Un punct pentru echipele nemțene

metalo-cetatea Formațiile nemțene angrenate în liga a treia au obținut un singur punct în etapa a treia din seria întâi, în condițiile în care atât Petrotub Roman cât și Cetatea Târgu Neamț au evoluat în deplasare. Jucătorii de la Roman au remizat, 1-1, pe terenul celor de la FC Zagon, în timp ce Cetatea a cedat cu 0-2 la malul Dunării cu Metalosport Galați. În runda a patra, Petrotub va întâlni pe stadionul Moldova pe CSM Pașcani, iar Cetatea va primi vizita nou promovatei, Inter Dorohoi.

Egal echitabil

FC Zagon – Petrotub Roman 1-1 (1-1)

Petrotub Roman a obținut primul punct din actuala stagiune în deplasare, după ce a remizat, 1-1, pe terenul covăsnenilor de la FC Zagon, o formație care are în componență jucători cu experiență, dar și mulți juniori. La echipa din Zagon evoluează Brujan și Minescu, doi jucători cu mare experiență la nivelul primei divizii și în jurul cărora s-a creat 11-zecele de bază. Cu toate acestea, oaspeții au început bine confruntarea de sâmbătă și au deschis scorul după o jumătate de oră prin atacantul Cosmin Țapu, care a reluat balonul cu capul în poartă, după o centrare foarte bună a lui Rotariu. După gol, meciul a fost în continuare echilibrat și se părea că Petrotub va intra cu un gol avantaj la vestiare, însă a venit ultimul minut al primei reprize, când Cocan a prins un șut excelent de la circa 15 metri cu care l-a învins pe Hărăguță.

Goal-kepper-ul romașcan a fost cel mai bun jucător al oaspeților în partea a doua, intervenind providențial la mai multe situații de gol ale gazdelor, gazde care au expediat odată și balonul în bară. Pe final, echipa de la malul Moldovei putea da lovitura în două situații pe contraatac, însă Dutciuc și Tofan au ratat desprinderea din situații favorabile.

S-a terminat 1-1, după un joc și un rezultat care l-a mulțumit pe tehnicianul romașcan. „A fost un meci echilibrat, disputat, cu ocazii la ambele porți. Am întâlnit o echipă bună a seriei întâi, care în multe momente ale jocului ne-a pus probleme. Consider că rezultatul este unul care reflectă situația din teren, și gazdele puteau câștiga la ocazii avute, dar și noi când am ratat pe final două ocazii importante. E bine că nu am pierdut în această deplasare și cred că jocul nostru se află în creștere“, a spus Gabriel Țapu.

În meciul de la Zagon, Petrotub a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Hărăguță – Rotariu, Marin, Măgirescu – Acuculiței – Lucaci, Petrila, Brăescu, Samson – Damian, Țapu, iar după pauză au mai intrat Tofan, Sofroni, Dutciuc și Mintenaș. După egalul de la Zagon, Petrotub a ajuns la 4 puncte și se află pe poziția a șasea în clasament.

Eșec survenit în prima repriză

Metalosport Galați – Cetatea Târgu Neamț 2-0 (2-0)

Cetatea Târgu Neamț a suferit a doua înfrângere în actuala stagiune, tot în deplasare, după ce a cedat cu 0-2 la malul Dunării cu nou promovata, Metalosport Galați. Din păcate, elevii lui Dan Zavate și Vali Avădanei au avut o evoluție modestă în primele 45 de minute și au primit cele două goluri în prima repriză. Iancu a marcat pentru 1-0 din pasa lui Bahnașu, iar același Bahnașu a dus scorul la 2-0, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri. Gazdele au primit penalti după ce Rotaru a faultat în careu, iar la acea fază, fundașul târgnemțean a fost eliminat de pe teren.

Deși au jucat în 10 oameni până la final, oaspeții au avut o parte a doua mult mai bună și au ratat câteva situații de a reduce din handicap prin antrenorul-jucător, Zavate, și Ungureanu. S-a terminat 2-0 pentru Metalosport, care a provocat al doilea eșec Cetății în acest debut de sezon.

„Nu am fost la meci, așa cum s-a întâmplat și la Zagon, și se pare că echipa are ghinion dacă nu sunt prezent la stadion. Din ce am înțeles, prima repriză a fost una modestă, atunci am primit și golurile, iar în partea a doua am mai echilibrat jocul, însă fără eficiență și pe tabelă. Avem un început mai slab de stagiune, dar speră să răsară soarele și pe strada noastră“, a declarat președintele de la Cetatea, Iulian Roman.

În acest meci, oaspeții au evoluat cu Rusu – Varea, Rotaru, Sobariu, Huțanu – Ihnatiuc, Chirilă, R. Ungureanu, Miron – Curcă și Berbece, iar după pauză au mai intrat Zavate și D. Ungureanu. Cetatea are un singur punct după 3 runde, și se află pe poziția a 12-a în clasament.