VC Unic nu și-a atins obiectivul. A terminat pe 7

Unic Piatra Neamț – CSM București 1-3 (-20, -18, 23, -18)

Voleibalistele de la Unic Piatra Neamț nu au reușit să îndeplinească obiectivul impus de conducerea clubului, locul 6 la finele primei părți a campionatului, după ce în ultima etapă au pierdut cu 1-3, pe teren propriu, în fața celei mai în formă formații, CSM București. De înfrângerea fetelor de la Piatra Neamț au profitat voleibalistele de la CSM Lugoj, care sâmbătă au bătut cu 3-0, acasă, pe CSU Galați și, cu un total de 31 de puncte, au încheiat stagiunea pe poziția a șasea și vor evolua în play off. Sâmbătă, la Polivalenta din Piatra Neamț, elevele lui Rareș Gavril și Mihaela Voivod au făcut tot ceea ce au depins de ele pentru a obține un succes în fața grupării din capitală, s-au luptat de la primul până la ultimul punct, dar nu au putut ține piept unui adversar mult mai valoros, care a ajuns la 13 victorii consecutive în campionat.

Gazdele au început bine meciul, au făcut puncte spectaculoase, s-au ținut aproape de bucureștence, dar au cedat primele două seturi la 20 și 18, după 47 de minute. Impulsionate de numerosul public prezent la sală, Hambele și compania au evoluat și mai curajos în actul al treilea, pe care și l-au adjudecat la 23, după 27 de minute. Din păcate, setul câștigat nu a fost suficient pentru fetele de la Unic de a spera la mai mult din această confruntare, CSM București a luat actul al patrulea cu 25-18 și s-a impus în cele din urmă cu 3-1 sub Pietricica, trimițând astfel gruparea pietreană în grupa pentru locurile 7-12.

În ciuda acestui eșec și a poziției din clasament, VC Unic și-a depășit cu mult condiția în actuala stagiune, reușind un campionat foarte bun cu un lot redus de jucătoare și cu bani foarte puțini. Trupa pietreană va continua competiția în grupa a doua valorică, pentru locurile 7-12, unde va evolua tur-retur alături de Penicilina Iași, Medicina Târgu Mureș, SCM Pitești, CSU Galați și SCM Craiova. După aceste meciuri se vor stabili cele două formații care la finele sezonului vor retrograda în eșalonul al doilea.

În competiția pentru locurile 1-6, unde se va decide campioana și echipele care ne vor reprezenta în cupele europene, se vor lupta Alba Blaj, CSM București, CSM Târgoviște, Știința Bacău, Dinamo București și CSM Lugoj.

Rezultate, etapa XXII

CSM Lugoj – CSU Galați 3-0 (16, 14, 15)

Dinamo București – Penicilina Iași (16, 16, 17)

SCM Craiova – Medicina Târgu Mureș 1-3 (-18, 18, -21, -25)

SCM Pitești – Știința Bacău 0-3 (-20, -17, -19)

Volei Club a pierdut și cu Zalău. Va juca în play out

VCM LPS Piatra Neamț – Municipal Zalău 1-3 (-6, 20, -22, -12)

Voleibaliștii de la VCM LPS Piatra Neamț au încheiat prima parte a campionatului cu o înfrângere, după 1-3, sâmbătă pe teren propriu cu Municipal Zalău, în etapa cu numărul 22. Inițial, partida trebuia să se joace la Zalău, însă cele două cluburi au inversat terenurile, după ce confruntarea tur s-a disputat în județul Sălaj. Elevii lui Nicu Buruș au început modest meciul de la sala Polivalentă, iar în primul set, unde au adunat doar 6 puncte, nici nu au contat. Datele problemei s-au schimbat însă în actul al doilea, pe care Iosif și compania l-au controlat în totalitate, au condus cu 16-12 după primul time-out tehnic, iar la final s-au impus la o diferență de 5 puncte, scor 25-20. Jocul bun al gazdelor a continuat și în setul 3, a fost 16-11, 20-17 și 22-20, însă nu au știut să gestioneze finalul, băieții de la Zalău au revenit și au întors rezultatul în favoarea lor, câștigând cu 25-22. Pierderea setului a cântărit greu pe umerii pietrenilor, care nu au mai reușit nimic în actul 4, Municipal Zalău s-a impus la 12 și a plecat cu toate cele 3 puncte de la Piatra Neamț. După această înfrângere destul de previzibilă, gruparea pietreană a încheiat prima parte a sezonului pe ultimul loc în clasament, cu doar 5 puncte, și va evolua în minicampionatul pentru locurile 7-12, care va stabili echipele ce vor retrograda în divizia A2. Alături de pietreni, în această competiție vor mai participat Știința Bacău, Universitatea Cluj, Unirea Dej, Știința Baia Mare și Banatul Caransebeș. În minicampionatul pentru locurile 1-6 se vor duela Arcada Galați, Steaua București, Tricolorul Ploiești, Municipal Zalău, SCM Craiova și CSM București. Faza a doua a campionatului va începe sâmbătă, 18 martie.

Universitatea Cluj – Arcada Galați 0-3 (-18, -19, -19)

Unirea Dej – SCM Craiova 1-3 (-20, 22, -13, -19)

Steaua București – Banatul Caransebeș 3-2 (23, -22, -22, 22, 12)

Știința Baia Mare – Știința Bacău 3-2 (14, 22, -21, -23, 6)

Aproape de o mare victorie

AFK Miercurea Ciuc – CSM Roman 3-3 (2-2)

Fotbaliștii de la CSM Roman au fost foarte aproape de cea mai importantă victorie a sezonului, dar au terminat la egalitate, scor 3-3, confruntarea din deplasare cu AFK Miercurea Ciuc, în etapa a 17-a a ligii a treia. Spre surprinderea multora, și chiar a gazdelor, elevii lui Gabi Țapu și Iosif Susanu au făcut un joc foarte bun în Harghita, au condus tot timpul pe tabela de marcaj, și au avut ghinionul de a fi egalați când mai erau două minute de joc. Gruparea de la malul Moldovei a avut 2-0 la Miercurea Ciuc, după dubla lui Sorin Dutciuc, însă gazdele au egalat la 2 până la pauză. Oaspeții au jucat bine și curajos și în partea a doua, au trecut din nou în avantaj după reușita lui Marin din minutul 79 și se părea că se vor provoca prima înfrângere de pe teren propriu a ciucanilor. Din păcate, în minutul 88, AFK Miercurea Ciuc a marcat pentru 3-3, și partida s-a încheiat la egalitate, spre dezamăgirea romașcanilor care meritau mai mult din acest duel. După egalul de sâmbătă, CSM Roman a ajuns la 27 de puncte, are două rezultate de egalitate în acest retur, și se menține în continuare pe poziția a șasea în clasamentul seriei întâi. După semieșecul de pe teren propriu, ciucanii și-au complicat situația din clasament, în condițiile în care echipa de pe locul 2, AFC Hărman, a bătut cu 4-0 acasă pe Atletico Vaslui, și s-a apropiat la doar 3 puncte de lider. Runda viitoare, Popa și compania vor avea parte din nou de un meci foarte greu, de această dată pe teren propriu contra echipei de pe locul 2, AFC Hărman.