Victorie facilă pe terenul lanternei

SCM Craiova – Unic Piatra Neamț 0-3 (-11, -20, -19)

Voleibalistele de la Unic Piatra Neamț și-au respectat blazonul în confruntarea din deplasare cu ultima clasată, SCM Craiova, pe care au învins-o categoric cu 3-0, în etapa a 15-a a diviziei A1. Deși au avut parte de o deplasare destul de lungă până în inima Olteniei, elevele pregătite de Rareș Gavril și Mihaela Voivod au intrat motivate pe teren și au început perfect duelul cu formația gazdă, conducând ostilitățile în primul set de la început până la sfârșit, impunându-se destul de clar cu 25-11, după 20 de minute de joc. Antrenorii de la Craiova, Daniel Săvoiu și Pușa Dina, au făcut câteva modificări în sextetul de bază, iar evoluția trupei din Bănie a fost ceva mai bună în actele următoare, dar și în aceste condiții, cele care au dictat ostilitățile pe teren au fost tot fetele de la Piatra Neamț. Unic și-a adjudecat setul al doilea cu 25-20, după 23 de minute, iar în actul al treilea s-a mers cap la cap până la 9. Hambele și compania s-au desprins ulterior la 12-9, gazdele au cerut timp de odihnă, însă pauza nu le-a ajutat deloc, după care s-a făcut 21-12. Încurajate de puținii spectatori prezenți în tribune, voleibalistele de la Craiova au avut totuși o tresărire de orgoliu, au mai redus din handicap, dar nu au mai putut să evite eșecul, Unic s-a impus la 19, și a câștigat în cele din urmă confruntarea cu 3-0, după o oră și 7 minute.

La Craiova, tehnicienii pietreni au utilizat următoarea formulă de echipă: Pintea, Buz, Hambele, Bulai, Bobi, Dancu și Ciucu – libero, iar pe parcurs a mai intrat Andreica pe postul de coordonator de joc. De partea cealaltă, gazdele le-au folosit pe Gagea, Mishonova, Jaksic, Truță, Postea, Geoge și Vlad – Libero, iar ulterior au mai intrat Popovici, Matei și Cojocaru.

Fetele de la Unic au început excelent anul 2017, au obținut deja două victorii din tot atâtea partide și cu 20 de puncte au revenit pe poziția a șasea în clasament, depășind pe CSM Lugoj și Penicilina Iași. Echipa din Lugoj a pierdut pe teren propriu, 0-3, cu campioanele de la Alba Blaj, în timp ce Penicilina nu a jucat în această etapă, având amânată partida de pe teren propriu cu CSM Târgoviște. Surpriza rundei s-a consemnat la Târgu Mureș, acolo unde Medicina din localitate s-a impus cu 3-0 în duelul cu bucureștencele de la Dinamo. Voleibalistele de la Unic își pot trece în cont al treilea succes consecutiv, în condițiile în care runda viitoare va juca pe teren propriu cu nou promovata SCM Pitești. Meciul va avea loc sâmbătă, 4 februarie, la sala Polivalentă.

Rezultate, etapa XV

Medicina Târgu Mureș – Dinamo București 3-0 (21, 27, 27)

Știința Bacău – CSU Galați 3-0 (15, 7, 15)

SCM Pitești – CSM București 1-3 (-16, 21, -12, -17)

CSM Lugoj – Alba Blaj 0-3 (-23, -11, -7)

Volei Club a pierdut și la Dej

Unirea Dej – VCM LPS Piatra Neamț 3-1 (-21, 17, 20, 18)

Voleibaliștii de la VCM LPS Piatra Neamț au suferit încă o înfrângere în actuala ediție a diviziei A1, după 1-3, sâmbătă, pe terenul ardelenilor de la Unirea Dej, în etapa cu numărul 15. Elevii lui Nicu Buruș meritau mai mult de la această partidă, pe care au început-o excelent, iar în primul set și-au surprins adversarul printr-un joc aproape perfect în toate compartimentele. Oaspeții au profitat și de începutul mai slab al gazdelor, au condus cu 16-10 în cel de-al doilea time-out tehnic și nu au mai cedat până la final, câștigând cu 25-17. Din păcate, evoluția ulterioară a pietrenilor a suferit un declic, gazdele au jucat din ce în ce mai bine și au revenit repede în avantaj, după ce s-au impus în actele 2 și 3, la 17, respectiv la 20. Trupa pietreană a mai echilibrat jocul în setul 4, când a condus cu 11-10, a fost apoi 13-12 pentru dejeni, care în cele din urmă au câștigat la 18 și și-au adjudecat partida cu 3-1. La Unirea Dej au evoluat și 3 foști sportivi care s-au consacrat la Volei Club, căpitanul Marius Dascălu, Lucian Tofan și Codrin Mocanu.

Formația dejeană i-a avut pe foaia de joc pe Dascălu, Mocanu, Mihălescu, Nagy, Isek, Fuzeși, Angelovski, Savan, Catrina, Tofan, Chisleacov și Kantor – libero, în timp ce Nicu Buruș s-a bazat pe același lot, format din Răileanu, Florea, Iosif, Stoenete, Borcoș, Boiko, Shymanskyi, Dragomir, Cersemba, Veber și Ursache – libero.

După înfrângerea din Ardeal, gruparea pietreană a rămas pe ultimul loc în clasament, cu doar două puncte, iar runda viitoare va juca pe teren propriu cu Universitatea Cluj.

Universitate Cluj – Banatul Caransebeș 3-1 (-19, 19, 20, 26)

CSM București – SCM Craiova 0-3 (-19, -25, -14)

Arcada Galați – Știința Bacău 3-1 (-23, 16, 18, 14)

Tricolorul Ploiești – Știința Baia Mare 3-1 (23, 17, -18, 23)

CSM Roman primește vizita campioanei

Handbalistele de la CSM Roman vor evolua astăzi pe teren propriu cu CSM București, într-un meci devans din etapa a 16-a a Ligii Naționale. Confruntarea din orașul de la malul Moldovei se joacă mai devreme, întrucât campioanele de la CSM București vor evolua în week-end în grupele principale ale Ligii Campionilor. Elevele lui Gheorghe Covaciu și Viorel Lazăr vor avea parte de un examen destul de dificil în fața celei mai puternice formații din campionat, care conduce în ierarhia internă și care va câștiga la pas și actuala stagiune. Fetele de la Roman nu au reușit niciodată să învingă formația din capitală, de la înființare, însă au un moral excelent înaintea duelului de astăzi pentru că vin după o serie excelentă, cu 7 victorii din tot atâtea meciuri în campionat. În aceste condiții, partida de la sala Sporturilor din Roman se anunță una interesantă și deschisă oricărui rezultat. Meciul începe la ora 17 și va fi condus de cuplul Finață-Hendrea, din Argeș și Maramureș.

Din păcate, pentru că a stat în etapa trecută, CSM Roman și-a pierdut poziția a patra în clasament, în detrimentul lui SCM Craiova, care joi s-a impus cu 28-21 pe terenul lui CSM Bistrița.

În celelalte partide din etapa a 15-a s-au înregistrat următoarele rezultate, CSM București – HC Zalău 30-18, Măgura Cisnădie – Universitatea Cluj 23-23, Danubius Galați – Corona Brașov 25-30, Unirea Slobozia – Dunărea Galați 24-28, iar HCM Râmnicu Vâlcea a stat.

Handbal

HCF Piatra Neamț a pierdut acasă cu SCM Pitești

HCF Piatra Neamț – SCM Pitești 26-29 (13-15)

Handbalistele de la HCF Piatra Neamț au încheiat prima parte a campionatului cu o înfrângere, după 26-29, duminică pe teren propriu cu SCM Pitești, în etapa a 13-a a diviziei A. Vom reveni în ediția de mâine a ziarului cu un amplu reportaj de la această confruntare.