Tot mai departe de turneul semifinal

h junioare1
CSS Bacău – LPS Piatra Neamţ 29 – 24 (14 – 9)
Handbalistele junioare 1 de la LPS Piatra Neamţ au făcut încă un pas greşit în tentativa lor de a obţine un loc care să le permită calificarea la turneul semifinal. În runda a şasea a campionatului naţional, elevele pregătite de Constantin Rusu au pierdut cu 24 – 29, în deplasare cu CSS Bacău, un meci, pe care dacă l-ar fi câştigat, le-ar fi dat şanse să spere la o poziţie mult mai bună în clasament. Din păcate, junioarele 1 pietrene au avut o primă repriză destul de slabă la Bacău, cu multe ratări din poziţii clare de gol. La pauză, trupa gazdă a avut un avantaj de cinci goluri pe tabela de marcaj, scor 14 – 9. Oaspetele au evoluat mult mai bine în partea a doua, au controlat pe alocuri jocul, iar momentul decisiv s-a petrecut cu şase minute înainte de final. Atunci, LPS Piatra Neamţ a avut o fază de coontraatac, portarul advers a ieşit din careu, a faultat, dar a primit doar o eliminare de două minute, deşi ar fi trebuit descalificată de pe teren. Atunci, scorul era 25 – 22 pentru echipa din Bacău, iar până la final gazdele şi-au păstrat avantajul şi s-au impus în final la o diferenţă de cinci goluri. Cea mai bună jucătoare pietreană a fost Georgiana Rusu, autoare a 11 goluri. „Din păcate am avut o primă repriză foarte slabă, cu multe ratări, care până la final ne-au costat. Am încercat să revenim în partea a doua, am jucat mai bine, iar cheia jocului a fost la acea fază din minutul 54. Dacă arbitrii ari fi eliminat portarul de la Bacău, aşa cum prevede regulamentul, poate altfel ar fi fost deznodământul. Sperăm în continuare să ne calificăm la turneul semifinal, dar ne va fi foarte greu. Mai avem opt meciuri, ar cam trebui să le câştigăm pe toate, dar depindem şi de celelalte rezultate, pentru a avea şanse la calificarea în fazele superioare ale competiţiei”, a spus tehnicianul pietrean, Constantin Rusu. După acest eşec, LPS Piatra Neamţ a rămas cu trei puncte şi este penultima în clasament. Duminică, în ultima rundă din tur, junioarele 1 evoluează pe teren propriu cu HC Buhuşi. Tot în etapa a şasea s-au consemnat rezultatele: CSS Gura Humorului – LPS Roman 19 – 23, HC Buhuşi – CSS Tg. Neamţ 28 – 25 şi LPS Botoşani – LPS Iaşi 22 – 40.