite. Campionatul Ligii Naţionale se va întrerupe aproximativ două săptămâni, iar bilanţul de până acum al Romanului este unul pozitiv, crede Florentin Pera. „Am avut un pas greşit cu echipa din Craiova dar pe de altă parte am adus puncte din deplasare, ceea ce nu e puţin lucru, după victoriile de la Ploieşti, Tg. Mureş, Ploieşti, Constanţa şi după egalul de la Cluj. Va trebui însă în retur să ne recuperăm punctele pierdute acasă cu Craiova. Suntem în grafic şi sunt convins că în acest an ne vom realiza obiectivele de performanţă propuse”, a spus Florentin Pera. În celelalte partide ale etapei a noua s-au consemnat rezultatele: HCM Rm. Vâlceam – HCM Baia Mare 22 – 31, CSM Bucureşti – Corona Braşov 25 – 19, HC Zalău – Cetate Deva 27 – 22, Unirea Slobozia – CSM Ploieşti 18 – 26, Universitatea Cluj – SCM Craiova 21 – 25 şi Dunărea Brăila – Universitatea Constanţa 31 – 28.

1.HCM Baia Mare  8  7  0  1  256-179  21p

2. SCM Craiova  8  7  0  1  175-148  21p

3. CSM Bucureşti  8  7  0  1  235-158  21p

4. Corona Braşov  8  6  1  1  229-173  19p

5. Dunărea Brăila  8  6  0  2  235-199  18p

6. HCM Roman  8  4  2  2  184-183  14p

7. HC Zalău  8  4  0  4  204-206  12p

8. Unires Slobozia  8  3  0  5  188-215  9p