Victorie frumoasă pentru HCF Piatra Neamţ

hcf p neamtHCF Piatra Neamţ – Ştiinţa Bacău 32 – 30 (14 – 16)

Handbalistele de la HCF Piatra Neamţ au intart cu dreptul în noul an, după ce au reuşit să se impună cu 32 – 30 în primul joc din retur, în faţa vecinelor de la Ştiinţa Bacău. Elevele pregătite de Dan Valentin au început mai greu primul meci din 2015, disputat duminică la sala Polivalentă, şi au avut o primă repriză mai grea cu rivalele de la Bacău. De altfel, gruparea băcăoană a avut un avantaj de două goluri la pauză, scor 16 – 14, direfenţe pe care şi-a menţinut-o până la jumătatea reprizei a doua, când a condus cu 24 – 22. Din minutul 43, gazdele au trecut la controlul partidei, au revenit pe tabela de marcaj, au egalat la 24, şi treptat treptat s-au desprins, cea mai mare diferenţă fiind de 3 goluri, scor 29 – 26 în minutul 50. Portarul de la HCF a apărat două aruncări de la 7 metri, gazdele au mai ratat şi ele, iar Ştiinţa s-a apropiat pe final la doar un singur gol, cu 50 de secunde rămase de disputat. Trupa băcăoană a făcut fault în atac, handbalistele gazdă au recuperat şi pe contraatac, Bianca Lungu, a înscris ultimul gol al întâlnirii, stabilind scorul final, 32 – 30. Toate jucătoarele pietrene merită felicitate pentru acest prim succes din noul an, dar cea mai bună handbalistă de pe teren a fost Luminiţa Hriţcu care, deşi uşor accidentată, a marcat 10 goluri pentru formaţia din Piatra Neamţ. Celelalte reuşite le-au aparţinut lui Lungu 8 goluri, Marian 6, Rotaru 4, Iroftei şi Agape, cu câte două reuşite. „Ne bucurăm că am început bine acest retur. Ne-am pierdut puţin la început, să zicem că am început mai greu,dar am revenit, cred că dăm dovadă de o echipă omogenă, şi s-a văzut după rezultat. Cred că a fost un meci şi bătaie, cum se zice, pe cinste şi am câştigat. Formaţia din Bacău a arătat destul de bine, a tras şi ea pentru victorie, dar cred că astăzi noi am fost mai bune”, a spus la final Luminiţa Hriţcu. De partea cealaltă, cea mai bună marcatoare de la Ştiinţa Bacău, a fost Chelaru, cu 8 reuşite, iar Faig a înscris de 7 ori. „Se pare că nu am gestionat aşa cum trebuie, mai ales repriza a doua şi am avut şansa să ne desprindem. Dacă ne desprindeam, cred că Piatra Neamţ ar fi cedat. Aşa că noi le-am dat şansa, ei şi-au jucat şansa şi au câştigat. Sunt două echipe care sunt în schimbare de generaţii şi nu cred că am oferit un handbal din acela să zici că am spart norii”, a spus după joc principalul de la Ştiinţa, Giani Hornea. După victoria de duminică, HCF Piatra Neamţ a ajuns la 18 puncte, are 6 succese în campionat, iar runda viitoare va evolua în deplasare cu Danubius Galaţi.