Victorie, egal şi înfrângere

cetateCele 3 formaţii nemţene au obţinut o victorie, un rezultat de egalitate şi o înfrângere, în etapa a 16-a a seriei întâi din liga a treia. Cetatea Tg. Neamţ s-a impus cu 2 – 1 în deplasarea de la Zagon, Ceahlăul II a remizat acasă, 1 – 1, cu CSM Paşcani, în timp ce Petrotub Roman a cedat la limită, 2 – 3, pe terenul liderului, Bucovina Pojorâta.

FC Zagon – Cetatea Tg. Neamţ 1 – 2 (0 – 0)

Victorie mare şi frumoasă pentru Cetatea Tg. Neamţ, care s-a impus cu 2 – 1 în confruntarea din deplasare cu FC Zagon, grupare din judeţul Covasna. Partida de la Zagon a fost una foarte dificilă pentru elevii lui Daniel Zavate, care au evoluat pe un teren acoperit de zăpadă. Fără 2 titulari în lot, Rotaru, suspendat pentru cumul de cartonaşe, şi golgheterul Bobric, accidentat, trupa de la poalele Cetăţii şi-a surprins adversarul printr-o aşezare 4-3-3 în teren şi, pe lângă golul marcat de Ştirbu în minutul 82, gazdele nu au mai avut nicio ocazie la poarta lui Luca. După 0 – 0 la pauză, târgnemţenii au deschis scorul în minutul 52 prin Mariş, însă acelaşi jucător a fost eliminat de pe teren 6 minute mai târziu după ce a primit al doilea galben. Chiar şi în 10 oameni, tot Cetatea a fost mai periculoasă la poarta adversă, iar Miron şi Ungureanu au irosit ocazii importante. Totuşi, oaspeţii au înscris golul de 2 – 0 în minutul 70, prin Varea, care a şutat spectaculos lângă vinclu. Reuşita gazdelor din final nu a putut schimba soarta meciului, iar Cetatea a plecat cu 3 puncte importante de pe un teren unde se câştigă destul de greu. „A fost un joc foarte bun din partea băieţilor noştri. Antrenorul Dan Zavate şi-a aşezat excelent jucătorii în teren, care au dat încă o dată dovadă de devotament faţă de culorile clubului, tactic am surprins adversarul, iar în final am reuşit să obţinem o victorie necontestată de nimeni. Felicit jucătorii şi antrenor, e o victorie care ne menţine acolo sus, e bine că suntem neânvinşi în retur şi putem aborda jocurile viitoare cu un moral pozitiv”, a spus după meci preşedintele Cetăţii, Iulian Roman. La Zagon, Cetatea a evoluat cu următorul 11-zece: Luca, Mihăeş, Sobariu, Huţanu, Varea, Miron, Chirilă, Bucătaru, Olariu, Ungureanu şi Mariş, iar după pauză au mai intrat Păiuş, Vavriţă şi Curcă. Cetatea este în acest moment pe locul 4 în clasament, cu 26 de puncte, iar runda viitoare joacă pe teren propriu cu Sporting Lieşti.

FC Ceahlăul II – CSM Paşcani 1 – 1 (0 – 1)

Jucătorii de la Ceahlăul II Piatra Neamţ au obţinut cel de-al treilea punct din actuala stagiune, după 1 – 1, pe teren propriu, cu CSM Paşcani. Disputată pe terenul sintetic de la stadionul Municipal, partida a fost urmărită din tribune şi de antrenorii de la prima echipă. Ieşenii au deschis scorul până la pauză, prin Călugăru din lovitură de la 11 metri, însă gazdele au egalat în minutul 70, după reuşita lui Ţepeş. Pe final, satelitul Ceahlăului putea da lovitura când a irosit o şansă bună de a face 2 – 1. În ultmul minut de joc, Scăpău de la gazde şi un jucător de la Paşcani au fost eliminaţi de pe teren pentru injurii. „Am jucat destul de bine în faţa unui adversar mai valoros şi, cu puţin noroc pe final, puteam câştiga. Este doar un punct acumulat, dar e bun şi acesta. Sperăm ca evoluţia şi rezultatul de astăzi să ne dea încredere pentru partidele ce vor urma”, a spus după meci atacantul gazdelor, Sandu Iovu. În confruntarea de vineri, Ceahlăul II a evoluat cu Barna, Argatu, Călin, I. Ungureanu, Scăpău, Plăcintă, Rotaru, Căruţă, Ţepeş, Ihnatiuc şi Iovu, iar după pauză a mai intrat Afrăsiloaei.Ceahlăul II a ajuns la 3 puncte după egalul de vineri, este în continuare ultima în clasamentul seriei întâi, iar vineri susţine în deplasare derbiul judeţean cu Petrotub Roman.

Bucovina Pojorâta – Petrotub Roman 3 – 2 (0 – 1)

Petrotub Roman a fost foarte aproape să fie prima formaţie din seria întâi care învinge în actuala stagiune liderul, Bucovina Pojorâta, în formaţia de la malul Moldovei a cedat în final la limită 2 – 3. Partida a fost presărată cu grave erori de arbitraj, iar centralul partidei a ajutat în mod flagrant echipa gazdă să îşi adjudece cele 3 puncte. Elevii lui Gabi Ţapu au început bine disputa de la Pojorâta şi au condus cu 1 – 0 la pauză, după golul lui Damian din minutul 32. Bucovinenii au egalat la 10 minute după pauză, însă acelaşi Damian şi-a readus echipa în avantaj, după ce a fructificat centrarea excelentă a lui Popa. De aici a intervenit domnul arbitru central, care nu a acordat o lovitură de la 11 metri clară oaspeţilor, după un fault asupra lui Popa. Cei de la Pojorâta au egalat la 2, iar domnul arbitru a intervenit din nou pentru a le facilita gazdelor victoria, după ce l-a eliminat pe Petrila, în urma unui fault banal de joc. Cu un om în plus, liderul a dat lovitura în minutul 79, prin Colţa, însă pe final romaşcanii puteau egala la lovitura de cap a lui Măgirescu. S-a terminat 3 – 2 şi astfel gruparea din Pojorâta rămâne neânvinsă în actuala stagiune şi conduce în clasament, cu 36 de puncte. De partea cealaltă, Petrotub a rămas cu 20 de puncte şi este pe poziţia a cincea. „Putea fi 3 – 1 pentru noi dacă arbitru acorda penalti. La acel scor, având în vedere şi timpul de joc rămas, am fi câştigat. Am fost din nou defavorizaţi prin eliminarea lui Petrila şi apoi, cu un om în minus, nu am reuşit să păstrăm scorul de egalitate. Rezultatul este unul mincinos şi nu ne mulţumeşte, nu este în conformitate cu aspectul jocului”, a declarat secundul oaspeţilor, Iosif Susanu. În jocul de vineri, Petrotub a evoluat cu următorul 11-zece: Ciuclea, Lupuşoru, Marin, Carnariu, Stahie, Petrila, Măgirescu, Popa, Damian, Brăescu şi Ţapu, iar după pauză au mai Tofan şi Lupuşoru.