Trei victorii pentru juniorii pietreni

fotbal junioriFotbaliştii juniori A şi B de la ACS Ceahlăul 05 şi FC Ceahlăul au obţinut 3 victorii din 4 partide în meciurile din runda a 11-a a campionatelor naţionale. Cea mai categorică victorie a fost înregistrată de juniorii B de la ACS Ceahlăul 05, care s-au impus cu 7 – 3 în confruntarea de pe teren propriu cu LPS Bacău. Elevii lui Lidi Chertic au avut o primă repriză mai dificilă cu băcăoanii şi la pauză au condus doar cu 3 – 2. Golurile gazdelor au fost marcate de Lupei, care a înscris de 4 ori, Şimon, Pintilie şi Barb. În disputa de pe teren propriu, antrenorul Lidi Chertic a folosit următorul 11-zece: Chelaru, Albu, Catrinoi, Botezatu, Barb, Horciu, David, Creţu, Pintilie, Şimon şi Lupei, iar după pauză au mai intrat Amariei, Nica, Zargiu, şi Ştefăniţă. „A fost o primă repriză mai echilibrată, dar în partea a doua băieţii s-au dezlănţuit. Cred că este un succes meritat, felicit echipa, iar această victorie ne menţine acolo sus în fruntea clasamentului, unde vrem să rămânem până la final”, a spus după meci antrenorul Lidi Chertic. După victoria de sâmbătă, juniorii B de la ACS au ajuns la 31 de puncte, sunt lideri în clasamentul seriei A, iar la finele săptămânii vor evolua în deplasare cu Rapid Suceava. În aceiaşi rundă, juniorii B de la FC Ceahlăul pregătiţi de Florin Axinia, s-au impus cu 2 – 0 în disputa din deplasare cu ASC Bacău. Trupa pietreană a ajuns la 16 puncte şi se află la jumătatea clasamentului. Victorie şi pentru juniorii A de la FC Ceahlăul. Formaţia lui Gelu Chertic s-a impus la scor, 5 – 1, în deplasare cu ASC Bacău. Trupa pietreană a ajuns la 25 de puncte şi este a treia în clasament. Din păcate, juniorii A de la ACS Ceahlăul 05, pregătiţi de Gheorghe Bulacu, au cedat la limită, 2 – 3, întâlnirea cu LPS Bacău. Într-un sezon de tranziţie, cu o formaţie încropită pe parcursul campionatului, băieţii lui Gheorghe Bulacu sunt pe locul 9 în clasament, cu 12 puncte.