VC Unic si-a respectat blazonul

vc-unicCSU Galaţi – Unic Piatra Neamt 1-3 (-18, -7, 23, 23)

Voleibalistele de la Unic Piatra Neamţ au acces în faza superioară a Cupei României, după după ce s-au impus cu 3-1, în meciul din deplasare, cu nou promovata, CSU Galaţi. Confruntarea de la malul Dunării a fost controlată în totalitate de formaţia din Piatra Neamţ care, după un prim set destul de echilbrat, a obţinut primul set la 18. Gazdele au cedat definitiv actul al doilea, pierdut la 7, dar au avut o revenire frumoasă în setul al treilea, pe care şi l-au adjudecat la 23, însă în final au pierdut setul 4 cu 23-25, şi au cedat confruntarea cu 1-3 Succes normal şi previzibil pentru formaţia din Piatra Neamţ, care astfel a ajuns în faza superioarăa Cupei României, unde va întâlni vicecampioana, CSU Târgovişte. Pentru gruparea pietreană urmează debutul în noul sezonul 2016-2017 al diviziei A1, cu un meci foarte greu pe teren propriu în compania formaţiei, Dinamo Bucureşti.

Volei

Şi VCM LPS merge mai departe

VCM LPS Piatra Neamţ 3-1 (25, 18 -17, 23)

Voleibaliştiii de la VCM LPS Piatra Neamţ au debutat cu dreptul în noul sezon competiţional, după ce s-au impus cu 3-1 în confruntarea de pe teren proprpiu cu Universitatea Cluj, în faza a doua a Cupei României. Din păcate, meciul de la sala Polivalentă a avut unele discrepanţe, în condiţiile în care studenţii cujeni au ajuns la ora meciului fără legitimaţiile de joc. Din acest punct de vedere, partida s-a prelungit, iar gazdele de la VCM s-au luptat pentru a obţine primul set destul de greu, la 23. Actul al doilea a fost la îndemâna pietrenior, câştigat lejer la 7, adversarul a revenit în joc, s-a impus în setul 3 la 23, însă trupa lui Nicu Buruş a luat setul 4 cu 25-23, iar VCM LPS s-a impus lejer cu 3-1. „E clar că fiind primul meci a fost destul de greu pentru noi, dar am încercat să recompensăm toate situaţiile care nu  ne-au ajutat. Băieţii au vrut să joace, adversarul a avut problema lui, s-a lungit situaţia, dar până la urmă am câştigat pe merit. Felicit băieţii, le mulţumesc pentru modul cum au abordat partida şi să sperăm că vom reuşi să debutăm frumos şi în campionat”, a spus principalul de la VCM, Nicu Buruş. În partida cu Universitatea Cluj, VCM a început partida cu Răileanu, Veber, Boiko, Shimanski, Laza ş Florea. În faza superioară a Cupei României, VCM LPS va întâlni într-o dublă manşă pe Ştiinţa Baia Mare. Primujl joc va avea loc pe data de data de 11 noiembrie pe teren propriu, iar returul o săptămână mai târziu la Baia Mare.

În sfârşit, victorie!

CSM Roman-Atletico Vaslui 2-1 (2-0)

Runda a şasea a ligii a treia la fotbal a fost una favorabilă pentru singura formaţie din judeţul Neamţ, care s-a impus cu 2-1 în partida de pe teren propriu cu liderul seriei, Atletico Vaslui. După 4 eşecuri la rând, trupa lui Gabi Ţapu şi Iosif Susanu a reuşit să se impună în faţa propriilor suporteri, trecând cu 2-1 de liderul, Atletco Vaslui, după un meci echilibra, dar în care gazdele au avut câştig de cauză. Căpitanul Popa a deschis scorul după numak 7 minute, iar Florean a făcut 2-0 pentru trupa lui Gabi Ţapu. Oaspeţii au redus din handicap în partea a doua, dar romaşcanii s-au impus în final cu 2-1. După victoria de sâmbătă, CSM Roman a ajuns la 6 puncte şi a urcat pe locul 10 în ierarhia seriei întâi. Runda viitoare, Popa şi compania vor evolua în deplasare cu Sporting Lieşti.