Tg. Neamţ câştigă derby-ul judeţului

h jun1
LPS Piatra Neamţ – CSS Tg. Neamţ 33 – 36 (11 – 16)
Handbalistele junioare 1 de la LPS Piatra Neamţ au pierdut derby-ul judeţului cu rivalele de la Tg. Neamţ, din etapa a 10-a, la o diferenţă de 3 goluri, scor 33 – 36, după ce la pauză formaţia din oraşul de sub Cetate avea un avantaj de 5 goluri, scor 16 -11. Cea mai bună jucătoare de pe teren a fost portăriţa formaţiei din Tg. Neamţ, Ana Maria Miholcă, fostă colegă cu jucătoarele de la Piatra Neamţ, care a făcut diferenţa şi care a câştigat meciul pentru echipa vizitatoare. „În opinia mea, portăriţa de la Tg. Neamţ a avut un procentaj de peste 50% şi a avut o contribuţie importantă în succesul adversarului. Vreau să remarc debutul Biancăi Popa, care este încă junioară 2, pe final de meci a avut o evoluţie foarte bună şi a marcat 4 goluri. De asemenea, conducătoarea noastră de joc, Alexandra Turcu, deşi accidentată, a intrat pe teren şi a reuşit să puncteze de trei ori”, a spus la finalul meciului antrenorul pietrean, Constantin Rusu.
Cea mai bună jucătoare de pe teren din tabăra gazdă a fost Raluca Focşăneanu, care a marcat 8 goluri, iar pentru LPS au mai marcat Diana Rusu şi Daniela Bucătaru 6, Adriana Radu şi Bianca Popa 4, Alexandra Turcu 3 şi Marina Nica 2. După eşecul de duminică, handbalistele junioare 1 de la Piatra Neamţ au rămas cu 6 puncte şi sunt în continuare pe penultimul loc în clasamentul seriei A. De partea cealaltă, CSS Tg. Neamţ a ajuns la 18 puncte, după 6 victorii şi 4 eşecuri şi se află în prima parte a clasamentului. În etapa a 11-a, intermediară, programată pe data de 13 februarie, LPS Piatra Neamţ evoluează pe teren propriu cu CSS Gura Humorului, în timp ce fetele de la Tg. Neamţ primesc pe teren propriu vizita vecinelor de la LPS Roman.

Victorii pentru formaţiile pietrene
Formaţiile pietrene de handbal ale Liceului cu Program Sportiv au obţinut victorii în meciurile de pe teren propriu, disputate la finele săptămânii, atât în divizia A cât şi în competiţia juniorilor 1. În campionatul diviziei A, băieţii de la LPS Piatra Neamţ s-au impus cu 34 – 31 în faţa handbaliştilor de la HC Buzău, după ce la pauză au avut un avantaj de două goluri. Trupa pregătită de Stelian Bursuc şi Răzvan Caba înregistraeză astfel cel de-al patrulea succes din actuala stagiune şi cu 12 puncte se află în continuare în partea a doua a clasamentului. „Băieţii au avut o evoluţie destul de bună, în special în repriza a doua când am reuşit să ne menţinem până la final, avantajul luat la pauză. Am evoluat aproape în totalitate doar cu seniorii, şi la ei s-a văzut dorinţa de victorie, practic i-am simţit că vor să câştige acest meci. Dintre juniori au evoluat doar Rareş Bursuc şi Adrian Călian, cu evoluţii bune, dar vreau să îi remarc şi pe Ciprian Asandei, respectiv Ştefan Bărbulescu, care au jucat aproape perfect”, a spus antrenorul pietrean, Răzvan Caba. În etapa a 16-a, handbaliştii de la LPS Piatra Neamţ stau, întrucât formaţia din Botoşani s-a retras din campionat. Victorie şi pentru handbaliştii juniori 1 de la LPS Piatra Neamţ, în etapa a 10-a. Sportivii pregătiţi de Stelian Bursuc s-au impus cu 35 – 30 în faţa vecinilor de la LPS Roman şi cu 27 de puncte sunt lideri detaşaţi în seria A. Cele două formaţii nemţene sunt calificate deja la turneul semifinal. În runda a 11-a, de sâmbătă, 8 februarie, LPS Piatra Neamţ stă.