Ultimul succes din sezonul regulat

h romanUnirea Slobozia – HCM Roman 25 – 29 (12 – 17)

Handbalistele de la HCM Roman au încheiat sezonul regulat cu o victorie, după ce s-au impus marţi cu 29 – 25 în partida din deplasare cu Unirea Slobozia, formaţie care după această înfrângere va participa la turneul play out, de rămânere în Liga Naţională. Elevele pregătite de Florentin Pera şi Viorel Lazăr şi-au făcut uşor meciul încă din start la Slobozia şi, după 3 – 3 în minutul 5, au trecut la conducere atât pe tabela de marcaj cât şi ca evoluţie în teren până la finalul meciului. HCM Roman s-a desprins la 5 – 3, apoi la 13 – 8 în minutul 23, pentru ca la pauză să aibă au avantaj de 5 goluri pe tabela de marcaj, scor 17 – 12. În repriza a doua, formaţia de la malul Moldovei a condus cu 22 – 17, în minutul 52, scorul a fost 25 – 21, iar într-un final liniştit şi previzibil s-a impus cu 29- 25, realizând astfel cea de-a 15-a victorie din actuala stagiune. Cea mai eficientă jucătoare din tabăra oaspetelor a fost Daniela Băbeanu, autoare a 9 goluri, celelalte goluri pentru trupa lui Florentin Pera fiind marcate de Stoleru 6, Toskovic 5, Agrigoroaiei şi Horobeţ 3, Iuganu 2 şi Druţu un gol. „Echipa noastră a avut o evoluţie bună, în special în prima repriză, când am reuşit să ne asigurăm un avans faţă de partenera de întrecere. Remarc determinarea şi angajamentul fetelor. Nu doar Băbeanu şi Stoleru, principalele marcatoare, au avut randament bun, ci toată echipa a lucrat pentru această victorie, deşi au fost şi anumite momente mai slabe de joc. Am controlat meciul şi fetele au găsit soluţiile pentru obţinerea unei victorii muncite şi meritate, având în vedere că Slobozia a jucat cu multă ambiţie. Felicit fetele pentru atitudine şi pentru că am realizat, al doilea an consecutiv, obiectivul de performanţă. Mă bucur că am terminat returul cu o victorie în deplasare, lucru care confirmă evoluţia foarte bună a echipei din ultima perioadă şi care contribuie la moral”, a spus după meci antrenorul Florentin Pera. Din păcate, victoria de la Slobozia nu a ajutat formaţia din Roman să încheie sezonul pe locul 4 deoarece SCM Craiova a câştigat surprinzător cu 28 – 27 partida de pe teren propriu cu Corona Braşov. Roman şi Craiova se vor întâlni în turneul play off, unde participă primele 8 clasate. Cele două formaţii vor evolua după sistemul cel mai bun din 3 partide, dintre care două vor avea loc în Oltenia, pe terenul echipei mai bine clasate. Prima partidă este programată pentru data de miercuri, 29 aprilie, de la ora 17, la Roman. Romaşcancele sunt îndreptăţite să spere că pot trece de formaţia din Craiova, după ce în etapa a doua din retur s-au impus cu 26 – 20 în disputa de la Craiova. În play off se vor juca meciurile: HCM Baia Mare – CSM Ploieşti, CSM Bucureşti – Dunărea Brăila, Corona Braşov – HC Zalău şi SCM Craiova – HCM Roman. Programul partidelor din play out este următorul: HCM Rm. Vâlcea – Mureşul Tg. Mureş, Cetate Deva – Unirea Slobozia şi Universitatea Cluj – Universitatea Constanţa.