Victorie cu Israel

volei israel
România – Israel 3 – 1 (-24, 18, 27, 20)
Voleibaliştii tricolori ai României au obţinut prima victorie în turneul preliminar de calificare la mondialul de anul viitor, după ce au depăşit, joi, la Almere, naţionala Israelului cu 3 – 1. Băieţii lui Dan Gavril şi Ovidiu Macarie au trecut peste duşul rece din prima zi, când au pierdut cu 0 – 3 în faţa Suediei, şi rămân în cărţi pentru calificarea la turneul final, după succesul cu israelienii. Tehnicianul pietrean a făcut o schimbare importantă în sextetul de bază, faţă de jocul Suedia, introducândul-l în teren pe Ciprian Matei în locul lui Tofan, iar jucătorul echipei franceze, Volley Nice, a reuşit 18 puncte pentru România. Cu toate acestea, tricolorii au început mai greu disputa, iar Israel a câştigat la mare luptă primul set, la 24. Tricolorii au egalat repede la 1, iar momentul culminant al disputei s-a petrecut în actul 3, unul de mare luptă, adjudecat în final de ai noştri cu 29 -27. România a jucat bine şi în setul 4, pe care l-a câştigat la 20 şi a obţinut un succes dătător de speranţe pentru calificarea la mondiale. Ca şi în confruntarea cu Suedia, Marian Bala a fost cel mai bun din tabăra noastră, cu 23 de puncte, iar Spânu şi Laza s-au evidenţiat la blocaj. România a abordat jocul cu Israel cu următorul sextet: Bartha, Matei, Bala, Borota, laza, Spânu şi Rareş Gavril – libero. Au mai evoluat Moisă, Tofan, Şoloc şi Tebieş. În următorul meci, tricolorii vor întâlni Ucraina, naţională care a trecut uşor cu 3 – 0 de Suedia. În celălalt meci din ziua a doua, ţara gazdă, Olanda, s-a impus cu 3 – 1 în faţa echipei din Belarus. Până acum, batavii sunt singurii care au două victorii la turneul unde sunt gazde. România, Ucraina şi Belarus au câte un succes, iar Israel a pierdut ambele partide.