Tur perfect

handbal lps pn_resize

LPS Piatra Neamţ – CSS Bacău 47 – 29 (19 – 15)

Handbaliştii juniori 1 de la LPS Piatra Neamţ au încheiat prima parte a campionatului naţional aşa cum au început-o, cu o victorie. În ultima rundă din tur, trupa pietreană s-a impus categoric cu 47 – 29 în faţa vecinilor de la CSS Bacău, după un meci pe care l-au controlat din minutul unu până în minutul 60. Prima repriză a fost mai echilibrată, gazdele având un avantaj de doar patru goluri pe tabela de marcaj dar, în partea a doua s-au dezlănţuit şi s-au impus în final la o diferenţă de 18 goluri. Încă o dată, Alexandru Popovici a fost cel mai bun de la gazde, marcând de 15 ori în poarta băcăoanilor. Pentru LPS au mai marcat Rareş Bursuc 6, Daniel Todosia şi Claudiu Agafiţei 5, Mihai Teodorescu 4, Ştefan Leahu 3, Ionuţ Pătrunjel, Adrian Călian şi Florin Pitariu 2 şi Mihai Stelea un gol. Juniorii 1 de la LPS Piatra Neamţ încheie astfel un tur perfect, cu şapte victorii din tot atâteaa întâlnirii, şi cu un total de 21 de puncte sunt lideri în clasamentul seriei A. “A fost un tur aproape perfect, dar băieţii nu s-au concentrat în totalitate, având în vedere să este o serie mai slăbuţă şi au avut parte de meciuri mai lejere. Nu a fost o atitudine aşa cum mă aşteptam eu, dar una peste alta s-a încheiat bine pentru noi”, a spus tehnicianul Stelian Bursuc. Returul va debuta pe data de 18 ianuarie, când LPS Piatra Neamţ evoluează pe teren propriu cu LPS Botoşani. Tot în etapa a şaptea sa mai jucat meciul LPS Vaslui – LPS Botoşani, încheiat cu victoria oaspeţilor, scor 32 – 37. Meciul dintre LPS Roman şi LPS Suceava se joacă pe data de 18 decembrie.

1. LPS Piatra Neamţ  7  7  0  0  276-182  21p

2. LPS Roman  5  4  0  1  155-121  12p

3. LPS Suceava  5  4  0  1  126-95  12p

4. LPS Botoşani  7  2  1  4  204-232  7p

5. LPS Iaşi  6  2  1  3  114-126  5p

6. CSS Bacău  7  1  2  4  195-219  5p

7. LPS Vaslui  7  0  0  7  173-256  0p