Victorie clară pentru Unic

vc-unicUnic Piatra Neamț – SCM Craiova 3-0 (10, 9, 19)

Voleibalistele de la Unic Piatra Neamț au bifat prima victorie din actuala stagiune a diviziei A1, după succesul de sâmbătă, 3-0 pe teren propriu în fața celor de la SCM Craiova, din etapa cu numărul 4. Începută la ora 14 la sala Polivalentă, confruntarea de la Piatra Neamț a fost una fără istoric, în condițiile în care gazdele au controlat jocul de la un capăt la altul și nu au avut niciodată emoții că vor avea probleme. Elevele lui Mihaela Voivod și Rareș Gavril au rezolvat destul de repede primele două seturi, adjudecate la 10, respectiv la 9, în actul al treilea, care a fost mai echilibrat, oltencele au pus ceva probleme, nu însă cu repercusiuni pe tabelă, setul s-a terminat 25-19 și astfel VC Unic s-a impus în cele din urmă cu 3-0. Evoluția formației din Piatra Neamț a fost una mai pozitivă decât cea din startul campionatului, asta s-a văzut și în meciul de la Lugoj, jocul crește de la meci la meci, iar perspectivele pentru etapele următoare sunt pozitive. După succesul de sâmbătă, Zaharia și compania au ajuns la 4 puncte și au urcat până pe poziția a șaptea în clasament, în timp ce oltencele de la Craiova au rămas fără puncte în actuala stagiune și sunt ultimele în ierarhia internă. Runda viitoare, care se va disputa miercuri, 2 noiembrie, voleibalistele de la Unic vor evolua pe terenul nou promovatei, SCM Pitești.

Rezultate, etapa IV

Unic Piatra Neamț – SCM Craiova 3-0 (10, 9, 19)

Dinamo București – Medicina Târgu Mureș 3-0 (18, 22, 21)

CSU Galați – Știința Bacău 0-3 (-8, -17, -19)

CSM Târgoviște – Penicilina Iași 3-0 (15, 21, 16)

CSM București – SCM Pitești 3-0 (20, 17, 24)

Situație grea la VCM LPS

VCM LPS Piatra Neamț – Unirea Dej 1-3 (-21, 22, -21, -23)

Voleibaliștii de la VCM LPS Piatra Neamț au înregistrat cea de-a patra înfrângere consecutivă, din tot atâtea partide, după 1-3, sâmbătă pe teren propriu cu Unirea Dej, în etapa a patra a diviziei A1. Din păcate, băieții de la Volei Club nu se regăsesc în acest start de sezon și pare că se repetă istoria din stagiunea trecută, atunci când debutul de campionat a fost la fel de slab. După 3 eșecuri oarecum previzibile în fața unor formații care au investit puternic în acest sezon, cum ar fi Steaua, Arcada Galați sau Tricolorul Ploiești, de această dată, elevii lui Nicu Buruș au pierdut în fața unui adversar mai accesibil, care și el începuse ezitant startul de campionat. Ardelenii de la Unirea au jucat curajos la Polivalenta din Piatra Neamț și au luat primul act la 21, însă gazdele nu au rămas datoare și au revenit în joc după ce s-au impus în setul al doilea cu 25-22. Din păcate, Răileanu și compania nu au știut să gestioneze finalurile de set 3 și 4, ambele echilibrate, însă în care oaspeții au avut câștig de cauză, la 21, respectiv la 23. S-a terminat 3-1 pentru Unirea Dej, rezultat în urma căruia formația din Piatra Neamț a ajuns penultima în clasament, fără niciun punct acumulat și cu doar două seturi câștigate în 4 partide. Runda viitoare, una intermediară care va avea loc miercuri, 2 noiembrie, alb-roșii vor juca în deplasare cu Universitatea Cluj.

Știința Baia Mare – Tricolorul Ploiești 1-3 (-22, 19, -19, -22)

Municipal Zalău – Steaua București 3-2 (23, -23, -23, 20, 13)

Știința Bacău – Arcada Galați 0-3 (-23, -19, -19)

SCM Craiova – CSM București 3-0 (18, 17, 17)

Banatul Caransebeș – Universitatea Cluj 3-0 (16, 15, 17)

Aerostar Bacău – CSM Roman 2-0 (1-0)

Fotbaliștii de la CSM Roman au pierdut cu 0-2 meciul din deplasare cu Aerostar Bacău, din etapa a zecea a seriei întâi din liga a treia. După o perioadă fastă cu 3 victorii din tot atâtea jocuri, elevii lui Gabi Țapu și Iosif Susanu au cedat de această dată pe terenul „aviatorilor“ de la Bacău, grupare care se află într-o creștere de formă în ultimele runde. Așa s-a întâmplat și vineri pe terenul Aerostar, acolo unde gazdele au fost mai pragmatice și au marcat câte un gol pe repriză. S-a terminat 2-0, după reușitele lui Chirilă și Mihăeș, iar după această înfrângere, CSM Roman a rămas cu 12 puncte și a coborât pe poziția a noua în clasament. Runda viitoare, Popa și compania vor evolua pe teren propriu în compania gălățenilor de la Sporting Liești.

Rezultate, etapa X

Sporting Liești – Atletico Vaslui 1-0 (0-0)

Olimpic Cetate Râșnov – Știința Miroslava 3-0 (1-0)

Sportul Chișcani – CSM Pașcani 0-1 (0-1)

Metalosport Galați – AFC Hărman 1-4 (0-2)

Avântul Valea Mărului – AFK Miercurea Ciuc 2-4 (1-1)

AFC Odorheiu Secuiesc – Olimpia Râmnicu Sărat 2-0 (0-0)

Victorie mare și frumoasă pentru Futsal Ceahlăul

Futsal Ceahlăul – Imperial Wet Miercurea Ciuc 4-3 (2-2)

Echipa de fotbal în sală Futsal Ceahlăul a obținut cea mai importantă victorie din actuala stagiune a ligii a doua, după ce s-a impus cu 4-3 în confruntarea de pe teren propriu cu Imperial Wet Miercurea Ciuc, formație care sezonul trecut a câștigat campionatul la liga a doua cu victorii pe linie. Confruntarea de sâmbătă, de la sala Polivalentă, a avut de toate, goluri spectaculoase, răsturnări de scor și un rezultat final perfect pentru formația lui Gabi Bucur și Cristi Luca. Ciucanii au început mai bine partida de la sala Polivalentă și au marcat pentru 1-0, când gazdele erau cu un om în minus după eliminarea lui Dumitru, însă la pauză a fost 1-1, în urma golului marcat de Mocanu. Harghitenii au trecut din nou în avantaj, în minutul 30, dar pietrenii au egalat încă o dată prin Nistor. A urmat o perioadă de joc excelentă pentru trupa din Piatra Neamț, care a marcat de două ori la rând prin Girogoriță și Mocanu, iar reușita oaspeților din ultimele secunde nu a mai contat decât la statistică și astfel Futsal Ceahlăul a obținut un succes muncit și meritat cu 4-3. În urma acestei victorii, trupa pietreană a ajuns din nou pe primul loc în clasament, are acum 12 puncte, iar runda viitoare va evolua în deplasare la Colțea Brașov.

„O victorie foarte frumoasă pentru băieții noștri, în fața unui adversar valoros, care sezonul trecut putea promova în primul eșalon. Băieții s-au întrecut pe sine, au făcut un joc excelent, au știut să se apere și au marcat când au trebuit. Îi felicit pe toți, stafful tehnic, și sperăm să o ținem pe aceiași linie“, a spus la final Cristi Vornicu, președintele grupării pietrene.

Sâmbătă, la sala Polivalentă, cu ocazia celor două partide de volei și a jocului de futsal, a avut loc și expoziție cu peste 1000 de fotografii ale lui Gelu Crăcană, expuse pe holurile sălii, cu ocazia împlinirii a 97 de ani de fotbal la Piatra Neamț. Vom reveni cu reacții de la această expoziție și cu fotografii ale autorului, în ediția de mâine a ziarului nostru.

Futsal Ceahlăul – Imperial Wet Miercurea Ciuc 4-3

Pro-Tineret Sighișoara – Blue Angel Cristian Brașov 15-1

Informatica II Timișoara – Colțea Brașov 6-4

Inter Gheorghieni – Fortius Buzău 9-5

Bukovina Vicov – Luceafărul Buzău 3-9

1.Futsal Ceahlăul  4  4  0  0  20-11  12p

1. Colțea Brașov 4 3  0  1  27-16  9p
  2. Luceafărul Buzău 4 3  0  1  32-22  9p