Victorie cu dublă semnificație

HCM Roman – Dunărea Brăila 27-20 (12-13)

Handbalistele de la HCM Roman s-au calificat în finala Cupei României, după victoria de vineri seară, scor 27-20, reputată în fața formației Dunărea Brăila. Partida de la sala Sporturilor din Cluj Napoca a fost una echilibrată până la jumătatea reprizei a doua, atunci când gruparea de la malul Moldovei a fost mai inspirată, antrenorul Florentin Pera a gestionat mult mai bine decât Costică Buceschi finalul de meci, și s-a impus în cele din urmă la o diferență de 7 goluri pe tabela de marcaj. Miza partidei era una mai mare pentru echipa din Roman, care avea neapărat nevoie de un succes în fața brăilencelor pentru a obține pentru a treia oară consecutiv un loc de cupă europeană, iar Stoleru și compania și-au respectat blazonul și au reușit un joc perfect în ambele compartimente. Duelul din Ardeal a început în nota echilibrului, iar în minutul 8 scorul era egal, 3-3. A urmat o perioadă mai bună pentru fetele de la Roman, care în minutul 13 s-au desprins la o diferență de 3 goluri, scor 7-4, însă ulterior brăilencele au egalat la 11, moment în care antrenorul Florentin Pera a cerut time out. Finalul primei reprize a fost disputat, s-au marcat la ambele porți, însă la pauză, Dunărea Brăila a intrat în avantaj la vestiare, scor 13-12. Repriza a doua a început sub aceleași coordonate, cu goluri la ambele porți, iar echilibrul s-a menținut până în minutul 40, când brăilencele conduceau cu 17-16. A urmat apoi o perioadă mai bună pentru gruparea de la malul Dunării, care în minutul 43 s-a desprins pentru prima dată la o diferență de două goluri, scor 18-16. Ultimele 14 minute au aparținut în totalitate formației de la malul Moldovei care, cu Glibko pe post de playmaker, Timoshenkova excelentă în poartă, iar Iuganu și Chitacu letale pe contraatac, a făcut diferența pe tabela de marcaj. La 21-18 pentru Roman, Costică Buceschi, principalul de la Dunărea, a cerut timp de odihnă, însă pauza nu a ajutat deloc gruparea brăileană să revină, HCM Roman s-a desprins la 25-20, pentru ca în final să se impună cu 27-20. În ultimele 12 minute ale meciului, când Dunărea Brăila a cedat în totalitate, trupa din Roman a câștigat cu un parțial de 11-2. Din păcate, succesul de vineri seară a avut și efecte negative în tabăra romașcană, care a pierdut-o pe una dintre cele mai importante jucătoare, muntenegreanca Jasna Toskovic, care s-a accidentat grav la spate și nu a mai putut continua. Cea mai bună marcatoare pentru HCM Roman în semifinala de vineri a fost Chitacu, autoare a 8 goluri, Glibko a marcat de 6 ori, Toskovic și Chitacu 4, Stoleru 3, iar Agrigoroaiei și Gherman au înscris câte un gol. De la Dunărea s-a remarcat Apetrei cu 5 reușite, iar Horjea și Tiron au înscris câte 4 goluri. După succesul de vineri seară, HCM Roman s-a calificat în finala Cupei României, unde urma să întâlnească pe CSM București. Campioana en-titre a trecut la limită, cu 26-25, de HCM Baia Mare, după ce la pauză tot bucureștencele au condus cu 13-12. În urma succesului reputat în fața grupării brăilene, HCM Roman va reprezenta România și în sezonul viitor de cupe europene, în cupa EHF.

HCM Roman nu a făcut față campioanei

HCM Roman – CSM București 24-32 (15-13)

CSM București a reușit o performanță greu de egalat în actuala stagiune a competițiilor interne și internaționale. După ce a câștigat campionatul și Liga Campionilor, handbalistele din capitală au intrat și în posesia Cupei României, după victoria cu 32-24, reputată în fața formației HCM Roman, în finala competiției care a avut loc sâmbătă seară la sala Sporturilor din Cluj Napoca. După victoria din semifinale cu Dunărea Brăila, handbalistele de la Roman au încercat să țină piept mult mai valorosului adversar și în finala de sâmbătă seară, însă CSM București s-a dovedit a fi un adversar mult mai redutabil. Gruparea de la malul Moldovei a început bine finala cupei și a condus în startul meciului cu 4-1. Bucureștencele au trecut pentru prima dată în avantaj în minutul 13, când au condus cu 7-6, iar pe finalul reprizei, portarul echipei romanșcane, Timoșenkova, a avut câteva intervenții foarte bune, iar la pauză CSM a condus cu 15-13. Din păcate, HCM Roman a început slab partea a doua, echipa din capitală a marcat 4 goluri consecutiv , s-a desprins la 19-13, iar din acel moment, echilibrul meciului s-a rupt în totalitate. Deși au încercat să echilibreze jocul, fetele de la Roman nu au mai avut tăria să revină și pe tabela de marcaj, iar rezultatul final a fost unul firesc, 32-24 pentru cea mai valoroasă formație de club din Europa. În ciuda eșecului, handbalistele de la HCM Roman au meritul de juca a doua finală de Cupa României, în decurs de 3 ani, iar această performanță a asigurat încă o prezență în cupele europene. În finala de sâmbătă, cea mai bună jucătoare de la HCM Roman a fost ucrainianca Irina Glibko, autoare a 11 goluri. Celelalte reușite pentru gruparea romașcană au fost marcate de Stoleru, 5 goluri, Iuganu și Vârtic 2, iar Chitacu, Agrigoroaiei, Câlâici și Tomescu au înscris câte un gol. Duelul de sâmbătă seară a fost ultimul oficial din actuala stagiune pentru HCM Roman, formație care continuă evoluțiile și rezultatele foarte bune din ultimii ani, iar un merit important în obținerea acestor performanțe îl are și antrenorul Florentin Pera. De partea cealaltă, de la CSM București s-a remarcat Vărzaru, cu 5 goluri, iar Rodrigues și Jorgensen au înscris câte 4 goluri. Meciul cu HCM Roman a fost ultimul pe banca tehnică a grupării bucureștene pentru antrenroul danez, Kim Rasmunssen care, cel mai probabil, va semna un contract cu naționala de handbal feminin a Ungariei.

Rapid CFR Suceava, tot mai aproape de baraj

Sâmbătă s-au jucat partidele rundei a opta din play out-ul ligii a doua, etapă care a programat doar două meciuri, în condițiile în care Bucovina Pojorâta a câștigat cu 3-0, la masa verde, duelul cu FC Ceahlăul, grupare exclusă din campionat pentru două neprezentări consecutive și retrogradată în eșalonul 5 fotbalistic. Rapid CFR Suceava este tot mai aproape de barajul pentru rămânerea în liga a doua, după remiza de pe teren propriu, 1-1, cu liderul, Gloria Buzău. Sucevenii au condus cu 1-0 până în minutul 80, însă Gloria Buzău a reușit să egaleze, deși evolua cu 2 oameni mai puțin pe teren. Gruparea suceveană nu a reușit să profite de eșecul celor de la ACS Berceni, care tot sâmbătă a cedat cu 1-2 în deplasarea de la Balotești, iar în acest moment diferența dintre cele două echipe este de doar 2 puncte. Berceni are 24 de puncte, Suceava 22, ambele grupări vor mai obține câte 3 puncte pentru că vor întâlni Ceahlăul în ultimele două etape, însă programul este unul mai favorabil pentru ilfoveni, care vor mai juca acasă cu Pojorâta, echipă deja retrogradată, în timp ce Rapid va evolua în deplasare la Balotești. În etapa a noua de play out, care va avea loc sâmbătă, 28 mai, se vor juca meciurile: ACS Berceni – Bucovina Pojorâta, Gloria Buzău – CS Balotești și Rapid CFR Suceava – FC Ceahlăul.