Unic n-a putut trece de Dinamo

unic-dinamoUnic Piatra Neamţ – Dinamo Bucureşti 0-3 (-18, -13, -20)

Dinamo Bucureşti s-a dovedit a fi o nucă mult prea tare pentru voleibalistele de la Unic Piatra Neamţ, în meciul de debut al noului sezon. Deşi au evoluat în faţa propriilor suporteri, iar speranţele pentru acest prim joc erau foarte mari, elevele lui Mihaela Voievod nu au putut trece de un adversar cu multe straniere în sextetul de bază, iar la final s-au văzut învinse cu 0-3. Dinamo, pregătită de fostul tehnician de la Unic, Branko Gajic, arată mult mai bine decât în stagiunea trecută, după ce şi-a adus numai puţin de 5 jucătoare din străinătate, Boscacci din Argentina, Mathews din SUA, Bezerra din Brazilia, Medic şi Jovanovic din Serbia, iar multe dintre acestea au fost titulare sâmbătă în duelul cu pietrencele. Meciul de la Polivalentă a început destul de echilibrat, în condiţiile în care gazdele au reuşit să se ţină aproape de adversar până pe final de set, la 18. Acolo s-a rupt ceva în jocul Unicului, Dinamo a profitat, care a luat în final actul cu 25-18. Setul al doilea a fost o simplă formalitate pentru trupa din şoseaua Ştefan cel Mare, adjudecat la 13, iar în actul al treilea, chiar dacă a fost ceva mai echilibrat, tot oaspetele au fost mai bune, s-au impus la 20, pentru o victorie cu 3-0 în aproximativ 70 de minute. „Am întâlnit o echipă Dinamo mult mai bună decât în sezonul trecut, care se poate bate la primele locuri. Noi am încercat să fim aproape de ele, am reuşit parţial doar în primul set dar nu a fost de ajuns”, a spus la final antrenoarea Mihaela Voivod. În partida de sâmbătă, Unic a evoluat cu Pintea, Buz, Lăpuşneanu, Hambele, Dancu, Bobi şi Ciucu – libero, iar pe parcurs a mai intrat Andreica. În etapa a doua, Unic are un meci şi mai greu, tot pe teren propriu, cu campioana, Alba Blaj, joi, 20 octombrie. În alte partide ale etapei de debut s-au consemnat rezultatele: Penicilina Iaşi – Ştiinţa Bacău 1-3, Municipal Craiova – CSU Galaţi 1-3, CSM Lugoj – CSM Târgovişte 1-3 şi SCM Piteşti – Medicina Târgu Mureş 3-1. Duelul dintre Alba Blaj şi CSM Bucureşti se joacă astăzi, de la ora 17.30.

Volei

Volei Club a luat doar un set Stelei

Steaua Bucureşti – VCM LPS Piatra Neamţ 3-1 (19, 18, -21, 20)

Voleibaliştii de la VCM LPS Piatra Neamţ au debutat cu stângul în noul sezon al diviziei A1, după eşecul de sâmbătă, 1-3, de pe terenul nou promovatei, Steaua Bucureşti. Pietrenii au făcut un joc destul de bun pe terenul militarilor, formaţie care s-a întărit cu mulţi jucători în această vară, printre care şi 2 sportivi care au evoluat la Volei Club, Ciprian Matei şi Mihai Gheorghiţă, şi puteau obţine mai mult decât un set. Steliştii au luat primele două seturi, la 19 şi 18, iar băieţii lui Nicu Buruş au dat semne de revenire în actul al treilea, pe care şi l-au adjudecat la 21. Gazdele nu au acuzat însă şocul, au jucat mai bine în actul 4, câştigat la 20, adjudecându-şi astfel confruntarea cu 3-1 şi cele 3 puncte puse în joc. „Dacă eram puţin mai atenţi, puteam pleca cu mai mult din această deplasare. Au fost unele momente cheie care nu au fost în favoarea noastră şi ne-a costat. Am întâlnit o echipă bună a campionatului”, a spus la final antrenorul Nicu Buruş. „Ne-am impus destul de lejer în primele două seturi, am început la fel şi setul 3, însă pe fondul de relaxae i-am readus pe adversari în joc. În ultimul set am început mai serios, am făcut jocul nostru şi ne-a ieşit. Per ansamblu, sunt mulţumit de băieţi”, a declarat şi tehnicianul Stelei, Bogdan Tănase. În jocul din capitală, VCM LPS a evoluat cu Răileanu, Veber, Bojko, Laza, Dragomir, Shimanski şi Ursache – libero, iar pe parcurs au mai intrat Iosif şi Stoenete. În etapa a doua, voleibaliştii pietreni vor evolua în propriul fief cu Tricolorul Ploieşti. Partida se joacă miercuri, 19 octombrie, de la ora 16, la sala Polivalentă. În alte jocuri s-au consemnat rezultatele, Arcada Galaţi – CSM Bucureşti 3-2, Unirea Dej – Universitatea Cluj 0-3, Ştiinţa Baia Mare – Municipal Craiova 1-3 şi Municipal Zalău – Ştiinţa Bacău 3-0. Duelul dintre Tricolorul Ploieşti şi Banatul Caransebeş s-a jucat ieri.

Fotbal

CSM Roman şi-a revenit

CSM Roman – Olimpia Râmnicu Sărat 2-0 (1-0)

Fotbalitşii de la CSM Roman au ajuns la cea de-a doua victorie consecutivă în actuala stagiune a ligii a treia, după 2-0, vineri pe teren propriu cu Olimpia Râmnicu Sărat, din etapa a şaptea a seriei întâi. Elevii lui Gabi Ţapu şi Iosif Susanu au trecut cu bine peste momentul mai greu din startul sezonului şi au reuşit două victorii în faţa unor echipe din prima parte a clasamentului, iar ultima a venit în detrimentul celor de la Olimpia Râmnicu Sărat, grupare care a încheiat stagiunea trecută pe locul 2 în serie. Vineri, pe stadionul Moldova, Popa şi compania au început tare duelul cu buzoienii şi au deschis scorul după numai 6 minute, în urma autogolului lui Tucă. Oaspeţii au încercat să revină, gazdele s-au apărat bine şi au marcat şi golul al doilea, în partea a doua, prin Daniel Marin, care a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 59. La adăpostul a două goluri, CSM a gestionat perfect ultima jumătate de oră, nu a mai înscris dar nici nu a primit niciul gol, iar partida s-a încheiat cu succesul meritat al romaşcanilor, care s-au impus cu 2-0. După succesul de vineri, gruparea de la malul Moldovei a ajuns la 9 puncte şi a urcat până pe poziţia a opta în clasament. În runda viitoare, fotbaliştii de la CSM vor evolua în deplasare pe terenul celor de la SC Bacău.

Rezultate, etapa VII

Atletico Vaslui – SC Bacău 4-2 (2-0)

CSM Paşcani – Aerostar Bacău 0-4 (0-3)

AFK Miercurea Ciuc – Olimpic Cetate Râşnov 2-1 (1-1)

AFC Hărman – Sporting Lieşti 4-1 (2-1)

AFC Odorheiu Secuiesc – Sportul Chişcani 4-1 (2-0)

Două din două pentru LPS Piatra Neamţ

LPS Piatra Neamţ – CSU Târgovişte 39-25 (20-13)

Handbaliştii de la LPS Piatra Neamţ au obţinut cea de-a doua victorie consecutivă, după 39-25, sâmbătă pe teren propriu cu CSU Târgovişte, în etapa a cincea a diviziei A. După ce au confirmat runda trecută la Botoşani, unde s-au impus fără drept de apel, elevii lui Stelian Bursuc au câştigat şi acasă duelul cu dâmboviţenii de la Târgovişte, tot de o manieră categorică. După ce a fost 20-13 la pauză, gazdele au avut un galop de sănătate şi în repriza a doua, s-au distanţat pe tabelă, iar la final au câştigat concludent la o diferenţă de 14 goluri, scor 39-25. Golurile formaţiei pietrene au fost marcate de Marius Drugă 11, Lăpuşneanu 10, Alexa 4, Ciocoiu 3, Balcanu, Pitaru, Lari 2, Buştihan, Boacă, Vlad Drugă, Popescu şi Mantu câte un gol. „A fost un joc bun din partea băieţilor, în faţa unui adversar destul de accesibil. Mă bucur pentru evoluţie şi pentru cele 3 puncte”, a spus la final antrenorul Stelian Bursuc. LPS Piatra Neamţ a ajuns la 6 puncte, este pe 6 în ierarhia seriei întâi, iar runda viitoare va juca în deplasare cu CSM II Bucureşti. În alte partide ale etapei a cincea s-au consemnat rezultatele: Doborgea II Sud – Ştiinţa Bacău 35-31, CSM Ploieşti – CSM II Bucureşti 27-44, Danubius Galaţi – CSM Botoşani 46-25, Farul Constanţa – CS Buzău 34-23, iar Atletico Alexandria şi Politehnica Iaşi au stat.

Fotbal

CSM Ceahlăul a câşigat şi la Dochia

CSM Ceahlăul Piatra Neamţ şi-a trecut în cont cea cincea victorie stagională, din tot atâtea partide, după 4-1, duminică, în deplasare cu Voinţa Dochia, în etapa a şasea a seriei a doua din liga a cincea. La pauză, elevii lui Şteţ şi Avădanei au condus cu 2-1, după ce gazdele au deschis scorul. După acest succes, pietrenii au ajuns la 15 puncte, iar runda viitoare vor juca acasă cu Olimpia Grinţieş. Vom reveni cu un amplu reportaj în ediţia de marţi a ziarului nostru.

Handbal

Eşec pentru CSM Roman

Handbalistele de la CSM Roman au pierdut la o diferenţă de două goluri, scor 25-27, manşa tur din turul al doilea al Cupei EHF, de pe teren propriu cu formaţia maghiară, Alba Fehervar. La pauză, unguroaicele au condus cu 15-10. Returul va avea loc duminică la Fehervar. Vom reveni cu un amplu reportaj.