Victorie cu sacrificii

Steaua Bucureşti – VCM LPS Piatra Neamţ 2 – 3 (16, 22, -27, -31, -9)

Voleibaliştii de la VCM LPS Piatra Neamţ au obţinut cea de-a doua victorie consecutivă în campionat, după ce s-au impus cu 3 – 2 în partida din deplasare cu Steaua Bucureşti, din etapa a zecea a diviziei A1. Confruntarea din capitală a fost una foarte spectaculoasă, între două echipe apropiate valoric, însă cu un elan tineresc mai eficient de partea oaspeţilor. Băieţii lui Dan Gavril şi Nicu Buruş au început mai greu confruntarea de pe terenul ultimei clasate, şi au cedat primul set destul de uşor, la 16. Oaspeţii au pierdut şi actul al doilea, la 22, însă în acest set, tehnicienii pietreni au fost nevoiţi să îl schimbe pe Codrin Mocanu, care s-a accidentat la un deget în momentul unui blocaj, iar în locul său a intrat Pavel Mocanu. După ce au cedat primele două acte, voleibaliştii pietreni au încercat să echilibreze jocul, iar strategia a dat roade. După o luptă acerbă şi echilibrată, Volei Club a reuşit în cele din urmă să îşi adjudece setul cu 29 – 27. Din păcate, şi în acest set, un jucător de la Piatra Neamţ, moldoveanul Serghei Predius, s-a accidentat, după ce a suferit o ruptură în talpă, iar în locul lui a intrat Gabriel Chiş. Oaspeţii au prins curaj şi le-au crescut moralul după câştigarea actului 3, şi au evoluat bine şi în setul 4, câştigat tot după o luptă aprigă, cu 33 – 31. Revenirea spectaculoasă a oaspeţilor i-a demoralizat complet pe jucătorii de la Steaua, care în decisiv nu au mai contat, iar Volei Club s-a impus cu 15 – 9 şi în final a câştigat cu 3 – 2, succes în urma căruia a obţinut alte două puncte în clasament, în timp ce bucureştenii au acumulat şi ei un punct. „A fost un meci cu miză pentru ambele echipe, cu de toate, şi cu două tăiuşuri pentru noi. Dacă cedam setul al treilea se termina totul şi nu mai aveam ce face. Aşa am revenit destul de bine şi e o victorie care ne dă moral şi care contează în clasament. Păcat de accidentările lui Codrin şi a lui Predius, 2 jucători importanţi, pe care e posibil să nu îi avem în lot la ultima partidă de acasă cu Craiova”, a spus după meci secundul pietrean, Nicu Buruş. În partida de la Bucureşti, Volei Club a evoluat cu următorul sextet: Kecskemeti, Bălan, C. Mocanu, Lupu, Iosif, Prediuş şi R. Gavril – libero, iar pe parcurs au mai intrat P. Mocanu şi Chiş. De partea cealaltă, trupa din capitală a abordat meciul cu următoarea formulă de echipă: Toboşi, Crăciun, Carpen, Borcoş, Drăghici, Ciortea şi Tofan – libero, iar pe parcurs a mai intrat macedoneanul Risto. După victoria de sâmbătă, municipalul pietrean a ajuns la 12 puncte şi se menţine în continuare pe locul 7 în clasament. Sâmbătă, de la ora 12, în ultima etapă din tur, Lupu şi compania vor juca pe teren propriu cu Municipal Craiova. Penultima etapă din tur a fost una spectaculoasă, înregistrându-se numai puţin de 4 rezultate de 3 – 2. În celelalte jocuri s-au consemnat rezultatele: Municipal Zalău – Unirea Dej 3 – 2, Phoenix Şimleul Silvaniei – CSM Bucureşti 3 – 1, Municipal Craiova – Tomis Constanţa 2 – 3, Dinamo Bucureşti – Banatul Caransebeş 3 – 2 şi Ştiinţa Baia Mare – Arcada Galaţi 2 – 3.