Trio nemţean invincibil

stefanescu

Fotbal, Liga a III-a

* Aerostar Bacău- Ceahlăul II P. Neamţ 1-2 (0-2)

Ceahlăul II a obţinut un succes important şi neaşteptat în cea de a treia etapă a Ligii a III-a. Pietrenii s-au impus, vineri, cu 2-1, pe terenul Aerostarului Bacău, după ce au condus, la pauză, cu 2-0. Mateciuc şi-a obligat un adversar să devieze în poarta proprie, iar Ştefănescu a dublat avantajul oaspeţilor. Tot până la pauză, însă, Ceahlăul II a rămas în inferioritate numerică. Fundaşul central Mateciuc a fost eliminat, în min. 40, pentru două avertismente. Tânăra formaţie pietreană a reuşit, chiar şi în zece, să fructifice avantajul realizat în primele 45 de minute şi să obţină toate cele trei puncte, surprinzându-şi, într-un fel, până şi propriul antrenor.

„Jucătorii mi-au făcut o surpriză plăcută cu acest meci, care confirmă totuşi şi răsplăteşte încrederea ce li se acordă. A fost un joc bun din toate punctele de vedere: fizic, tehnic şi tactic. A fost important că am înscris repede două goluri, dar am reuşit să jucăm la rezultat, chiar dacă 50 de minute am avut un om mai puţin. Am văzut la echipă plăcerea de a juca, dar şi mult pragmatism”, a declarat antrenorul Mihai Ionescu.

La Bacău, Ceahlăul II a avut 7 juniori în primul unsprezece şi doar patru jucători, cu tot cu portarul Constantinescu, pe bancă. Oaspeţii au început meciul în formaţia Barna- C. Creciunescu, Mateciuc, Călin, Ţepeş, Argatu, Tabacariu, Ivan, Ştefănescu, D. Creciunesc şi Scânteie; au mai intrat D. Cezar, Plăcintă şi Gheară.

În acest început de campionat, Ceahlăului II îi mege mai bine în deplasare, de unde a adus toate cele patru puncte.

* Sporting Suceava- Petrotub Roman 3-3 (0-1)

Romaşcanii au mai reuşit un meci de categorie “spectaculos, dar păgubos”. Spre deosebire de precedentul, însă, în care nu s-a marcat, la Suceava, vineri după-amiază, s-au dat şase goluri. Oaspeţii au condus până în min. 90, iar Sporting a reuşit egalarea în prelungiri, din penalty.

“Nu este deloc echitabil”, a spus, despre rezultat, antrenorul Petrotubului, Valentin Avădanei. “Gazdele au avut două şuturi pe poartă şi un penalty”.

În schimb, pentru romaşcani nu a vrut mingea să intre în poartă mai mult de trei ori. Chiar dacă nu a avut tot atâtea ocazii ca în prima partidă, Petrotubul a ratat mult şi la Suceava.

Căpitanul Popa a deschis scorul, din penalty, în prima repriză, iar în min. 50 a înscris pentru 2-0 în favoarea Petrotubului. Gazdele au egalat până în min. 80, dar Carnariu a făcut 3-2 pentru romaşcani şi jocul părea încheiat. La ultimul atac al gazdelor, însă, centralul a dictat penalty, transformat de un fost fundaş al Ceahlăului, Ferariu.

“Dacă s-a acordat, înseamnă că a fost, iar rezultatul nu mai poate fi oricum schimbat. Jucătorii noştri s-au retras la 2-0, deşi nu le-am cerut asta. Am primit două goluri din afara careului de 16 metri, dar nu fac reproşuri individuale. Dacă am fi concretizat măcar încă o ocazie, toate punctele ar fi fost ale noastre, cum cred că am meritat”, a mai declarat antrenorul romaşcanilor.

Cu probleme de lot în continuare, Petrotubul a început meciul de la Suceava cu Dornescu- Gafiţa, Marin, Carnariu, Stahie, Petrila, Ciobanu, Vlaicu, Popa, Harbuzaru şi M. Alexandru; au mai jucat Ţapu, Rotariu şi Talpalariu.

Romaşcanii au strâns, în două partide, tot atâtea puncte, şi se pregătesc pentru primul lor duel nemţean, cu Cetatea Târgu Neamţ.

* Cetatea Tg. Neamţ- Ştiinţa Miroslava 1-0 (0-0)

Cetatea, echipa nemţeană cu cel mai bun parcurs în acest debut de sezon, face scoruri mici şi victorii mari. Vineri, în derby-ul etapei a treia, nou-promovata a învins Ştiinţa Miroslava, fără eşec până la acest joc. Gazdele s-au impus cu 1-0, din golul reuşit de Zavate, care a transformat un penalty în min. 55.

Echipa pregătită de Ovidiu Marc şi Doru Botez se află la cel de-al treilea meci consecutiv fără înfrângere, deşi a avut adversare incomode şi meciuri dificile.

Vineri, contra ieşenilor, Cetatea a început jocul în componenţa Hărăguţă- Apetrei,  Zavate, Sobariu, Eudean, Pavel, Gorea, Tudosa, Petrescu, Chirilă şi Bobric; au mai jucat Ungureanu, Bucătaru şi Bodron.

După primele trei etape, Cetatea are 7 puncte şi ocupă locul doi în serie.

1. CSM Moineşti  3  3  0  0  7-2  9

2. Cetatea Tg. Neamţ  3  2  1  0  3-1  7

3. Ştiinţa Miroslava  3  2  0  1  4-2  6

4. Bucovina Pojorâta  3  2  0  1  4-4  6

5. Ceahlăul II P. Neamţ  3  1  1  1  3-3  4

6. FCM Dorohoi  3  1  1  1  2-3  4

7. Petrotub Roman  2  0  2  0  3-3  2

8. Sporting Suceava  3  0  2  1  4-5  2