Victorie frumoasă pentru Cimentul. LPS a pierdut la Iaşi

ciment bicazHandbaliştii de la Cimentul Bicaz au obţinut cea de-a treia victorie din actuala stagiune, după ce s-au impus sâmbătă cu 26 – 24 în confruntarea de pe teren propriu cu ACS Alexandria, din etapa a 19-a a diviziei A. Elevii pregătiţi de Sorin Baciu au reuşit un joc remarcabil şi eficient în faţa unui adversar destul de redutabil, însă pe care a ştiut să îl ţină la distanţă. Gazdele au avut un singur gol avantaj după primele 30 de minute, scor 12 – 11, iar în partea a doua au evoluat la fel de eficient, reuşind în final să se impună cu 26 – 24. Formaţia din Bicaz a depăşit astfel startul mai greu de retur şi a realizat o victorie care o readuce în realizarea obiectivului, primele 8 locuri. În acest moment, Cimentul a ajuns la 10 puncte, rămâne în continuare pe poziţia a 12-zecea în ierarhia seriei A, iar runda viitoare va evolua în deplasare cu Argeş Piteşti. Din păcate, handbaliştii de la LPS Piatra Neamţ au cedat categoric cu 18 – 42, meciul din deplasare cu Politehnica Iaşi. Trupa lui Stelian Bursuc nu spera la mai mult din această deplasare, în condiţiile în care echipa este formată în mare din jucători tineri, care evoluează şi la nivelul juniorilor 1. La pauză, formaţia ieşeană a condus cu 19 – 8, iar la final s-a impus la o diferenţă de 24 de goluri. După înfrângerea de sâmbătă, handbaliştii de la LPS au rămas cu 12 puncte şi se află în continuare pe poziţia a zecea în clasament, iar în runda viitoare vor juca pe teren propriu cu CSM II Bucureşti. Etapa a 19-a a diviziei A a consemnat şi prima înfrângere pentru liderul seriei A, CSM Ploieşti, formaţia care a cedat cu 24 – 25 partida de acasă cu Argeş Piteşti, rezultat care a relansat lupta pentru promovare. În celelalte meciuri s-au consemnat rezultatele: CSM Focşani – CSU Târgovişte 49 – 15, CSM Ploieşti – Argeş Piteşti 24 – 25, HC Buzău – CSU II Suceava 37 – 26 şi CSM II Bucureşti – Vicov Bucovina 54 – 25. CSU Galaţi şi Ştiinţa II Bacău au stat.

1.CSM Ploieşti  17  16  0  1  586-430  48p

2. Argeş Piteşti  16  14  0  2  521-384  42p

3. CSU Galaţi  16  13  0  3  552-349  39p

4. Politehnica Iaşi  17  13  0  4  604-410  39p

5. CSM Focşani  16  13  0  3  500-361  39p

6. HC Buzău  17  10  0  7  516-423  30p

7. Ştiinţa II Bacău  16  9  1  6  576-471  28p

8. CSM II Bucureşti  17  7  0  10  589-565  21p