Un punct cu Medicina

poza unic p neamtu_resize
Unic Piatra Neamţ – Medicina Tg. Mureş 2 – 3 (17, -22, -24, 19, -11)
Voleibalistele de la Unic Piatra Neamţ au încheiat prima parte a campionatului cu o înfrângere. Fetele pregătite de Ionuţ Harbuz şi Mihaela Voivod au cedat în propriul fief, scor 2 – 3, cu Medicina Tg. Mureş, în etapa a unsprezecea a campionatului naţional. Confruntarea de la sala Polivalentă a început perfect pentru gruparea gazdă, care a avut un start fulminant, a condus cu 19 – 11 în primul set, pentru ca în final să se impună la o diferenţă de opt puncte, scor 25 – 17. Formaţia din Tg. Mureş a început mai bine actul al doilea, a condus cu 7 – 4, dar gazdele au revenit, au condus cu 17 – 13, s-a mers de la egal la egal până la 21, dar trupa vizitatoare, mai experimentată, a gestionat perfect finalul de set şi a câştigat cu 26 – 24. Şi setul al treilea a fost unul echilibrat, deşi formaţia ardeleană a avut 12 – 6, 20 – 16, pentru ca Unic să egaleze la 24. Atunci, Aivănoaiei a servit în fileu, iar ulterior Mastahac a avut o preluare modestă, iar Hambele a atacat slab, Medicina câştigând două puncte consecutiv, pentru a-şi adjudeca actul la limită, 26 – 24. Trupa pietreană, încurajată de un public numeros, a dat semne de revenire în setul patru. Deşi a fost condusă cu 12 – 8, a revenit, a condus cu 19 – 17, apoi cu 22 – 18, pentru ca la final să câştige actul la o diferenţă de cinci puncte, scor 25 – 19. Setul decisiv a fost echilibrat până la 10 – 9, după care Chivorchian şi Curcă au fost blocate perfect, iar echipa târgmureşeană a întors scorul, a avut 14 – 10, după care s-a impus cu 15 – 11. Medicina câştigă astfel după mulţi ani la Piatra Neamţ, timp în care Unic s-a impus de fiecare dată, câştigând de multe ori şi în deplasare. La gazde au revenit accidentatele Ciocian şi Chivorchian dar cele două, nu au putut ajuta formaţia din Piatra Neamţ, să câştige în final. La fel cum a pierdut, Unic putea să se impună în faţa ardelencelor, echipă care beneficiază de un buget mult superior gazdelor, dar şi de un lot mai valoros. Oficialii pietreni erau supăraţi la finalul partidei de sâmbătă seară, dar au recunoscut că echipa oaspete a fost mai bună, şi s-a impus în primul rând datorită blocajului mult mai eficient decât al gazdelor. În setul doi, tehnicienii pietreni au introdus-o pe teren, pentru serviciu, pe Andreea Munteanu, în locul Lorenei Ciocian, sportivă care a revenit într-un joc oficial de la meciul cu Penicilina Iaşi, când a suferit o accidentare destul de gravă. Formaţia pietreană înregistrează astfel al doilea eşec cu 2 – 3 din acest tur, după ce în urmă cu trei runde a pierdut cu acelaşi scor pe terenul celor de la CSM Târgovişte. Unic a început disputa de sâmbătă cu următorul sextet: Lorena Ciocian, Angelica Chivorchian, Andreea Marin Iliescu, Lili Curcă, Ana Maria Hambele, Laura Mastahac şi Mihaela Albu – libero. Pe parcurs au mai intrat Raluca Aivănoaei şi Andreea Munteanu. În ciuda eşecului cu Medicina, fetele de la Unic au acumulat un punct, şi cu un total de 14 puncte se menţin în continuare pe poziţia a opta în clasament. Voleibalistele pietrene vor mai susţine un joc în 2013, sâmbătă, tot pe teren propriu, cu CSM Bucureşti, în prima etapă din retur. Tot în runda a unsprezecea a diviziei A1 feminine, s-au înregistrat rezultatele: CSM Bucureşti – Dinamo Bucureşti 0 – 3, Tomis Constanţa – CSM Lugoj 0 – 3, Penicilina Iaşi – CSM Târgovişte 1 – 3 şi Ştiinţa Bacău – Rapid Bucureşti 3 – 0. Meciul dintre Municipal Craiova şi Alba Blaj se va disputa astăzi.