Victorie după pauză

HCM Roman – Universitatea Neptun Constanţa 28 – 24 (11 – 12)
Handbalistele de la HCM Roman au trecut repede peste eşecul din etapa trecută de la Brăila şi au obţinut un succes important în runda a 14-a a Ligii Naţionale, după 28 – 24, pe teren propriu, cu studentele de la Neptun Constanţa.
Totuşi, gazdele au început mai greu disputa de sâmbătă şi formaţia de pe litoral, impulsionată de succesul din runda trecută, 29 – 25 cu CSM Bucureşti, a avut o primă repriză bună, iar la pauză conducea cu cu gol avantaj, scor 12 – 11. În partea a doua, elevele pregătite de Florentin Pera şi-au dat seama că joacă pe propriul teren, iar o victorie le-ar spori şansele de a prinde la final un loc de cupă europeană, au evoluat din ce în ce mai bine şi a câştigat partida la o diferenţă de patru goluri, după 28 – 24.
După victoria din week-end, HCM Roman a acumulat 25 de puncte şi a urcat până pe poziţia a patra a clasamentului. Miercuri, în etapa a 15-a, Băbeanu şi compania au un joc relativ uşor, pe terenul ultimei clasate, HCM Rm. Vâlcea. Tot în etapa a 14-a s-au înregistrat rezultatele: Cetate Deva – Municipal Craiova 32 – 26, Corona Braşov – Universitatea Cluj 35 – 26, HC Zalău – Dunărea Brăila 21 – 19, HCM Baia Mare – CSM Ploieşti 33 – 17. Disputa, CSM Bucureşti – HCM Rm. Vâlcea s-a jucat după încheierea ediţiei.