VC Unic rămâne o echipă mare

Unic Piatra Neamț – Știința Bacău 3-0 (22, 24, 16)

VC Unic Piatra Neamț a arătat încă o dată, în ciuda gravelor probleme financiare cu care se confruntă și a lotului foarte redus de jucătoare, că rămâne o echipă mare a campionatului intern. Motivul principal: vineri seară, în Polivalenta pietreană, voleibalistele de la Unic au produs una dintre cele mai mari și frumoase surprize ale actualei stagiuni, după ce s-au impus categoric cu 3-0 în partida cu vecinele de la Știința Bacău, un adversar mult mai valoros și cu un lot mult superior față de cel al gazdelor, în prologul etapei a 18-a. Iar ceea ce a impresionat cel mai mult la această victorie a fost dăruirea și determinarea elevelor lui Rareș Gavril și Mihaela Voivod, care au evoluat foarte bine în toate compartimentele de la primul până la ultimul punct. Fetele de la Unic le-au surprins pe colegele de la Bacău printr-un serviciu foarte bun, prin dezinvoltura de pe faza de atac, dar și cu o apărare excelentă, acolo unde liberoul, Alexandra Ciucu, a făcut minuni. În aceste condiții, surprinse de jocul aproape perfect al gazdelor, voleibalistele de la Știința au cedat inițiativa încă din start, au făcut multe greșeli, au cedat în doar 3 seturi și au plecat de sub Pietricica cu mâna goală. Gazdele s-au impus la 22, 24 și la 16, după fix 83 de minute de la startul partidei și, pe lângă jucătoare, un mare merit în realizarea acestui succes, l-au avut atât președintele Vasile Ouatu, care a știut să le mobilizeze pe sportive, cât și cei 2 tehnicieni, Rareș Gavril și Mihaela Voivod, care au știut să pregătească perfect acest joc.

„Așa cum am mai declarat de multe ori, așteptam să facem și noi o surpriză în actuala stagiune și ne bucurăm că a venit cu Știința Bacău. Fetele s-au dăruit în totalitate și pentru asta le mulțumesc. Bacăul ne-a subestimat, nu cred că se aștepta să jucăm atât de bine, iar la final, domnul Ouatu, a plâns și ne-a felicitat“, a declarat la final antrenoarea secund de la Unic, Mihaela Voivod.

De partea cealaltă, principalul de la Știința, Florin Grapă, era foarte afectat de maniera în care a evoluat și a pierdut echipa sa. „Este incredibil ce s-a întâmplat cu echipa noastră la Piatra Neamț. Chiar dacă nu ar fi fost niciun antrenor pe bancă, nu aveam voie să pierdem acest meci. Nu avem nicio scuză pentru această înfrângere, pentru sportivele noaste e o chestiune de bun simț, de respect pentru ele însele și pentru cariera lor, dar și pentru clubul pe care îl reprezintă. Pentru această evoluție, ele trebuie să plătească și vor plăti“.

În confruntarea de vineri seară, fetele de la Unic au făcut 5 puncte din serviciu, 38 de puncte pe atac, 6 blocaje și 27 de erori ale adversarului și au evoluat cu aceiași formulă de echipă, Pintea – Dancu, Buz, Hambele, Bobi, Andreica și Ciucu – libero.

După succesul de vineri, trupa pietreană a ajuns la 26 de puncte, și-a consolidat locul 6 în clasament, iar runda viitoare vor întâlni, în deplasare, pe Medicina Târgu Mureș.

Rezultate, etapa XVIII

Alba Blaj – Penicilina Iași 3-0 (12, 15, 16)

CSM București – Medicina Târgu Mureș 3-0 (24, 16, 20)

Dinamo București – SCM Craiova 3-1 (14, 19, -23, 16)

CSM Târgoviște – CSU Galați 3-0 (11, 10, 9)

CSM Lugoj – SCM Pitești 3-1 (23, -26, 21, 20)

Liga a doua e tot mai aproape

VCM LPS Piatra Neamț – Banatul Caransebeș 0-3 (-20, -23, -19)

Fără să mai surprindă pe nimeni, voleibaliștii de la VCM LPS Piatra Neamț au pierdut încă un joc în campionatul diviziei A1, după 0-3, sâmbătă pe teren propriu cu Banatul Caransebeș, din etapa cu numărul 18. Din păcate, elevii lui Nicu Buruș nu s-au regăsit nici la acest joc de pe teren propriu cu un adversar destul de accesibil, și au cedat în minim de seturi, la 20, 23 și 19, după o oră și 13 minute de joc. După acest al 16-lea eșec stagional, e clar că șansele de salvare de la retrogradare au devenit din ce în ce mai mici, iar criza la sporturile de echipe din Piatra Neamț se acutizează din ce în ce mai tare. După eșecul de sâmbătă, Iosif și compania au rămas tot cu 3 puncte pe ultimul loc în clasament, iar runda viitoare vor juca tot pe teren propriu cu campionii de la SCM Craiova.

Știința Bacău – CSM București 3-1 (23, 19, -18, 28)

SCM Craiova – Tricolorul Ploiești 3-0 (23, 22, 20)

Municipal Zalău – Unirea Dej 3-0 (17, 12, 16)

Știința Baia Mare – Universitatea Cluj 3-0 (19, 17, 22)

CSM Roman – HC Zalău 21-21 (15-12)

Handbalistele de la CSM Roman au obținut doar un rezultat de egalitate, 21-21, sâmbătă pe teren propriu cu HC Zalău, în etapa a 18-a a Ligii Naționale. Cele două combatante se află la cel de-al doilea egal din actuala stagiune, după ce în tur, la Zalău, tabela a arătat la final tot egalitate, 24-24. Sâmbătă, la sala Sporturilor din Roman, elevele lui Gheorghe Covaciu și Viorel Lazăr au vrut să facă uitat cât mai repede eșecul rușinos din runda trecută de la Galați, în fața formației lui Gheorghe Tadici, ocupanta locului 3 în clasament. Iar gazdele s-au ținut de promisiune, cel puțin în prima repriză, pe care au condus-o de la un capăt la altul, iar la pauză aveau 3 goluri avantaj pe tabelă, 15-12. Mai mult, în startul părții a doua, Stoleru și compania s-au desprins la 17-12, iar din acel moment s-a rupt ceva în joc, iar trupa din Zalău a revenit și a egalat la 18, în minutul 45. Finalul a fost unul dramatic, fiecare dintre echipe a condus pe tabelă, în minutul 56, CSM Roman conducea cu 21-20 și avea șanse mari să obțină toate cele 3 puncte deoarece a beneficiat și de o aruncare de la 7 metri. Din păcate, Clara Vădineanu a ratat, Popescu a fost și ea eliminată pe timp de 2 minute, iar adversarul a profitat și a egalat la 21, în ultimul minut de joc, consfințind astfel rezultatul final, 21-21. Fetele de la Roman au arătat încă o dată că în repriza a doua se descurcă mult mai rău decât în prima, așa a fost și la Galați, iar la echipă se poate vorbi despre o anumită criză, în condițiile în care a obținut un singur punct în ultimele 3 jocuri. Golurile formației gazdă au fost marcate de Glibko și Stoleru câte 7, Agrigoroaei și Popescu câte 3, și Chitacu un gol, în timp ce de la oaspete, Larisa Tamaș a înscris de 5 ori.

După semieșecul de sâmbătă, CSM Roman a ajuns la 22 de puncte, rămâne pe 6 în ierarhia internă, iar runda viitoare va evolua tot pe teren propriu cu Corona Brașov.

În alte jocuri ale etape s-au consemnat rezultatele: SCM Craiova – CSM București 25-30 și HCM Râmnicu Vâlcea – CSM Bistrița 32-28. Celelalte jocuri s-au disputat ieri.

Fotbal

Egal în primul amical

CSM Ceahlăul – CSM Pașcani 4-4 (2-2)

CSM Ceahlăul Piatra Neamț a înregistrat un rezultat de egalitate în primul amical al iernii, după 4-4, vineri, pe teren propriu cu CSM Pașcani, formație care activează în liga a treia. Golurile trupei pietrene au fost marcate de Lupei, Apostol, Mateiciuc și Vasile. Jocul și rezultatul i-au mulțumit pe tehnicienii pietreni, în condițiile în care au întâlnit un adversar mult superior valoric, iar elevii lor s-au aflat la primul contact cu un teren de fotbal după terminarea turului.

CSM Ceahlăul a început testul de vineri cu Chelaru – Catrinoi, Rotaru, Smău, Albu – Barb, Ungureanu – Vasile, Apostol, Mateiciuc – Lupei, iar pe parcurs au mai intrat Chiruță, Mateeș, Pintilie, Butunoi, Arghir, Zaharia, Todiresei și Șimon. Următorul joc de verificare pentru Apostol și compania va fi marți, de la ora 11, tot pe teren propriu, cu echipa de elită, sub 19 ani, de la CSMS Iași.